Velký bratr vše sleduje

V obraze / 5.12.2013

Kdo je Velký bratr dnešní doby?

George Orwell se musí obracet v hrobě! Nebo naopak, v klidu leží a myslí si „Já to říkal.“. Velký bratr, kterého ve svém nadčasovém románu 1984 stvořil, se pomalu, pod nálepkou naší bezpečnosti, vtírá mezi nás.

Pozor, jsi v hledáčku!

Před několika měsíci jsem se vrátila jako výpomoc do své bývalé práce, do hotelu na pozici recepční. Pracovala jsem tam před dvěma roky ještě při studiu a nyní beru občasné noční směny o víkendech. Vše v hotelu za ty dva roky zůstalo stejné, až na jednu věc – kamery.

Kamery nás sledují všude. Zdroj: Jorc Navarro, sxc.hu

Kamery nás sledují všude.
Zdroj: Jorc Navarro, sxc.hu

Jsou všude, nad recepcí, v restauraci, na chodbách, ze všech stran na vás civí oči těch malých strojků. Upřímně jsem z nich dost nervózní. Ne proto, že bych chtěla v hotelu páchat vážný kriminální zločin nebo uspořádat noční párty, ale prostě protože jsem sledována. Na nočních směnách jsou mi ve tmě spícího hotelu jediným společníkem. Vidí vše! Jejich modré oko se rozsvítí s každým mým pohybem, jenom kvůli mně, aby viděly, co dělám. Aby jejich majitel viděl, co dělám.  Dost nepříjemná věc.

Stejně tak naše hlavní město chce za dva roky do svých ulic nainstalovat až 2000 hi- tech kamer, které budou technicky tak vybaveny, že dokážou zachytit i zvuk nebo vyhodnotit „podezřele“ dlouhé postávání lidí na určitých místech. Stojíte moc dlouho na parkovišti, aniž byste nastoupili do auta nebo odešli? Už si vás hledáček zaměří.

Uf, teď už budeme v bezpečí

Vše je ale samozřejmě děláno pro naši bezpečnost, kamery mají snížit kriminalitu a rušení nočního klidu. Otázkou je, zda se kriminalita jenom nepřesune na jiná místa a kamery budou využívány k jiným, převážně soukromým účelům, což tak většinou bývá, a tento způsob „ochrany“ se může vymknout kontrole. Budeme špiclováni na každém kroku. Co ochrana našeho soukromí? Někdo argumentuje tím, že ztráta soukromí je daň za naši bezpečnost. Nejsem si jistá, jestli vzhledem k onomu „přínosu“, který kamery každému z nás dají, není tato daň příliš vysoká.

Snowden to rozjel

Zdroj: Emil Bacik, sxc.hu


Zdroj: Emil Bacik, sxc.hu

Aktuálním příkladem Velkého bratra mohou být Spojené státy. To, že mají své bezpečnostní složky na vysoké úrovni jak z hlediska techniky, tak v náboru lidských zdrojů, máme v povědomí asi všichni. Ostatně můžeme to téměř denně vidět ve filmech a seriálech, které se na toto téma točí. To, jakým způsobem a k čemu je využívají, nám ukázal až Edward Snowden. Bývalý zaměstnanec NSA a CIA si uvědomil, že je součástí mašinérie, která způsobuje více zla než dobra, a tak vynesl na veřejnost informace o celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany USA.

Rozjel se tak koloběh, kdy jednotlivé země začaly zjišťovat, že je Velký americký bratr sleduje, a to nejen v zájmu ochrany – tedy že nevyužívá odposlechů pouze k eliminaci možných teroristických útoků.  Ať už je to mobil německé kancléřky Merklové nebo odposlechy francouzských politiků, podnikatelů i úředníků, NSA své gigantické zázemí využívá i pro soukromé účely země. Francie je pro USA největší konkurent co se týče zbrojních systémů, a tak se odposlechy obchodníků a jejich aktivit hodí.

„Úroveň a vzestup států bude záviset na jejich dešifrovací úrovni.“

Národní bezpečnostní agentura USA

Sídlo NSA ve Fort Meade, Maryland, USA Zdroj: wikimedia.org

Sídlo NSA ve Fort Meade, Maryland, USA
Zdroj: wikimedia.org

Chci důkaz, že je Merklová bruneta!

Jan Eichler, analytik Ústavu mezinárodních vztahů, upozornil v Hydeparku na další nebezpečí, které v USA hrozí, a to je tzv. „vyzobávání třešní“. To spočívá v tom, že politici si ze zpravodajských analýz bezpečnostních složek vezmou to, co se jim hodí a zbytek vygumují. Také si přímo u tajných složek diktují přesná zadání, ke kterým chtějí najít důkazy. To je ale kolikrát nemožné, protože to, co se jim hodí politicky, se většinou reálně vůbec neděje.

Co k tomu dodat? Orwell věděl, o čem píše již před padesáti pěti lety. Ať už ve svém hrobě dělá cokoliv, faktem je, že po vypuknutí Snowdenovy aféry prodej jeho díla raketově vzrostl. To už svědčí o celkové atmosféře ve společnosti.

Špiclujeme se na všech úrovních, ať už je to rozsáhlá celosvětová síť tajných amerických složek, kamery na pracovištích ke sledování zaměstnanců nebo možnost koupit si na internetu odposlech mobilu nevěrné manželky či sledování telefonu svého dítěte.

Mimochodem už dávno bylo potvrzeno, že sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo Google jsou postaveny na spolupráci s tajnými službami, takže pozor, velký bratr vás vidí!

Národní bezpečnostní agentura USA

  • Je přímo podřízena americkému prezidentovi.
  • Centrální budova je gigantický areál s vlastní dálnicí, leteckou společností i poštou.
  • Jsou zde zaměstnáváni nejlepší matematici světa.
  • Ve své kompetenci má veškeré odposlechy a komunikace z technického hlediska. (Nemá své agenty po celém světě, nebojuje za svou zemi, nesnaží se o politické převraty jako CIA.)
  • 10. 9. 2001 zachytila zprávu v arabštině, která říkala „Zítra přijde den D.“, než ji však stihla dešifrovat, bylo pozdě.

Zdroj: Hydepark s Janem Eichlerem z 22. října 2013

Zdroj perexové fotografie: Loredana Bejerita, sxc.hu

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář