Den, kdy začalo vypořádání s válečnými zločinci 2. světové války

V obraze / 20.11.2013

Autor:

20. listopadu roku 1945 začal mezinárodní soud v Norimberku, po kterém se měl svět jednou pro vždy vypořádat s nacismem a s jeho válečnými zločinci.

Jednání velmocí

USA, Velká Británie a SSSR se zabývaly myšlenkou, jak potrestat zločiny nacistického Německa, už před koncem 2. světové války.

[stream odkaz=“http://www.stream.cz/slavnedny/773926-den-kdy-byl-zahajen-norimbersky-proces-20-listopad“]

Návrhy na způsob potrestání zločinců byla celá řada. Po dlouhých debatách nakonec zvítězil návrh USA o soudním procesu, a tak byl ustanoven Mezinárodní vojenský tribunál v Norimberku, který probíhal v Justičním paláci od 20. listopadu 1945 do 1. října 1946. Před soud byli postaveni všichni čelní představitelé nacistického Německa, kteří byli naživu.

Rozsudek válečného tribunálu

Obžalovaní byli obviněni z účasti na spiknutí proti míru, válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Nakonec bylo potrestáno 12 lidí trestem smrti oběšením (mezi nimi byl i H. Göring, který ale před popravou spáchal sebevraždu), 3 lidé doživotím (např. R. Hess), řada dalších byla odsouzena k vysokým trestům. Tři obžalovaní byli osvobozeni.

Význam tribunálu

Vznik mezinárodního soudu

Tribunál v Norimberku byl prvním mezinárodním soudem s válečnými zločiny, ovlivnil tak mezinárodní trestní právo. Zároveň vedl k myšlence vytvořit Mezinárodní trestní soud. Ten vznikl až několik desetiletí po válce, v roce 2002. Sídlí v nizozemském Haagu, kde se nalézá také Mezinárodní soudní dvůr.

Filmové zpracovaní

Události v Norimberku mimojiné inspirovaly amerického režiséra Stanleyho Kramera k natočení filmu Norimberský proces.

Odsouzení nacismu a spravedlnost bez násilí

Je to snad nejdůležitější význam oněch událostí v Norimberku pro současnost. Tato historická událost dokazuje všem, že nacismus a xenofobie již nepatří do moderní společnosti. A pokud by se znovu staly tytéž zločiny proti lidskosti, budou spravedlivě potrestány bez použití násilí.

Zdroj perexové fotografie: Raymond D’Addario, commons.wikimedia.org

Jan Brychta

Jan Brychta

Student elektrotechniky (nikoliv elektrotechnik !), zajimající se o sport, politiku, a moderní dějiny. Mám rád komedie, a to jak divadelní tak filmové (především francouzské) :-), ale jinak nepohrdám žádným žánrem ;-). Jsem hrdým fanouškem Liverpool FC :-)

Zanechte komentář