Malalata: Nejsme typ DJů, co jen stojí nad pultem se zapálenou cigaretou

Hudba Kultura / 18.11.2013

Prvky swingu a temperament balkánské muziky, to ve své hudbě kloubí DJská dvojice Malalata. Jakub Kmošena (vlevo) a Roman Lalík (vpravo) mají zkušenosti i s vystupováním za „velkou louží“.

Znáte se už od základní školy. Kdy jste se ale zformovali do DJského dua?
Roman: Bylo to těsně po střední škole, kdy jsme odešli na vysoké školy a začali si velmi chybět (smích). Potřebovali jsme něco vymyslet, abychom se mohli dál potkávat.

Mixujete elektro, swing a prvky tradiční balkánské hudby. Jak jste přišli na takové spojení?
Roman: Původně jsme začínali úplně s jinou hudbou. S reggae, ska a punkem. Chtěli jsme to ale oživit a rádi měníme styly. Elektro-swing přišel až později a přešli jsme na něj z instrumentální hudby. Máme rádi trumpety, které se vyskytují nejen v balkánské muzice, ale i ve swingu.

Jakub: Vybírali jsme to, co se nám líbilo, bavilo nás a na co se dalo tancovat. Výsledek je tím, co nyní hrajeme na akcích.

Nechali jste se někým inspirovat?
Jakub: Nerad říkám, že máme nějaké vzory, protože cesta, kterou jdeme, je velmi osobitá. Minimálně na slovenské a české scéně. Máme však mnoho zahraničních kamarádů DJů, kteří nám na začátku trochu ukázali cestu.

Když říkáte, že máte rádi instrumentální hudbu, nepřemýšlíte, že byste k sobě přibrali živé nástroje?
Roman: My se vždy snažíme přizvat nějaké hosty, kteří by nám hraní oživili. Baví to víc publikum i nás.

Jakub: Rádi a poměrně často spolupracujeme například se saxofonisty. Máme i skvělou vokalistku. V jednom kuse vymýšlíme něco nového. Nechceme se zaseknout v zajetých kolejích jako většina jiných DJů.

Myslíte si, že se například za rok posunete jinam a budete hrát něco úplně jiného?
Jakub: Neříkám, že budeme hrát zcela jinou hudbu, ale i teď jsme jinde, než před rokem. Je pro nás důležité, aby nás hudba bavila. Nejsme DJové, kteří se postaví nad pult, zapálí si cigaretu a po třech hodinách odejdou.

Hráli jste i v Mexiku. Jak jste se k tomu dostali?
Roman: Asi se tam o nás psalo (smích).

Jakub: Měli jsme šňůru po USA a napadlo nás, proč si nezaletět rovnou i do Mexico City nebo zahrát v Tijuaně?

To se vždy rozhodnete, že někam pojedete, sbalíte si věci a vyrazíte?
Roman: Po dosažení našeho vysněného festivalu Pohoda jsme si řekli, že teď chceme něco dalšího. Udělat si mini turné po USA byl dlouhou dobu náš americký sen.

Jakub: Komunikaci s kluby nám zařizoval promotér. Doletěli jsme do Mexico City a už o nás bylo pěkně postaráno.

Jak byste srovnali vystupování v USA a Mexiku s tím v Česku?
Roman: V Mexiku to bylo mnohem divočejší.

Jakub: Dokonce víc než na Slovensku (smích). Mexičané podle mého mají rádi ska a punk, mají mnoho energie, skáčou a tancují. Proto mají blízko i k balkánské muzice, která je velmi energická. Vystoupili jsme na pravidelné party jako speciální hosté z Evropy. Ti nejsou na tamních akcích obvyklí. Vyzní to divně, ale byli jsme pro publikum obrovské hvězdy.

Roman: Evidentně nebyli tamní lidé zvyklí na skákající a tancující DJe.

Máte nějakou další zemi, kam byste rádi zavítali?
Jakub: Já osobně bych rád do Japonska, kde je překvapivě také zájem o balkánskou hudbu. Pokud vše půjde podle plánu, na jaře následujícího roku by to mohlo vyjít.

Váš sen byl zahrát si na festivalu Pohoda. Kam směřujete teď?
Roman: Naším dalším cílem je maďarský festival Sziget.

Jakub: Ten je jedním z největších v Evropě. Koná se celý týden, hraje se na něm i hodně balkánské hudby. Tento rok nám o chlup utekl, ale věříme, že příští rok se na něj už dostaneme.

Píšete organizátorům, že byste rádi na jejich akci vystoupili nebo si vás zvou sami?
Jakub: Byla doba, kdy jsme byli iniciátory my, ale momentálně je náš kalendář totálně plný. Takže už se spíš organizátoři ozývají nám.

Je podle vás vůbec možné uživit se hudbou?
Roman: Určitě. Děláme všechno pro to, abychom nemuseli dělat něco navíc, co by nás nebavilo.

Tvrdíte, že strháváte publikum tím, že nejste jen pasivní DJové, co u hraní stojí. Není to vyčerpávající?
Roman: Lidé nám hodně energie dodávají. Díky nim dokážeme hrát v podstatě do svítání.

Plánujete vydání nějakého alba? Je vůbec možné, aby vaše hudba vyzněla na CD stejně jako na party?
Jakub: Zatím neprodukujeme vlastní hudbu, ale velmi sporadicky vydáváme mixtapy, takové nahrávky z party. Moc rádi to ale neděláme, protože je pro nás důležitější, aby lidé přišli přímo do klubu a ne aby seděli doma.

Nejbližší akce, kde můžete kluky z Malalata slyšet?

Až se v pátek 22. listopadu hlavní město ponoří do tmy, rozezní se v něm balkánské rytmy. A to znamená jediné – oblíbená DJská dvojice MALALATA je zpět se svou prostopášnou tancovačkou BALKAN BASHAVEL. Podlehněte a tancujte až do rána! MALALATA rozbalí již tradiční paletu rozverných balkánských beatů, živelné cikánské muziky, žhavé kolumbijské cumbie a pařížského electro-swingu. Společně s tímto duem vystoupí speciální host z Belgie, Lazarus Sound System, a česko-ruské saxofonové eso, Iwan Zak Linetski. Balkan Bashavel se navíc po delší pauze vrací zpět na Krymskou, konkrétně do stylového baru Basement. Cirkus v balkánském stylu zahájí své představení přesně ve 21:00 – nenechte si ho ujít!
Datum: 22. 11. 2013
Místo: Basement (ul. Krymská, Francouzská, Praha)
Facebook událost: www.facebook.com/events/437132026399136

Zdroj: Malalata

Až se v pátek 29. listopadu moravská metropole ponoří do tmy, rozezní se v ní balkánské rytmy. A to znamená jediné – oblíbená DJská dvojice MALALATA je zpět se svou prostopášnou tancovačkou. Podlehněte a tancujte až do rána! MALALATA rozbalí paletu rozverných balkánských beatů, živelné cikánské muziky, žhavé kolumbijské cumbie a pařížského electro-swingu. S balkánskou terapií napomůže Dr. Balkan, člen slovácké audiovizuální grupy Bassta Fidli Crew, a nová krev z Bratislavy, DJka Tzatziki. Balkan Bashavel se na daný večer již tradičně usídlí v Kabinetu MÚZ, který nejednou prokázal, že je pro divoké tancovačky jako stvořený. Cirkus v balkánském stylu zahájí své představení přesně ve 21:00 – nenechte si ho ujít!
Datum: 29. 11. 2013
Místo: Kabinet MÚZ (ul. Sukova, Brno)
Facebook událost: www.facebook.com/events/593932027339344

Zdroj: Malalata

Zdroj perexové fotografie: Kubík Macháčků

Zdroj videa: youtube.com

 

Michael Švarc

Michael Švarc

Jsem bývalý student muzikálového herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V současnosti studuji Vyšší odbornou školu publicistiky. V Generaci21 zastávám post editora hudební sekce.

Zanechte komentář