Co se stalo 22. listopadu?

V obraze / 22.11.2013

Tato událost šokovala takřka celý svět a dodnes přesně nevíme, co se tenkrát stalo.

Prezident John Fitzgerald Kennedy si Dallas pro svou cestu vybral ze tří důvodů: chtěl zde začít svou volební kampaň pro prezidentské volby v listopadu dalšího roku, zajistit si finance pro předvolební kampaň, plánoval začít svou kampaň ve městě, kde ho podporovalo jen málo lidí.

Prezidentská kolona měla započít 22. listopadu 1963 na letišti Love Field, projet centrem Dallasu, parkem Dealey Plaza a ve finále měl prezident vystoupit se svým projevem v budově obchodního centra Dallas Trade Mart. Již před samotnou cestou se objevily pochyby o prezidentově bezpečí. Sám Kennedy se obával skrytého ostřelovače.

letiště

Kennedyovi při příletu na letiště Love Field. Zdroj: Cecil W. Stoughton, commons.wikimedia.org

John Fitzgerald Kennedy se zapsal do dějin jako 35. prezident USA. Hlásil se k liberalistům. Je považován za jednoho z nejoblíbenějších amerických prezidentů. Za jeho vlády se bojovalo ve Vietnamu, proběhla invaze v Zátoce sviní, svět postihla Karibská krize, soutěžilo se v dobývání vesmíru a byla také postavena Berlínská zeď. Většině lidí se při vzpomínce na něho vybaví také jeho manželka Jacqueline.

Co se tenkrát v Dallasu stalo?

Zhruba ve 12:30 místního času vyjela prezidentská kolona  na náměstí Dealey Plaza, když začala vjíždět do ulice Elm Street, začaly výstřely. Většina svědků vypověděla, že zaslechla tři výstřely. Při prvním výstřelu si nikdo nebyl jistý, co se vlastně děje, většina lidí si myslela, že je to jen ohňostroj nebo rána z výfuku auta.

Žádná média atentát nezachytila, protože se chystala na příjezd k Dallas Trade Mart a místo atentátu se nejevilo jako důležité.

Dvě verze Dallaského atentátu

Existují dvě verze vypovídající o tom, co se osudný den stalo. Na první vzniklé verzi spolupracovala Warrenova komise a komise HSCA (zástupci výboru Spojených států). Tato verze se přiklání k pouze jednomu útočníkovi, kterým měl být Lee Harvey Oswald, brigádník na výpomoc na předvánoční období v Texaském knižním velkoskladu. Kulka měla vniknout do vrchní části prezidentových zad, projít krkem a vyjít ven jícnem. Guvernér Connally, jenž s ním jel ve voze, měl být zasažen podle „teorie jedné kulky“ toutéž střelou. Guvernér ovšem atentát přežil. Poslední výstřel zasáhl hlavu prezidenta. Po atentátu začala limuzína z místa nehody ujíždět do nemocnice Parkland Memorial Hospital.

Druhá verze vypovídá o více výstřelech, popisuje pět až šest střel, které měli vypálit tři různí střelci. Vyšetřovatel Jim Garrison pochybuje o vině Lee Oswalda. Garrison o atentátu na Kennedyho napsal knihu, ve které vysvětluje své přesvědčení, že Kennedy byl terčem tvz. Křížové palby, při níž je na objekt vystřeleno z více míst kvůli dosažení lepších výsledků.

Kennedyho stav nebyl slučitelný se životem

Ve 13:00 John Kennedy v nemocnici umírá. Jako příčina smrti bylo diagnostikováno nenávratné zranění hlavy. Jeho tělo bylo velmi rychle naloženo na palubu Air Force One, kde viceprezident Lyndon B. Johnson složil přísahu a stal se novým prezidentem Spojených států amerických.

Pohřeb se uskutečnil 25. listopadu 1963, zúčastnilo se ho na 220 státníků ze 102 zemí světa. Jeho tělo je pohřbeno na vojenském hřbitově Arlington National Cemetery ve Virginii.

kennedyova

S pozůstalými truchlil celý svět. Zdroj: Xy, commons.wikimedia.org

Lee Oswald si nikdy neposlechl rozsudek

Lee Oswald byl zatčen za zabití policejního strážníka, kterého podle Warrenovy zprávy zabil po tom, co ho strážník zpozoroval a chtěl si s ním promluvit, a za atentát na prezidenta. Oswald se nikdy k těmto činům nepřiznal. Jeho případ se nikdy nedostal před soud, neboť byl 24. listopadu zastřelen Jacobem Rubinsteinem („Jack Ruby“). Ruby čin vysvětlil tak, že chtěl ušetřit vdovu po zesnulém prezidentovi od útrap, jimiž by musela projít při procesu s vrahem svého manžela. Většina komentátorů si ovšem myslela, že chtěl zahladit pravdu o atentátu. Jack Ruby byl odsouzen k smrti na elektrickém křesle, dříve však zemřel na rakovinu plic.

Pappas_Exh1-murder_Oswald-21-19

Lee Oswald nebyl nikdy odsouzen. Zdroj: Ira Jefferson, commons.wikimedia.org

V Dallasu vzniklo roku 1989 muzeum, ve kterém je možno zhlédnout mnoho materiálu týkající se okolností atentátu.

Atentát na prezidenta Johnna F. Kennedyho shrnuje video.

 [stream odkaz=“http://stream.cz/slavnedny/534201-den-kdy-zavrazdili-kennedyho-22-listopad“]

Zdroj videa: stream.cz

Zdroj perexové fotografie: Walt Cisco, commons.wikimedia.org

Martina Žídková

Martina Žídková

"Rozhodujícím krokem v lidském životě je překročení vlastního stínu." Ernst Ferstl

Zanechte komentář