Já si přeji bílé Vánoce, a co vy?

V obraze / 27.11.2013

Kluci z gymplu se rozhodli, že budou plnit přání dětem z dětských domovů. A daří se jim!

Autoři projektu Milý Ježíšku jsou teprve šestnáctiletý Martin Kučera a sedmnáctiletý Vojtěch Paukner. Projektů tohoto typu je spousta a každý dětský domov se může zúčastnit – stačí se jen zajímat. Jedinečnost ale právě tohoto počinu spočívá v tom, že jeho autoři jsou studenti teprve pátého ročníku osmiletého gymnázia (gymnázium Františka Palackého v Neratovicích), a už mají touhu pomáhat. A to je obdivuhodné.

Kolik lidí se na projektu podílí?

Na projektu pracují Vojta, Martin a momentálně ještě další dvě studentky vysokých škol, které pomáhají do projektu zapojit další DD.

Jak vás to napadlo?

Byl to tak trochu nápad Vojtovy maminky. Martin vyhrál programátorskou soutěž se svým webovým projektem Moje přání, který umožnil rodině a přátelům rezervovat si navzájem splnění přání. Vojtova maminka řekla, že by se jí zdálo zajímavější, pokud by se jednalo například o dárky pro děti z dětských domovů. Vojta se této myšlenky chytil, o nápadu řekl Martinovi a pustili se do realizace.

Přibližně kolik už je splněných přání?

Přesně 317. Všechna z prvního kola a byla splněna za necelé tři dny.

Nemyslíte si, že možnost zakoupit dárek dítěti, by měla fungovat i pro děti ze slabších sociálních rodin?

Samozřejmě by to dobré bylo, avšak problém je vůbec s definicí pojmu sociálně slabší rodina. Také by byl problém se zajištěním průhlednosti a právní stránkou projektu. Dětské domovy jsou pro tento projekt (zvláště když je studentský) dobře připravenou půdou.

Kontroverzní část

Děti z dětských domovů mají možnost prožít celou řadu zážitků. Průměrně se dostane každé dítě z DD jednou za rok k moři, jednou na hory a přitom mají ještě spoustu jiných rekreací. O tom se mnohým dětem ani nesnilo. Někdo by namítal, že děti z DD ale nemají rodiče, kteří jim tohle všechno můžou zařídit. Ony je mají, jen neplní dobře svoje povinnosti. A mnozí rodiče dětí vyrůstajících mimo domov také nemají možnost jim tohle všechno zařídit, ikdyž by třeba chtěli. Proto bychom se měli zaměřit i na tuto stránku pomáhání.

Jak můžeme přání splnit?

Momentálně nijak. Všechna dosavadní přání jsou splněna, avšak usilovně pracujeme na zapojení nových dětských domovů a získání nových přání. Přibližně za týden by na stránkách mohla být další. Pak už je to velmi jednoduché – stačí navštívit stránky www.milyjezisku.eu, vybrat si přání a kliknout na „splnit!“, mailem uživateli přijdou další pokyny.

Maruščino přání je přesně ta chvíle,  kdy bychom se měli zamyslet, zda by se neměli plnit přání i dětem "venku". Zdroj:milyjezisku.eu

Maruščino přání je přesně ta chvíle, kdy bychom se měli zamyslet, zda by se neměla plnit přání i dětem „venku“. Zdroj:milyjezisku.eu

Jaký je cenový strop dárků?

No, záleží spíše na charakteru. Pokud si například výjimečně dítě přeje kytaru, jelikož se na ni učí a musí si ji půjčovat například ze školy, dá se tento hodnotnější dárek tolerovat, protože je přínosný. Neplníme ale tablety, mobily, pokud vysloveně v popisu nebude udán důvod využití prospěšný dítěti. Měli jsme tu přání, kde si dítě přálo tablet a jako popis bylo, „protože se mi líbí“. Taková přání lidi od projektu spíše odhánějí, proto je už nepřijímáme.

A kde se mohou zapojit další dětské domovy?

Dětské domovy se mohou zapsat po kontaktování přímo autorů projektu na adrese paukner@mojeprani.eu.

Zdroj perexové fotografie: milyjezisku.eu

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentář