Líbající se pár

Společné bydlení aneb 10 tipů, jak předejít stereotypu

Osobní rozvoj Vztahy / 18.11.2012

Znáte se roky, nic vás už nemůže překvapit, je čas pro společný život. Ale? Jak udržet i po letech žár, když se najednou denně vídáte doma?

1. Nepleťte si pojmy

 „Miláčku, pleteš si pojmy a z lásky zbyly jen dojmy…,“ tak zní text jedné písně, a ne zbytečně! Dámy, opravdu je nutné svou polovičku třikrát upozornit, zda si omyl ruce a byl už ve sprše? Nemyslíte, že takových vět si od své matky užil v dětství dostatek? Nepleťte si roli matky s rolí partnerky, přehnaná péče je spíše na škodu. Nebo jste se snad na prvním rande ptala, zda si stihl dojít na toaletu?

2. Mějte oči, srdce i uši otevřené

Naslouchejte, i když zrovna máte svých starostí v práci či ve škole dost, buďte stále ta, která dříve uměla pohladit mužské ego na místě. Dívejte se, jak se partner tváří po příchodu z práce, školy. Buďte vnímavá, ušetří to spoustu zbytečných hádek. Už z pohledu dokážete kolikrát vyčíst, zda je lepší se zavřít do pokoje s knihou, nebo se začít ptát a zlepšit druhému náladu.

3. Kompromis a zase kompromis

On nemá rád Rosamundu Pilcherovou, vy přímo k smrti nenávidíte hokej a fotbal. Co takhle si občas místo nafouknutého obličeje a uražené dušičky přisednout a „odtrpět“ si jeden či oba poločasy? Třeba pak na oplátku vydrží večer u nějaké slaďárny minimálně do reklamy!

4. Buďte kreativní

Nebaví vás sedět jen u televize a počítače? Nezahálejte, většina partnerů jistě ocení, když ho vytáhnete ven třeba na pivo! Najděte si třeba společný čas – večer, kdy máte volněji a domluvte se na nějaké pravidelné aktivitě, například sobota večer – vyzkoušejte restauraci, kde jste ještě dosud nebyli. Baví vás sport? Zajděte si společně do fitka, zaběhat, zaplavat nebo jen tak vyrazte na procházku do přírody. Objevujte kouzlo vašeho bydliště, i sebemenší vesnice může skrývat zajímavá zákoutí. Vezměte nějakou dobrotu na cestu, foťák a hurá vstříc novým společným zážitkům.

Muž a žena v restauraci

Zkuste si dopřát čas na společné chvíle nejen u televize. Zdroj: foter.com

4. Společné bydlení? Konec nepořádku

Dodržujte jedno zásadní pravidlo, jste bordelářka? Máte tisíce bot, šátků, pásků? Pak je ukládejte vždy na stejné místo, nejlépe někam, kde nebudou vidět. Vyhnete se zbytečným dohadům, proč toho potřebujete tolik, jste snad sysel, že si děláte takové zásoby?

5. Stop zbytečným hádkám

Zase nezvedl prkénko? Opět mu za celý den v uzavřené obuvi neesteticky zapáchají ponožky? U filmu vám křoupe chipsy u ucha? Mějte na paměti, že jeho také občas vytáčí vaše vlasy v umyvadle, nekonečné naříkání nad váhou a hodiny vzdychání u šatníku, kdy nevíte, zda si máte obléct modrou či tyrkysovou halenku.

6. Stále je čím překvapit

Pamatujte si, že vždy lze vymyslet něco, čím druhého zcela šokujete – a to platí jak v pozitivním, tak i v negativním smyslu. Pozor na to, dámy. Nevhodnou pánskou návštěvu jako překvapení nemyslím. Překvapte ho úsměvem, polibkem, pohlazením, poděkujte mu, jak je skvělý. Uvařte dobrou večeři. Jdete na pouť? Kupte mu perníkové srdce! Každá, i ta sebemenší hloupost, je důkaz, že na něho stále myslíte.

7. Sexem to začalo, díky dobrému sexu to neskončí!

Nejste zrovna sexuální mašina, která by partnera vítala nahá mezi dveřmi? Pak je to ale obrovská chyba! Jak dlouho spolu jste? Že léta? Pak to chce se rychle zamyslet a uvolnit se! Zkuste to třeba na začátek pěkně pomalu, zhasněte a zašeptejte své drahé polovičce do ouška, jak moc vás rozpaluje. Uvidíte, že po čase si troufnete i na větší triky! Vztah, kde je sex povinností, je jako hrníček s podšálkem bez dobré kávy.

Sedící pár na posteli

Dobrý sex je kořením vzkvétajícího vztahu. Zdroj: Foter.com

8. Všeho s mírou!

Vždy byste ale měla mít na paměti, že s mírou jde vše lépe! Pánská část má občas sklony k přehnanému egoismu, pozor tedy, aby si ten váš drahý nezačal myslet, že je nenahraditelný. Vyveďte ho z omylu, že je na světě jen on a dlouho nikdo jiný. Vyrazte si do kina na film, o kterém mu básníte už půl roku, s nejlepší kamarádkou a jeho nechte doma. Ukažte mu, že jste jako žena soběstačná. Chlap potřebuje vědět, že je žádaný, když není, zpozorní! A to je dobře!

9. Vlastní program

Máte pocit, že váš vztah patří na gauč k televizi, před monitor notebooku a ke dřezu k nádobí? Pak je nejvyšší čas zaměřit se i sama na sebe. Ne nadarmo se říká, že začínat by měl každý u sebe. Vzpomeňte si na doby, kdy jste bydlela bez něho, a oprašte své staré koníčky, dojděte si posedět s kamarádkou u kávy. Časové odloučení okoření následná shledání, věřte mi! Navíc budete mít spoustu zážitků, které budete moci partnerovi vyprávět. Pošlete i vy partnera ven. Dopřejte mu pár minut volna, ať si vyrazí s kamarády, se slovy: „Přece nebudeš chodit ven jen se mnou, to je otrava.“

10. Každý den je co slavit

Povedlo se vám během dne něco? Oslavte to se svým partnerem. I sebemenší drobnost může být důvodem k společné dobré večeři při svíčkách, koupeli, sklence vína či masáži. Nejen, že se uvolníte po náročném dni, ale zase si budete připadat na chvíli jako čerstvě zamilovaní, kteří se těší ze společných chvil. Umění vypnout, zahodit trable z práce, školy atd. je perlou každého dobrého vztahu. Naučte se slavit každý den, relaxujte, bavte se společně!

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentářVaše názory

 • Ondřej

  Cože? Cože? Cože?
  Na světě existuje slečna (doufám), která dokáže popsat v deseti bodech to, co někteří nedokáží vidět za celý život 🙂
  Povinně bych tento článek zařadil na přední místa všech sociálních sítí…
  A kdo chce rozvíjet svůj vztah ještě intenzivněji, tomu doporučuji knihu: „Pět jazyků lásky“ od Garyho Chapmana.
  Trefné, upřímné a hlavně, hlavně je to pravdivé….
  Děkuji

 • Jana Hybnerová

  Ondřeji děkuji! Samozřejmě, že je to hodně nadsazené, shrnout život – natož život partnerský – do pár minimalistických bodů, ale snažila jsem se psát za sebe a postihnout alespoň zlomeček toho, co „nás všechny“ může potkat, potkalo a nebo se s tím dokonce potkáváme právě teď.