Zabavte se na Landeku

Cestování / 25.11.2013

Jednou nahoře, jednou dole – tak lze charakterizovat aktivity v Landek Parku, ten totiž nabízí zábavu jak pod zemí, tak nad ní.

Na okraji Ostravy u Petřkovic se nachází Landek Park. Místo, kde můžete pohodlně strávit celý den a kde si přijdou na své všechny generace. V následujícím článku vám budou postupně představeny jednotlivé atrakce, které návštěvníky do areálu lákají, mezi nimiž je hornické muzeum, archeologický skanzen i místa ke sportu.

Hornické muzeum

Hornické muzeum Landek

Exkurze v dole je doplněna o figuríny, které demonstrují, jak práce probíhala. Zdroj: foter.com

Největší hornické muzeum v České republice je komplexem několika expozic. V prvé řádě je to jedno z mála míst v republice, kde si můžete skutečně sfárat do dolu a tím se i co nejvíce přiblížit pocitům někdejšího horníka, včetně zalehlých uší při sjíždění výtahem dolů. V dalších expozicích se již pohybujete nad zemí. Tyto expozice slouží k hlubšímu poznání hornického řemesla.

Podzemní expozice v rámci dolu Anselm je českou kulturní památkou. Po sestoupení do dolu v původní těžební kleci vás čeká 250metrová prohlídka štolami s doplňujícím výkladem, který vám osvětlí nejen historii těžby uhlí v této oblasti, která zde probíhala už od konce 18. století, ale také vám pomocí figurín a některých strojů bude demonstrováno, jak těžba skutečně probíhala.

Během výkladu v dolu se dozvíte, jak nebezpečná práce horníka byla a je. Proto je nasnadě hned po vyfárání z dolu zamířit k expozici důlního záchranářství. Expozice tohoto druhu nemá co do velikosti ve světě konkurenci. Expozice nabízí návštěvníkům mnoho exemplářů dýchacích přístrojů, oblekůdalší záchranářské techniky. Navíc, pro odvážné je připravena možnost vyzkoušet si záchranářský výcvik a na vlastní kůži zakusit podmínky této práce: tmu, horko, nedýchatelno, hluk a stísněný prostor.

Hornické muzeum Landek, hornická technika

Venkovní expozice hornické techniky. Zdroj: foter.com

Další expozice související s hornictvím se nachází v budově i ve venkovních prostorách, to hlavně kvůli nadměrné velikosti některých vystavených předmětů. V budově můžete vidět hornické umývárny a typické řetízkové šatny a ve venkovním areálu ukázku těžké hornické technicky z konce 20. století. Jedná se nejen o těžební stroje, ale i například o uhelné lokomotivy.

Historické a archeologické expozice

Landek muzeum

První obyvatelé Landeku byli lovci mamutů. Zdroj: Wikimedia Commons

Další výstava dokazuje, že život na Landeku byl již dávno před zahájením důlní těžby. V roce 1924 byly objeveny důkazy o zatím nejstarších obyvatelích Landeka, lovcích mamutů ze starší doby kamenné, z čehož vyplývá, že nálezy jsou staré asi 30 tisíc let.  Celosvětovou proslulost si Landek vysloužil unikátním nálezem Petřkovické venuše, která se od ostatních venuší z období paleolitu liší tím, že má štíhlou postavu.  Bohužel venuše není součástí expozice, trvale je vystavena v Archeologickém ústavu v Brně.

Sport a zábava

Na závěr, když po notné dávce historie zatoužíte po sportovním či rekreačním oddychu, můžete využít některá ze sportovišť nebo například turistických stezek a cyklotras, které se v areálu a jeho okolí nacházejí. Konkrétně jsou tady pro vás připraveny tenisové kurty, lanové centrum, beach-volejbalové hřiště, badmintonové kurty, bowling park, asfaltové hřiště, cyklokrosová dráha, cyklostezka a skrz celý kopec Landek vede i naučná stezka pro turisty. Pro děti je pak v letní sezóně připravena i mini ZOO.

Lanové centrum Landek

Kdo chce adrenalinový zážitek, může navštívit zdejší lanové centrum. Zdroj: foter.com

Význam landeckého kopce je často srovnáván se známějšími kopci Říp, Blaník, Tábor apod. Přestože je kopec již národní přírodní památkou a důl Anselm národní kulturní památkou, už od roku 1997 se objevují snahy i o to, aby pro svůj význam byl areál Landek zapsán i na seznam Světového dědictví UNESCO.  Zatím se tak nestalo, přesto je zde mnoho k vidění, tak si návštěvu Landeku nenechte ujít.

Otvírací doba:

Expozice
1. 11. až 19. 3. – zimní sezona:
Po: ZAVŘENO
Út – Ne: začátky prohlídek v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin
během vánočních svátků24., 25. a 31. 12. ZAVŘENO

20. 3. až 31. 10. – letní sezona:
denně 9:00 – 18:00 hodin, vstupy každou celou hodinu, poslední prohlídka začíná v 16:00 hodin

Areál
denně 9:00 – 19:30 hodin

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář