Brusel

Rozkvetlé náměstí v Bruselu je pastvou pro oči

Cestování / 24.11.2013

Každé dva roky pokryjí belgičtí floristé bruselské náměstí Grande Place živými květinami do barevných mozaik.

Pod pojmem Brusel si každý představí něco jiného. Někomu se vybaví slavný čůrající chlapeček, někdo si toto město spojuje s Evropskou unií či s modelem krystalové mřížky železa – Atomiem. A jiní si zase vybaví překrásné náměstí Grande Place s jedinečnou architekturou, na kterém každým sudým rokem „rozkvétá“ květinový koberec.

náměstí Grande Place

Náměstí Grande Place je jednou z dominant belgické metropole.

O co se vlastně jedná? První květinový koberec vytvořil v roce 1971 zahradní architekt Etienne Stautemas. Místní byli touto podívanou nadšeni a od té doby se zde koná pravidelně. Na ploše větší než jeden hektar vznikne během několika hodin obří květinová kreace z typických belgických květin – begonií, kterých je použito několik set tisíc. Celá příprava tohoto monumentálního díla ale zabere několik měsíců a podílí se na ní stovka dobrovolníků.

Rozkvetlý koberec v Bruselu

Květinový koberec se těší velké oblibě mezi návštěvníky.

Grande Place je pokryto kobercem několik dní na sklonku léta, dokud květiny neuvadnou. Koberec je vždy sestaven do tvarů na určité téma, které má nějakou spojitost s Belgií. Krásu této skládačky podtrhují malebné gotické budovy lemujících náměstí. Nejlepší pohled na náměstí nabízí pravděpodobně balkon bruselské gotické radnice.

pohled na květinový koberec v Bruselu

Jedinečná podívaná se koná každé dva roky.

Další koberec rozkvete v srpnu 2014. Nenechte si tuto jedinečnou událost ujít a navštivte Brusel ještě předtím, než stačí uvadnout.

Zdroj všech fotografií: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář