Jak jsem strávila rok v Divadle

Divadlo / 17.11.2013

S kým, jak, co aneb s kým jsme navázali spolupráci, jak nám jde práce od ruky a co se nám za ten rok nejvíce povedlo.

Máte před sebou významný krok, důležitou schůzku nebo těžkou zkoušku. Potřebujete udělat velmi dobrý dojem, zapůsobit. Víte, že jste takhle maličcí, ale přesto si troufáte do toho jít. Jste nervózní, trochu se klepete, ale ve skrytu duše věříte, že na to máte. Tak se zhluboka nadechnete a skočíte.

Takhle nějak jsem se cítila přesně před rokem, kdy jsem jako editorka sekce Divadlo novorozeného portálu Generace 21 měla začít oslovovat divadla a domlouvat spolupráce. Hlavou mi běželo, že se mi všechna divadla leda tak vysmějí. Kdo by stál o spolupráci s čerstvým, neznámým portálem? Tak jim alespoň prodloužím tím smíchem život, zněl závěr mých úvah, když jsem se zatajeným dechem posílala první žádost o spolupráci.

Připravujeme články ve dne i v noci, abyste měli stále co číst. Zdroj: photl.com

Připravujeme články ve dne i v noci, abyste měli stále co číst. Zdroj: photl.com

A ono to vyšlo! Uplynul rok a naše sekce se může chlubit spoluprací s více než 20 českými divadly. Sice se jedná převážně o pražská, ale snažíme se čtenářům nabídnout recenze i plzeňských a ostravských her. Našemu zájmu neunikly ani divadelní festivaly, a tak jste si u nás mohli přečíst reporty například z Letních shakespearovských slavností či z mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni.

S redaktory jsme pro vás, naše čtenáře, spustili dva seriály – Za oponou a Seznamte se! V prvním s námi můžete nahlédnout do divadelního zákulisí a zjistit, co má například na práci inspicient a jak se šijí všechny ty nádherné divadelní kostýmy. Seriál Seznamte se! přináší prostor pro méně známé, malé či začínající divadelní soubory, které si zaslouží naši a vaši pozornost.

Zážitky a dojmy členů redakce

Celý tento rok byl plný nových pocitů, zážitků a zkušeností, které práce editora přináší. Některé byly příjemnější, některé méně, ale nebyla by to nuda, kdyby vše běželo hladce? Sama nejraději vzpomínám na přípravu rozhovoru s Renátou Královou, úžasnou dámou, která vozí divadlo, smích a zábavu do míst, kde je jí nedostatek. Neboť je takových míst přespříliš, je paní Králová velmi vytížený člověk, čemuž odpovídala i doba, během níž jsme dávaly článek s rozhovorem společnými silami dohromady. Maily jsme si vyměňovaly 2 měsíce, ale výsledek rozhodně stojí za to! Ostatně posoudit můžete sami zde.

„Můj nejvtipnější zážitek byl, když mi paní z divadla omylem poslala zprávu určenou pro kolegyni v pokladně. Nabádala ji, ať mi při vyzvedávání lístku prohlédne potvrzení o práci pro Generaci. Prý abychom tam nechodili jako do HOLUBNÍKU,“ vzpomíná Veronika Svobodová.

„Generace 21 mi toho dala hrozně moc a nemyslím tím jen praxi v psaní článků, ve kterém se vždycky budu mít co učit a zde se to naučím mnohem rychleji. Ale dala mi také spoustu nových přátel. Dokázala mi, že i když se s někým neznám osobně, ale máme stejný cíl, tak si můžeme pomoci a mít z toho dobrý pocit všichni. V neposlední řadě jsem díky ní zažila spoustu skvělých zážitků při rozhovorech, ke kterým bych se bez Generace 21 nedostala. Takže za tohle všechno a nejen za to ti, milá Generace 21, děkuji!“ napsala Eliška Řeháková.

Zdroj perexové fotografie: wemedge, sxc.hu

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář