abouttime

Lásky čas: Curtisův hřejivý epilog

Film / 15.11.2013

Autor:

Autor Lásky nebeské ve své režijní derniéře natočil komediální romanci, která svou atmosférou i duší překoná dotek času.

Filmy režiséra a scénáristy Richarda Curtise nás už mnohokrát dokázaly přenést na úžasná místa, ve kterých divák zapomíná na skutečný svět. Ať už s plnoštíhlou romantičkou s vkusem na muže v jelením svetru nebo majitelem knihkupectví s cestopisy, který nedopatřením vylil džus na tu správnou halenku. Nemluvě o vánočních epizodách tancujícího premiéra, záletného táty od rodiny či beznadějného spisovatele s jazykovou bariérou. Lásky čas, podle Curtisových slov jeho poslední režijní počin, je další ze snímků, který zapůsobí stejným dojmem. Po jeho zhlédnutí vám bude dobře u srdce a určitě ho neuvidíte naposled.

ABOUT TIME (LÁSKY ČAS)

(komedie/drama/romantický)

Režie: Richard Curtis
Scénář: Richard Curtis
Hrají: Rachel McAdams, Domhnall Gleeson, Bill Nighy, Tom Hollander, Margot Robbie,…

Tim Lake (Domhnal Gleeson) je čerstvě dospělý syn z běžné britské rodiny žijící na venkově Anglie. Jeho otec (Bill Nighy) mu na počest jeho jedenadvacátých narozenin připraví velmi netradiční dárek. Vyjeví mu tajemství, že všichni muži v pokrevní linii Lakeů mají schopnost cestovat zpět v čase. Timovi se otevírá nová vzrušující životní kapitola. Může zvrátit svůj vlastní osud napravováním velkých chyb i drobných klopýtnutí. Čas je ale zrádná věc a ne vše je tak jednoduché, jak se zdá. Co tedy stojí za to měnit, abychom byli šťastnějšími lidmi?

 – Lesson Number One: All the time traveling in the world can’t make someone love you.

Pohádka o cestujícím Angličanovi hledajícím svoji osudovou lásku v novém londýnském útočišti se opírá hned o několik výborných základů. Obsazení je vynikající. Jsou tu osvědčené jistoty (Bill Nighy v roli otce Tima) i mladé tváře s jiskrou pro příslušný filmový žánr. Hlavní milostné dvojici (Domhnal Gleeson a Rachel McAdams) funguje chemie na jedničku. Gleeson je sympatický, zamilovaný a nejistý zrzavý kluk a McAdams ho doplňuje zářivým úsměvem a rafinovaně střiženou ofinou, za kterou by se v čase vrátil každý. Už klasickým prvkem, který probouzí Curtisovy filmy k životu, je soundtrack. Hudbu z Lásky nebeské si pamatují filmoví nadšenci po celém světě a i Lásky čas patří do zlatého fondu filmové muziky. Kombinace Laird-Clowesových melodií s více či méně známými hity prokresluje celý film a dává mu duši.

abouttime2

„Víš, my tak trochu umíme cestovat v čase…“ (Gleeson a Nighy). Zdroj: abouttimemovie.com

Film Lásky čas je romantická komedie se vším všudy, snaží se ale říct i něco víc. Může to být věc, kterou všichni moc dobře víme, ale stojí za to si ji čas od času připomenout. A zvláště tak milým způsobem. S vtipem, který neurazí, ale s jakousi samozřejmostí lemuje příběhovou linii a dokazuje, že není jen přeslazeným pozlátkem k jednorázovému potěšení. Schopnost vzbudit v divákovi širokou škálu emocí je patrná i přes fakt, že snímek nebyl nasazen o svátcích (které přihazují jakési bonusové body podobným filmům), ale začátkem listopadu.

Časová romance rozhodně nepřesvědčí zapřísáhlé odpůrce lovestory a není pochyb o tom, že jich bude mnoho. Někomu zkrátka více sedí rychlá auta se svištícími kulkami v rychlém střihu. Pokud jste ale diváci s fantazií a smyslem pro humor, budete se bavit a bude vám hezky. Možná jsou to slova hloupého romantika, který se chytá hollywoodských klišé, ale k filmu Lásky čas se budete rádi vracet i v budoucnosti –  a kdyby bylo možné cestovat v čase, opakoval bych si to první, kouzelné zhlédnutí znovu dokola. Protože věřte nebo ne, filmové Vánoce letos přišly o pár týdnů dříve.

– I hope I‘ ll see you again.

– You will, my whole life depends on it.

Zdroj perexové fotografie: abouttimemovie.com

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář