V ulicích Madridu hoří hromady odpadků. Už přes týden stávkují popeláři a metaři

V obraze / 16.11.2013

Scéna jak z postapokalyptického filmu, na ulicích je špína, všude se válí hromady odpadků. Přesně takhle vypadá už přes týden hlavní město Španělska Madrid.

Probíhá tam totiž stávka technických služeb, tedy popelářů a metařů. Firmy, které tyto „strážce pořádku“ zaměstnávají, plánovaly masové propouštění. Zbylým zaměstnancům měl být snížen plat o čtyřicet procent. Ačkoliv se obyvatelé Madridu doslova topí ve smetí, se stávkou prý většina z nich souhlasí.

Ráno se obyvatelé Madridu probudili a vyrazili do práce. Na rozdíl od ostatních běžných dní jim tentokrát cestu znepříjemňovaly ulice plné odpadků. Minulý týden z úterý na středu totiž započala v hlavním městě Španělska masivní stávka popelářů a metařů. Ti se vzbouřili proti plánovanému propouštění a snižování platů. Kvůli škrtům ve veřejných službách se tedy po studentech, zdravotnících a úřednících přidali k demonstracím i uklízeči.

„Je to hrozné, vidět mé rodné město v takovém stavu, ale stávku podporuji“ svěřuje se Lara Garcia Carmenadová. Technické služby kdysi spadaly pod správu města, poté je však zprivatizovaly soukromé společnosti. Ty jim následně snížily platy. Situace ve městě byla prý už před stávkou špatná a čistota města se postupně zhoršovala.

„Kdyby si raději seškrtali platy ti nahoře. Místo toho vezmou peníze lidem s rodinami, co už takhle živoří,“ říká Javier Estevez. Platy zaměstnanců technických služeb mají po snížení činit osm set euro, což je zhruba 16 tisíc korun. Minimální mzda ve Španělsku je 748 euro.

Zápach v centru se nedá vydržet

Stávkující situaci ještě zhoršují, protože úmyslně rozhazují odpadky po městě, aby vyvinuli větší nátlak na příslušné orgány. I obyvatelé kvůli absenci prázdných popelnic vyhazují smetí, kde se dá. „Madrid nyní přesně odráží naši politickou situaci. Je to stejná špína jako korupční skandály, zahrnující i královskou rodinu,“ pokračuje Carmenadová.

Spousta lidí sice se stávkou souhlasí, ale i přesto se bojí zdravotních problémů, které může špína na ulicích způsobit. „I když je listopad, je poměrně teplo. Zbytky potravin začínají hnít a všude se množí krysy a švábi,“ stěžuje si Marian Ledesma. Možná ještě více než nečistota vadí obyvatelům ohromný zápach v centru, kde je situace nejhorší. Ten dosáhl už takové míry, že Madriďaně raději odpadky zapalují.

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org

 

Michael Švarc

Michael Švarc

Jsem bývalý student muzikálového herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V současnosti studuji Vyšší odbornou školu publicistiky. V Generaci21 zastávám post editora hudební sekce.

Zanechte komentář