Babiš na přednášce v Ostravě (NE)ZKLAMAL

V obraze / 19.11.2013

Přednáška o současném stavu české ekonomiky, nebo jen povolební turné hnutí ANO?

Výzva pro všechny studenty, kteří se zajímají o současný stav české ekonomiky a předpoklady jejího růstu!  Tak zněl opravdu  lákavý název přednášky Andreje Babiše, která se konala 14. listopadu ve 14:15 v kině Vesmír v Ostravě blízko známé Stodolní ulice. Jak vnímáme přidanou hodnotu této přednášky?

Andrej Babiš se na povolebním turné zastavil i v Ostravě! „Nechci být politik,“ opakuje neustále.

Ačkoliv nejsem v žádném případě člověk, který je ovlivněn hnutím ANO a pana Babiše jsem ani nevolila, byla jsem zvědavá na průběh přednášky a jeho názory mě zajímaly.

Přednášková místnost ekonomické fakulty VŠB-TU, která převážně zeje prázdnotou, byla ve dvě hodiny téměř plně obsazena. Všichni s očekáváním sledovali příchod pana Babiše. Dorazil spolu se Zbyňkem Průšou (generální ředitel DEZA a. s.).

Zdroj: anobudelip.cz

Dokáže hnutí ANO splnit své sliby? Zdroj: anobudelip.cz

Druhý nejbohatší český občan samozřejmě začal  vyprávěním o svých studiích a těžkých začátcích podnikání. Zmínil studia mezinárodního obchodu na VŠE, členství a pozdější prezidentství ve studentské organizaci AIESEC. Pochlubil se také tím, že i on ví, jaké to je pracovat rukama. Jeho slovy byl i on řadovým zaměstnancem. Pět let pracoval v Maroku, v roce 1991 se vrátil do Československa a v roce 1993 založil agrochemický holding Agrofert. Tehdy se firma skládala ze čtyř lidí. V současné době se jedná o průmyslové impérium v Česku, které ovládá jeden jediný člověk. Nejprve tato firma obchodovala s hnojivy, nyní si lidé kupují maso, pečivo, mléko, jogurty, tankují do svých aut pohonné hmoty, v nichž je povinně přimíchána biosložka a kupují si jeho noviny! To vše totiž Agrofert produkuje.

Poté se opravdu zlehka začal zabývat ekonomickou situací v ČR. Největší problém vidí v tom, že lidé se bojí budoucího vývoje, zvyšování daní, inflace, ztráty zaměstnání, a proto šetří, neinvestují a banky jsou plné peněz, které nejsou využity. Neodpustil si jeho známé motto: Stát se musí řídit jako firma. Další problém vidí ve vládních nákupech předražených státních zakázkách. Vyjádřil se také k intervenci ČNB. Na aktuální dění pohlíží tak, že bychom se toho neměli bát a situaci má ČNB pod kontrolou.

 ,,Nejlepším prognostikem je smrt, vážení!  Umřeme všichni, bohužel,“ snažil se vážnou diskuzi odlehčit Babiš.

Kritizoval současnou situaci a šílenosti, ve kterých tady žijeme. Nakousl i problematiku absolventů, kteří nemají práci. Vyprávěl srdceryvný příběh matky samoživitelky s jedním dítětem, kterou potkal v Brně. Brala státní podporu 11000 Kč a když šla do práce, její výplata činila osm a půl tisíce. Něco je špatně, nemyslíte?

Opravdu? Zdroj: anobudelip.cz

Opravdu? Zdroj: anobudelip.cz

Tato matka samoživitelka se musela Babiše očividně silně dotknout, protože stejný příběh vyprávěl už na několika jiných přednáškách v Brně či Karviné.

Jaké bylo mé zklamání, když se pustil do politiky! Babiš se v proslovech často  rád opakuje a lidem to očividně nevadí. Čím si získal své voliče? Říká přesně to, co chtějí lidé slyšet. Rozdává koláčky a koblihy, ukazuje, jak on je ten, co už své má a nepotřebuje krást! Kradou jen ONI! Současnou vládu přirovnává k Matrixu a stále opakuje, že on nechce být politikem. On jen slíbil lidem, že všechno změní a bude líp.

Řekni ANO, nebo si tě koupím! 

Několikrát zmínil to, že ať udělá co udělá, ze všech stran se na něj pohlíží špatně. Ostatní strany se jej bojí, novináři kritizují… Ještěže nachází podporu ve svých voličích!  To, že si koupil noviny, považuje za pouhý business. Mluvil také o zkorumpovaných médiích a cenzuře v televizi, o které ostatní nemají ani tušení. Srovnává současnou situaci s dobou komunismu.

Babišovo politické hnutí ANO slibuje mimo jiné také vymýcení korupce.

Na otázku o možnosti vystoupení Česka z EU odpovídal s vtipem, že by to pro Agrofert bylo dobře, protože by všichni čeští zemědělci zkrachovali a oni si je koupili. (,,Doufám, že tu je nějaký novinář, který o tom napíše,“ dodal.)

Celkově se ale studenti o  ekonomické situaci  v zásadě nic nového nedozvěděli. Babiš o sobě  sám řekl, že není žádným řečníkem, ale je spíš člověk, který rád tvoří. Oslovuje významné lidi a spolupracuje s nimi. O jeho životě a Agrofertu jsme mohli slyšet už mnohokrát. To, že stát se musí vést jako firma a hnutí ANO plánuje nízké daně a stabilní ekonomické prostředí bez korupce, však pro jistotu zopakoval také!

Jednoduše  jsme byli účastníci pokračující povolební kampaně. Otázkou tedy zůstává, zda dokáže splnit alespoň část očekávání svých voličů. 

Zdroj perexové fotografie: David Šíma

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář