Zvíře už nebude věc!

Zvíře není věc, aneb novinky v zákoníku na rok 2013

V obraze / 14.12.2012

Sepisovaly se petice a bojovalo se za práva zvířat. Nyní to vypadá, že nás stát vyslyšel…

Od ledna roku 2013 vstoupí v platnost nový zákoník, který změní téměř vše, co platilo doposud. Rodiče budou chráněni, pokud svému dítěti dají výchovný pohlavek, zdědit majetek budete moci až po splnění podmínky nebo budete moci být odškodnění za špatné zážitky na dovolené. Co je ale považováno za velký krok? Nový zákoník výslovně stanoví, že zvíře není věc.

Pes, kočka či myš už nebudou věcí, nýbrž zvířetem

I přesto, že se budou moci zvířata i nadále kupovat a prodávat, nebude na ně nahlíženo jako na věc, nýbrž jako na živého tvora, který může být považován za člena rodiny. Díky tomu člověk nebude muset zvažovat, zdali způsobí větší či menší škodu na majetku při jeho záchraně. Pokud tedy v autě, na které praží slunce, sedí zavřený pes a vy rozbijete okénko, bude se jednat o záchranu zvířete, k čemuž soud bude přihlížet.

Pokud rozbijete okno u auta pro záchranu živého tvora, soud k této skutečnosti bude přihlížet. Zdroj: Wikimedia Commons

A co dalšího nás také čeká?

  • Pokud vám cestovní kancelář naslibuje mnoho služeb, které nedodrží a vám to zkazí radost z dovolené, můžete se domáhat odškodného. Přesněji se tomu bude říkat peníze za psychický otřes.
  • Úmyslně vám zničí váš nepřítel fotku zemřelé maminky, která pro vás měla obrovskou cenu? Zaplatí vám přesně tolik, na kolik jste si ji cenili, ale musíte to dokázat u soudu.
  • Pokud budete dědit, může být v závěti nově obsažena i podmínka. Například: ,,Dokud nevystudujete vysokou školu, nedostanete byt po zemřelé babičce.“

Od roku 2013 nás tedy čeká opravdu mnoho změn, které mohou změnit život některým z nás už od kolébky. Jak to ovšem bude všechno fungovat v praxi, nad tím můžeme zatím jen přemýšlet. Jedno je ale jisté, úloha soudců bude mnohem těžší a případů mnohem více.

Zdroj perexové forogafie: photl.com

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář