Jak vyzrát na malou koupelnu

Design / 19.11.2013

Poradit si s velkou místností není žádná věda, ale zakomponovat důležité koupelnové vybavení do malého prostoru? Ano, jde to!

V dnešní době se nároky na vybavení koupelny značně rozrostly a i tato místnost si žádá kvalitní, praktické a designové řešení. Všichni máme plno skvostných nápadů, jak si vyšperkovat svou koupelnu, ale většina z nich se zdá být nereálnými, protože na onu vysněnou koupelnu je mnohdy potřeba více než dva nebo tři metry čtvereční, jako je to v případě bytových koupelen. Dnes se zaměříme právě na tyto malé koupelny.

Krok tam a zpět

Pohyb v malých koupelnách je značně obtížný a při každodenním ranním shonu se může stát kdejaká nehoda. Nemluvě pak o rodinách s dětmi, které zažívají každodenní rozepře o to, kdo bude první v koupelně. Nejdůležitějším krokem ve výbavě koupelny je především rozhodnutí, zda dáváte přednost vaně obyčejné, rohové či se zástěnou, nebo sprchovému koutu. Tento zásadní fakt vám koupelnu razantně zmenší, nebo zvětší. Z racionálního hlediska bývá nejužitečnějším řešením vana se sprchovou zástěnou, kterou znáte ze sprchových koutů.

Cenově ale ucítíte velký rozdíl, takže pokud se přikláníte k levnější variantě, volte sprchový kout nebo vanu. Variantu s rohovou vanou raději vypusťte z hlavy, protože ztratíte v místnosti zásadní centimetry. Může vám pak dělat problém zakomponovat do místnosti pračku, skříňky s kosmetickými produkty a dokonce i umyvadlo, u kterého se budete nepříjemně krčit v koutě. Důležité je vše dobře vyměřit a udělat si důkladný nákres, protože na každém centimetru záleží.

Kombinujte design s praktičností. Zdroj: everystockphoto.com

Kombinujte design s praktičností. Zdroj: everystockphoto.com

Umyvadlo hraje také zásadní roli. Jelikož je to nejpoužívanější část celé koupelny, je třeba klást důraz na volný prostor od vstupních dveří a umožnit tak co nejkratší cestu bez překážek. I tvar umyvadla vám umožní lepší průchodnost v koupelně.  V kurzu jsou momentálně oválná nebo kulatá umyvadla bez odkládacího prostoru po bočních stranách. V interiéru vypadají velice elegantně a čistě. A přesně takového vzhledu koupelny chceme dosáhnout.

Pravidla koupelen

Koupelnu vnímáme jako místnost, kde působí jakési pomyslné pravidla. Nad umyvadlem musí být zrcadlo, vedle vany věšák na ručníky, podložka pod nohy a po stěnách koupelny jsou poličky nebo skříňky. Vše má zde určitý řád a funkčnost, takže se toho držme. Řekněme, že koupelna by měla být vybavena pěti nejdůležitějšími předměty.

1.)   Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?

Věta, kterou bychom měli říkat do toho největšího zrcadla na světě. Tento úžasný vynález totiž opticky zvětší i tu nejmenší místnost. Pořiďte si zrcadlo větších rozměrů, ze kterého nespustíte oči.

2.)   Osvětlení

Nad hranicí zrcadla umístěte bodové osvětlení, ať na sebe krásně vidíte. U bodovek zůstaňte i v případě dalšího použití, například na stropě.

3.)   Odkládací plochy a skříně

Skoncujte s myšlenkou, že kolem umyvadla potřebujete obrovský odkládací prostor na své denní potřeby. Všechno, co potřebujete, je mýdlo, kartáček na zuby a pasta. S ostatními věcmi rychle pryč, někam, kde nebudou tolik na očích – například do skříňky pod umyvadlem. Je to ideální řešení, které opět ušetří nějaký ten centimetr navíc. Vyvarujte se všech zbytečných poliček, na které se stejně práší, a vsaďte na koupelnové skříňky, které schovají to, co není třeba vidět.

4.)   Bezpečný pohyb

Chladné dlaždice by měly být pokryty protiskluzovou podložkou nebo menším koberečkem. My se přikláníme k  podložce, protože koberec může být na malém prostoru neustále vlhký, díky čemuž může začít po čase zapáchat. Volte střídmější barvy, takové, které vám ladí s obložením a vybavením koupelny.

5.)   Pryč s županem

Jako odkládací plochy na textil a ručníky mohou posloužit jednoduché věšáky či háčky na dveřích. Pozor na přílišné hromadění oblečení, dobrý dojem to rozhodně nedělá!

Koupelnu je nejlepší stylizovat do "čistých" barev, jako je bílá. Zdroj: everystockphoto.com

Koupelnu je nejlepší stylizovat do čistých barev. Ideální je například bílá. Zdroj: everystockphoto.com

Pro někoho je podstatné i umístění koše na prádlo a pračky. Ve většině koupelen se i na tyto položky najde dostatek místa. Pokud je vaše koupelna ale opravdu malá, pořiďte si sprchový kout, který potřebné centimetry uvolní. V každém případě ale vyškrtněte ze svých plánů drobné dekorace a doplňky. Ty v koupelnách nejsou příliš vítány – pouze v případě, že by se vám je chtělo pravidelně čistit a uklízet.

Zdroj perexové fotografie: everystockphoto.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář