15 věcí, které (ne)máte dělat v nové práci

V obraze / 26.11.2013

Usmívat se, být aktivní a milá. Poučky z knih a časopisů mají o prvních dnech v novém zaměstnání jasno. Já se raději zeptala reálných lidí kolem sebe.

Máte smíšené pocity z nové práce?

Jo, mám to! Radovala jsem se po úspěšném pohovoru, plánovala si běžecké trasy kolem nové kanceláře a těšila se na pracovní výzvy a prohlubování dosavadních „skills.“

První dny se soustřeďte a klidně si všechno zapisujte. Zdroj: Shutterstock.com

První dny se soustřeďte a klidně si všechno zapisujte. Zdroj: Shutterstock.com

Mé nadšení stále trvá, nicméně jsem si během zkušební doby v novém kolektivu musela připomenout, že každý začátek s sebou nese jistou dávku sebeovládání. Nechápejte mě špatně, jsem sama sebou, směju se s kolegy, ptám se, makám a práce skvěle odsýpá. Zároveň se ale víc kontroluju, nahlížím pod pokličku firemní hierarchie a jsem víc asertivní. Neporovnávám (nahlas) poměry s předchozí prací (i když by z toho nová vyšla vítězně, ale nemá cenu si zbytečně zahrávat), hodně pozoruji a adaptuji se na místní kolorit.

Neberte se tak vážně, spoléhejte na intuici a zdravý rozum

Jaká je má rada, jak přežít zkušební dobu v psychickém zdraví, s úsměvem na tváři a dobře odvedenými povinnostmi? Upusťte páru a neberte sebe (ani standardní příručky o chování v nové práci) tak vážně – odzkoušeno:

1. Dělejte si poznámky. Kdo kde sedí, jak se jmenuje, jak co najdete ve firemní databázi, jaké je heslo do té a té sítě. Není nic otravnějšího, než se pořád ptát na to samé. Mně se neustále pletla jména účetní a sekretářky (prostě se to k nim hodilo naopak) a pár dalších lidí, až jsem měla tendence nakreslit si mapu, kde kdo sedí. Pokud vám to pomůže, črtejte a zapisujte.

Přineste do firemní kultury něco svého. Třeba kurzy malování či keramiky. Zdroj: Shutterstock.com

Přineste do firemní kultury něco svého. Třeba kurzy malování či keramiky. Zdroj: Shutterstock.com

2. Dokud nezjistíte, s kým máte tu čest, nebuďte ke kolegům příliš otevření. Nemusí vědět trampoty vaší prababičky, jména vašich budoucích dětí ani přezdívku drahé polovičky.

3. Služebně starší kolegy si vyslechněte, ale názor si dělejte zásadně sami.

4. Na poradách se klidně sem tam zeptejte, když si nebudete jistí, že 100% rozumíte. Občas se přihlaste o práci navíc – i kdyby mělo jít o plánování vánočního večírku či firemní laser game.

5. Nenoste si do práce „smradlavá“ jídla. Prvních pár měsíců by mohly makrela, zelí a česnek zůstat doma.

6. Neprotahujte polední pauzy na déle než 45 minut.

7. Když budete mít fakt dobrý nápad, směle ho řekněte.

8. Nespěte se šéfem. Teď ani po zkušebce.

9. Ošemetné je zmiňovat se o životních aspiracích. Zatím nemusí vědět, že chcete mít do 3 let dítě nebo bydlet v Bruselu.

10. Přineste do firemní kultury něco svého. Klidně zaveďte nový zvyk. Hrajete badminton? Pozvěte je na turnaj. Pečete nebo holdujte zdravé stravě? Přineste něco na ochutnání. Vytáhněte kolegyni o polední pauze na procházku a užívejte si podzimního sluníčka. Stejně jako vy nasáváte zavedenou firemní kulturu, může se i ona inspirovat od vás.

Pečete? Přineste ochutnávku, noví kolegové to ocení. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Pečete? Přineste ochutnávku, noví kolegové to ocení. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

11. S dotazem, kdy dostanete přidáno, počkejte alespoň na uplynutí zkušebky.

12. Nedělejte vtipy. To je šéfova parketa!

13. Bacha na firemní večírky! Nechte si klidně nalít (nechcete být přece za asociála), ale přes dvě skleničky nechoďte. Vaše doma pilované taneční kreace by kolegové sice ocenili, ale nechte je protentokrát napjaté.

14. Nepište si na Facebooku do statusu, jak se v práci nudíte či naopak nestíháte. Nikdy nevíte, kdo se s kým zná.

15. A hlavně – za žádnou cenu si NIKDY nepůjčujte cizí hrníčky! To je skoro rozsudek smrti.

Jinak si práci i přes drobné peripetie užívejte – vždyť jste ji přece tolik chtěli. Přejeme, ať se vám v novém kolektivu líbí.

Zdroj perexové fotografie: Shutterstock.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář