Schovej se, kdo můžeš. Kladivo na čaroděje přichází

Literatura / 8.12.2013

Prahu, a nejen ji, čekají krušné časy, a to si nemůžete nechat ujít.

Kladivo_1

Obálka prvního dílu nazvaného Magie pro každého. Zdroj: epocha.cz

Všichni určitě znáte ty partičky, které když matky s dětmi vidí, tak jim zakrývají oči a táhnou je pryč s příslušnými vyhrůžkami a zákazy bavení se. A nemyslím teď tu partičku rádoby cool cápků, ale tu, která si o sobě pouze myslí, že tu nálepku vlastní. Na ten první, druhý, no možná i pro jistotu třetí pohled, však uvidíte spíše bandu, před kterou zákazy padají z úplně jiných důvodů.

Lázeňský švihák, co zažil lepší časy; vyvrhel společnosti, mlátičkabudoucí alkoholička. Ctnost a podobné vlastnosti kladných hrdinů by ti tři z nich nepoznali, kdyby je kousli do zadku. Klaudie má naštěstí jako jediná jakési morální zábrany. I když naštěstí… Někdy to docela kazí zábavu.

Tahle čtyřka více či méně ztracených existencí by měla vlastnit patent na to potkávat se s lidmi (v lepším případě) a situacemi, které dobrému zdraví zrovna nesvědčí. Za značný problém se dá považovat i to, že ony nebezpečné případy nejenže ohrožují životní funkce našich hrdinů, ale mnohdy celé naší republiky, potažmo světa. A ve chvíli, kdy si uvědomíte, že jsou to zase jenom oni, kdo může všechno navrátit do původních kolejích, se vám na čele vyrojí studený pot. Protože téhle čtyřce by nikdo se zdravým rozumem nesvěřil ani rybičky na hlídání, natož záchranu světa.

 Když autoři vaří polívčičku spolu

Série Kladivo na čaroděje přináší českým milovníkům fantasy, sci-fi a tomu všemu mezi tím jednu velice dobrou zprávu – Agent JFK už není jediný, kdo si svůj svět musí zasloužit. Objevila se další platforma, která má pevně daný svět, pár hlavních postav a přibližnou dějovou linii. Co se s tím vším stane dál, kam se posune děj a co potká naše hrdiny, to už je čistě na konkrétním autorovi, který daný díl dostane do rukou.

Všichni lepší autoři je odmítli, tak šli za mnou…

Nejen duchovní otec série, Jiří Pavlovský. Zdroj: sarden.cz

Nejen duchovní otec série, Jiří Pavlovský. Zdroj: sarden.cz

Nejtěžší úkol, tedy rozjezd celé série, dostal za úkol Jiří Pavlovský. Pro ryby vyznající se v českých fantastických vodách, jméno více než známé: spoluzakladatel komiksového časopisu Crew, milovník Buffy, prznitel Stmívání a vůbec člověk, jehož názory vás budou bavit. Nebo je budete nenávidět. Vaše věková kategorie s tím bude mít docela dost co dělat.

Nicméně se pan Pavlovský svého úkolu zhostil na výbornou. Nastavil všechny ty důležité parametry jako, kde se to bude odehrávat (Praha), jaké povahy budou hlavní postavy (ne zcela normální jedinci), s jakými trablemi se budou potýkat (čarodějové, démoni, samé fajnovky) a to vše doplnil základní dějovou linií. Na té už si pak dále smlsli autoři jako Ondřej Nečas či Dušan Fabián.  A v jednání jsou údajně i další zajímavá jména.

Skupina, pro kterou lidský život nemá cenu

Pojďme se ale podívat na příslovečné jádro pudla, proč obětovat čas právě této sérii. Na to, že spolu může na jedné platformě koexistovat více autorů, jsme už přišli. Za velký bonus Kladiva na čaroděje se pro mnoho čtenářů dá považovat to, že většina děje je situována do staré dobré matičky Prahy. Ono to opravdu bývá zábavnější, když se hrdinové prohánějí po známých ulicích a občas třeba omylem něco zdemolují. Tak nějak se do toho dokážete lépe vžít.

Hlavní hrdinové se řadí do té kategorie podivných existencí, u kterých nakonec zjistíte, že je máte rádi. Přece jenom je těžké nevěnovat své sympatie dívce Klaudii, která dokáže vlézt někomu jinému do hlavy (pod lehkým vlivem) a která musí trávit svůj čas s zombii-filem a někým, kdo si trvalé bydliště zřídil na veřejných záchodcích. Felix Jonáš, samozvaný šéf této partičky, možná na první pohled působí jako relativně normální osoba. Nenechte se mýlit, neb slovíčko relativní patří do skupiny pojmů s hodně širokým významem. Inu, co čekat od člověka, který se nechá dobrovolně zavřít do blázince, aby se vyhnul plnění ne příliš výhodného paktu. A o jeho nedostatku morálky a osobní cti raději nemluvě. Opravdu se jedná o bandu, kterou si zamilujete velice rychle.

Felix se jen usmál a čekal, až se to všechno podělá.

Série Kladivo na čaroděje se kategorizuje jako městská (urban) fantasy. O tom sice žádná, ale tady žánrové řazení rozhodně nekončí. Autoři dochucují knihy prvky thrilleru a nevyhýbají se ani koření hororu. A rozhodně se jedná o akční nářez, krvavých fresek na stěnách se sice tak často nedočkáte, ale to rozhodně nevadí. Hrdinové si moc často neodpočinou nad sklenicí něčeho ostřejšího, doslova lítají z maléru do maléru, tedy z akce do akce. I úroveň hláškovosti je zde velice solidní, knihy rozhodně pobaví.

Takže, fanoušci všech fantaskních potvor, spojte se a vyražte směrem nejbližší knihkupectví nebo knihovna. Nová česká série Kladivo na čaroděje stojí za to vystrčit nos od krbu.

Zdroj perexové fotografie: Lubomír Kupčík, artkupcik.com, fotografie použita se souhlasem autora

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář