Najděte ten pravý bojový sport!

Sport / 25.11.2013

Lákalo vás vždy bojové umění, ale nemohli jste přijít na to, jaké se k vám nejvíce hodí? Přinášíme přehled, který usnadní vaše rozhodování.

Pokud se rozmýšlíte, s kterým bojovým sportem začít, rozhodně se zamyslete, jaký důvod vás k této aktivitě vede. Ne všechny bojové sporty jsou totiž využitelné v reálném životě. Je tedy rozdíl, zda se mu budete věnovat, protože se chcete ubránit případnému útočníkovi, nebo zkrátka pouze pro jeho líbivost.

Capoeira

Sport hezký na pohled. Jde o razantní kopy a rány v kombinaci s akrobacií. U tohoto brazilského bojového tance je důležitý i rytmus. Jeho vznik se váže k africkým otrokům, u kterých se stal formou vyjádření jejich vlastní identity a boje za svobodu. Tak tomu bylo před čtyřmi tisíci lety. Dnes je jakousi formou umění. Při capoeiře se postaví proti sobě dva účastníci do kruhu tvořeného dalšími lidmi. Nutná je určitá šikovnost, ohebnost i odvaha. Cílem je technicky a akrobaticky protivníka přemoci a zároveň se s ním spojit a utvořit jakousi jednotu. Trénink je zaměřen především na rychlost, výdrž či ohebnost.

Wing Tchun

Podle legendy vznikl tento bojový sport na popud jednoruké buddhistické jeptišky a mistryně kung-fu. Je velmi dobře využitelný při sebeobraně a není až tak složité se ho naučit. Wing Tchun je vhodný jako prostředek sebeobrany pro ženy. Lze použít i proti tělesně silnějšímu útočníkovi. Charakteristikou jsou pro něj současné kopy a údery, které se provádí plynule, jemně a s uvědoměním si vlastního těla. Nejde zde o žádnou akrobacii, ale o efektivitu. Cviky posilují jak tělo, tak ducha. Pomáhají budovat sebevědomí a sebedůvěru. Dále také osvobozují od strachu a agrese. Dá se provozovat i doma v malé místnosti, což může být výhoda, pokud nemáte čas docházet na tréninky.

Krav Maga

Obranný bojový sport vyvinutý pro izraelskou armádu. Vidět jste ho mohli v hollywoodských filmech s Mattem Damonem nebo třeba v Mumii 3. Pokud dáte na osobnosti, v soukromí se mu věnují Lucy Liu či Jennifer Garner. V hebrejštině znamená Krav Maga kontaktní boj. Střídají se v něm jednoduché údery, rychlé kopy a úchopy. Je to zkrátka účelově orientovaná obrana založená na různých modelových situacích. Trénink je i tak vhodný k posílení tělesné kondice a zvýšení výkonu. Zakládá se na přirozených reflexech.

Judo

Japonské bojové umění, které má u nás již dlouhodobou tradici. V překladu znamená „vlídná cesta“. Vedle posílení těla je cílem také posílení osobnosti. Využívají se nejrůznější techniky pádů a hodů. Důležité je vzájemné porozumění bojovníků. Sportovní motto zní: Jedno, jestli tlustý a hubený, malý a tlustý, velký a pevný nebo malý a křehký, v judu se najde vhodná technika pro každého. Stupeň dovedností určují barevné pásky. Účastnit se zkoušek a získávat tyto pásky však není povinné. Pro ženy je judo vhodné v případě, že chtějí zlepšit koordinaci těla a posílit sebevědomí.

Tai-chi

Bojové umění pocházející z Číny kombinuje prvky z šestnácti různých druhů bojových sportů. Cviky se provádí pomalu a plynule. Dochází k posílení hluboko uložených svalů, které nejsou často aktivně zapojovány, zlepšuje se držení těla a celkově vyvolává dobrý pocit. Tai-chi není o rychlosti, snaží se člověka uvolnit. Tento čínský národní sport vám má pomoci získat pružnost dítěte, sílu dřevorubce a chytrost mudrce.

Fit box

Ve fitness boxu trénujete přednostně pomocí boxovacích pytlů a švihadel. Nejde o agresi či boj, ale důležitá je koordinace a radost ze sportu. Nejde o žádné nekontrolované rozdávání ran. Pokud chcete, aby cvičení mělo nějaký efekt, nechte si poradit od odborníků, jinak se nejspíše dopracujete jen k bolesti svalů. Až se naučíte základy, zvýšíte kondici a zlepšíte schopnost reakce, pohyblivost a naberete sílu. Nejvíce se vypracují svaly hrudi, ramen a nohou.

Kickbox

Kickbox se dělí do několika skupin. Pokud se chcete umět bránit, je nejlepší volbou plnokontaktní kickbox, K-1 nebo muay thai. Co se týče sebeobrany, je orientován na sílu úderů, kopů a kolen. Je-li útočník ozbrojen, můžete si pomoci jinými zbraněmi. Při pravidelném dvouhodinovém cvičení dvakrát týdně po dva roky byste se měli ubránit bez potíží.

Karate

Toto bojové umění je vhodné i pro malé děti. Máte-li paměť na důležité názvosloví, pak vás určitě zaujme. Klade se zde důraz na rychlost a pohyb. Naučíte se chvaty, které později můžete využít i při sebeobraně. Cesta karatisty je však dlouhá, takže nestačí navštívit jen prvních pár hodin. Stupně jsou také označeny barvou pásku.

Vyzkoušet můžete také taebo, o kterém jsme již psali.

Pokud vás některý sport zaujal, neváhejte a napište nám.

Zdroj miniatury a úvodní fotografie: Flickr.com, DavidOne31

Štítky

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář