Helena Zmatlíková nakreslila nejen dětský svět

Kultura Literatura / 19.11.2013

Od narození této významné české ilustrátorky dnes uplynulo neuvěřitelných devadesát let. Pojďme se projít jejím ilustrovaným světem.

Helena Zmatlíková se narodila 19. listopadu 1923 v Praze. Sportu oddaní rodiče stáli na počátku její životní dráhy budoucí malířky, ilustrátorkyfilmové výtvarnice. Již jako tříletá se Helena Zmatlíková objevila na filmovém platně ve filmu Pohádka Máje, o dva roky později se objevila ve filmu Životem je vedla láska.

Dámská krejčová? Ne, výtvarnice!

Ilustrace knihy "Z deníku kocoura Modroočka". Zdroj: albatrosmedia.cz (upraveno, Generace 21)

Ilustrace z knihy „Z deníku kocoura Modroočka“. Zdroj: albatrosmedia.cz (upraveno, Generace 21)

Od dětských let, zejména od začátku školní docházky se Heleninou vášní stalo kreslení a malování, kterému se oddaně věnovala celý život. Po absolvování základní školy se chtěla vydat na studium oboru dámská krejčová, kde by si sama mohla navrhovat modely. Ještě se ani nerozkoukala a tatínek pochopil, že má značný výtvarný talent, a proto ji přemluvil, aby se v kurzech kreslení, a později v dalším studiu, zaměřila na výtvarné umění.  Zapsala se tedy ke studiu u profesora Švába do jeho Školy volné a užité grafiky, knižního a reklamního umění Officina Pragensis. Stejně jako většina její generace prošla studiem na pražské výtvarné Ukrajinské akademii u uznávaného malíře Grigorije Musatova, později přešla na Rotterovu školu kresby a propagační grafiky.

Po smrti otce ve válce jí sice matka pomáhala s financováním studií, přesto byla Helena Zmatlíková donucena nastoupit do práce. Nastoupila tedy do výtvarného ateliéru Melantrichu, kde pracovala až do konce války. Mimo jiné také navrhovala kabelky, vymýšlela a kreslila vtipy, které se pokoušela zveřejnit v novinách a časopisech. Po válce pracovala jako kreslířka pro mnohá nakladatelství, nejvíce pro Státní nakladatelství dětské knihy (pozdější Albatros) jako kmenová ilustrátorka.

Osobní život Heleny Zmatlíkové

Heleně Zmatlíkové bylo pouhých 18 let, když se poprvé vdávala za redaktora Ivo Zmatlíka. Manželství vydrželo pouhých sedm let. Z tohoto manželství měla syna Ivana, pozdějšího režiséra, dramaturga, překladatele a nakladatele. V letech 1951 až 1973 byla vdaná za malíře, ilustrátora Zdeňka Seydla.

Kreslené dílo

Ilustrace Helezny Zmatlíkové mají dodnes kouzlo i pro dospělé. Zdroj: albatrosmedia (upraveno, Generace 21)

Ilustrace Helezny Zmatlíkové mají dodnes kouzlo i pro dospělé. Zdroj: albatrosmedia (upraveno, Generace 21)

Rozsah knih, které ilustrovala, je neuvěřitelně široký. Nejméně tři stovky knih, jež Helena Zmatlíková ilustrovala, tvoří ucelené dílo pro dětské čtenáře, např.: Honzíkova cesta od Bohumila Říhy; Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové; pohádky Boženy Němcové Bylo nebylo; pohádky o Krakonošovi od Marie Kubátové; knihy Eduarda Petišky a mnohé další.

Ilustrovala také mnoho knih pro dospělé čtenáře, například Bylo nás pět od Karla Poláčka; Remarquovy Tři kamarády; Drdovo Městečko na dlani nebo Bradfordův satirický román Černošský pámbůh a páni Izraelité.

Jako filmová výtvarnice participovala na filmech studia Krátkého filmu Praha – Slunce a vzduch; Přátelé na sirkách či Mouchy. Pro Československou televizi se podílela na tvorbě animovaných filmů a Večerníčků – Domeček u tří koťátek a jiné.

Za své dílo získala Helena Zmatlíková mnohá ocenění, mimo jiné cenu ministerstva kultury NDR; cenu nakladatelství Albatros nebo zlatou medaili na Světové výstavě v Bruselu (1958).

Malířka, ilustrátorka a filmová výtvarnice Helena Zmatlíková zemřela 4. dubna 2005 ve věku neodžitých 82 let. Její odkaz tu však nadále zůstává v krásných ilustracích. Sáhněte po jedné z knih ilustrovaných Helenou Zmatlíkovou a uctěte tak její památku.

 Zdroj perexové fotografie: albatrosmedia.cz (upraveno, Generace 21)

Klára Dvořáková

Klára Dvořáková

Zbývá mi osm měsíců do maturity, takže raději čtu, fotím, jím a o všem píšu na Generaci 21.

Zanechte komentář