notebook, photl.com

Český duch doby 2012

V obraze / 30.12.2012

Autor:

S blížícím se koncem roku mnozí z nás vyhodnocují jeho průběh. Zajímavou bilanci s názvem „Český duch doby 2012“ zveřejnil před několika dny i český Google.

Jde o žebříček nejvyhledávanějších výrazů v různých kategoriích právě prostřednictvím české odnože tohoto populárního vyhledávače, který nám napoví, čím Česko uplynulý rok nejvíce žilo. Pokud zapátráte v paměti po událostech a osobnostech, kolem kterých bylo letos (tedy přesněji do začátku prosince) v našich končinách nejvíce rušno (případně kterou jste vy sami na internetu přes Google nejvíce vyhledávali), můžete se pokusit odhadnout, komu patří první příčky žebříčků. Jsou to senátní a krajské volby, rekordní seskok Felixe Baumgartnera či snad zatčení Davida Ratha?

Duch doby neboli Zeitgeist označuje souhrn témat pokoušející se popsat a zaznamenat charakteristické rysy, jevy a atmosféru určitého časového období.

Skokan roku mezi událostmi

Mezi tři největší letošní neosobní skokany českého Googlu (tedy události, které oproti loňsku zaznamenaly největší nárůst vyhledávacích dotazů) se probojovaly novinky zábavního průmyslu. Na třetí příčce se umístila počítačová hra Diablo 3. Stříbro putuje na Farmu – reality show televize Nova o milion korun. Absolutním vítězem kategorie se pak stala další reality show, Hotel Paradise. Jak vidno, i sedm let od české premiéry VyVolených a Velkého bratra máme my Češi tento druh zábavy stále ve velké oblibě.

Skokan roku mezi osobnostmi

Rakušanovi Felixu Baumgartnerovi jeho rekordní seskok z hranice vesmíru stačil na českém internetu pouze na bronzovou pozici. O něco větší zájem jsme měli o kurz rychlého zbohatnutí pod taktovkou Davida Ratha. A potvrdilo se i to, že jednou z největších a nejúčinnějších reklam je pro celebrity paradoxně jejich úmrtí. Pro pomyslnou zlatou medaili za první místo v této kategorii si posmrtně „doskočila“ Whitney Houston. Jedinou tuzemskou osobností v první desítce se stala moderátorka a redaktorka České televize Aneta Savarová (6. místo).

notebook

A co budeme vyhledávat příští rok? zdroj: Jakub Krechowicz, sxc.hu

Nejvyhledávanější návody

Internet je neocenitelným zdrojem nejrůznějších návodů a postupů, s jejichž pomocí se pokoušíme s větším či menším úspěchem dosáhnout toho, po čem toužíme. Podívejme se tedy na tři návody, na které jsme se českého Googlu letos ptali nejčastěji.

Pravděpodobně pod vlivem skupiny Anonymous jsme si chtěli zahrát na hackery a snažili se naučit jak zjistit heslo – tento dotaz se umístil na třetí pozici (dokonce o jedno místo lépe než jak vydělat peníze). Na výslednou druhou příčku protlačili nezadaní pánové dotaz jak sbalit holku. O vítězi kategorie rozhodly nejspíše naopak ženy se svojí nikdy nekončící touhou – zlatou medaili pro letošní nejhledanější návod získává jak zhubnout.
Mimochodem, tato kategorie se pyšní i jednou perličkou, kterou byste patrně uhodli jen stěží: desáté místo patří totiž dotazu jak otěhotnět.

Nejhledanější trojlístek

A pokud by vás ještě zajímalo, jaká témata byla letos českým Googlem vyhledávána napříč kategoriemi vůbec nejčastěji, pak vězte, že se jedná v sestupném pořadí o trojici Facebook, Youtubepřekladač.

Kompletní žebříčky (tj. všech deset příček v každé kategorii) naleznete v příspěvku oficiálního blogu Google Česká republika.

zdroj náhledového obrázku: photl.com

David Eršil

David Eršil

Vystudovaný počítačový grafik se závislostí na internetu a moderních technologiích, momentálním zaměstnáním například vývojář mobilních aplikací pro operační systémy Android a Windows 8 Metro. Vášnivý cestovatel, cyklista, fotograf a příležitostný psavec jednadvacáté generace. --Máte námět na článek? Napište mi na david.ersil@generace21.cz.

Zanechte komentář