Vánoce slavíme v divadle

Divadlo Kultura / 6.12.2013

Kvapem se blíží Vánoce. Ty svátky klidu a míru, veselí i krásných pohádkových příběhů. A to nejen v televizi, ale i v divadle.

Rok se s rokem sešel a i když to venku zatím tak nevypadá, blíží se Vánoce. Už měsíc dopředu vymýšlíme vánoční dárky, ale stejně to nakonec dopadne tak, že ještě 24. prosince běháme po obchodech a sháníme nějakou tu drobnost pro naši rodinu či přátele. A spoustě lidem se zdá, že tyto svátky rodinné pohody jsou většinou hodně o stresu z toho, aby se vše podařilo, vše bylo nakoupeno a hlavně byl všude pořádek!

A při všem tom shonu jsme rádi, když se zastavíme a třeba zajdeme na dobrou večeři, na koncert, klidně i ten adventní, nebo do divadla. A když do divadla, tak určitě na nějakou hru s vánoční tématikou, se kterými se v našich divadlech doslova roztrhl pytel.

Pohádkové příběhy

Jaké by to byly Vánoce bez Louskáčka? Jako každý rok se můžete zajít podívat na jeho baletní zpracování v Národním divadle. Nacvičen byl také v brněnském Národním divadle nebo v Národním divadle moravskoslezském.

Louskáček v Národním divadle. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Louskáček v Národním divadle.
Zdroj: narodni-divadlo.cz

Studio DVA 25. listopadu uvedlo premiéru další krásné vánoční hry Děvčátko – Vánoční příběh, a to na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena o malé holčičce, která prodávala sirky. Pod vedením Šimona Cabana vznikl muzikálový projekt s Ivanou Chýlkovou, Kryštofem Hádkem či Janou Strykovou, které doprovodí živý orchestr. Ve Studiu DVA se bude tato pohádka během vánočních svátků střídat s Vánoční koledou s Karlem Rodenem v hlavní roli .

A jak to bylo s Ježíškem?

Vánoce aneb příběh o narození, novodobý pohled na narození malého Ježíška, měly letos svou obnovenou premiéru v Divadle Minor. Hra se bude uvádět pouze sedmkrát a už je skoro vyprodaná, tak si rychle pospěšte!

V Divadle ABC se pak můžete zajít podívat na inscenaci s názvem zcela příznačným – České Vánoce. Je inspirována barokním divadlem, ale najdete v ní také pohled na Vánoce dnešní české společnosti, která je z velké části ateistická a nebere už Vánoce čistě jako oslavu Božího narození. Stejně jako České VánoceVánoční hra uváděná v ostravské Komorní scéně Aréna navazuje na tradici barokních her. Ve vtipném příběhu přihlížíme ďábelským intrikám čertů, kteří se snaží znemožnit lidem dozvědět se, kdo že se to v tom Betlémě  narodil.

Vánoční hra v Komorní scéně Aréna.  Zdroj: divadloarena.cz

Vánoční hra v Komorní scéně Aréna.
Zdroj: divadloarena.cz

O tom, jak anděl zvěstoval Panně Marii, že se jí narodí syn, jak přicházejí tři králové poklonit se spasiteli, vypráví oratorium Jezulátko Pavla Helebranda, na které se můžete přijít podívat do Národního divadla moravskoslezského.

A nakonec za hudbou do divadla

Spousta divadel připravila pro své diváky nejen divadelní hry, ale také adventní koncerty. Například v Městském divadle Brno proběhne jako už tradičně každý rok (letos po jedenácté) benefiční adventní koncert Advent a andělé 2013. Vystoupí zde například Monika Absolonová, Ilona Csáková, velký orchestr a sólisté Městského divadla Brno.

V tom vánočním shonu se zastavte také v Národním divadle, kde se opět každou neděli budou konat adventní koncerty. Zazní zde orchestr i sbor Národního divadla, Kühnův dětský sbor a samozřejmě solisté opery.

 Zdroj perexové fotografie: mestskadivadlaprazska.cz (z inscenace České Vánoce)

Veronika Svobodová

Zanechte komentář