Ve skrytu duše jsem zcela normální nezáživný dělník, říká o sobě Tomáš Trapl

Divadlo Kultura / 19.11.2013

V dnešním rozhovoru jsme vyzpovídali Tomáše Trapla. Co pro nás připravuje a na co se mohou diváci těšit? Čtěte dál a dozvíte se.

Hlavním tématem rozhovoru byl muzikál Nezemřela jsem… O životě Evy Olmerové, ale nezůstalo jen u něj. Společně jsme zabrousili i k první hlavní roli, hrbáčovi Quasimodovi, a také k dabingové práci či přípravě velkého narozeninového koncertu v divadle Hybernia.

Tomáš Trapl (*1964)

Příznivcům muzikálů jistě známý Tomáš Trapl oslaví v lednu příštího roku kulatou padesátku a společně s ní i třicáté výročí své kariéry. Tento zpěvák má za sebou již plno muzikálových rolí, a přesto je v každé roli jiný. Ztvárnit zbožného kněze či zamilovaného hrbáče? Pro tuto osobnost žádný problém! Pro více informací navštivte jeho webové stránky.

V muzikálu Quasimodo hrajete hlavní mužskou roli, kde jste schovaný pod maskou. Kolik času jste trávil v maskérně?

V maskérně trávím cca 40 minut. Maskér Fáďa je šikula a má to zmáknutý. Něco jsme dolaďovali časem, třeba to, že jsme nemohli použít jeden druh lepidla, co mi měl šetřit pleť. Pot pod maskou mi ho rozpouštěl a nedrželo mi to. Takže na mě maže obyčejný Mastex, ale dá se to vydržet.

Jaké pro vás bylo trávit veškerý čas na jevišti, houpat se hlavou dolů na zvonu a zpívat při tom ty nejvyšší tóny?

Všechno je o zvyku. Ze začátku jsem byl pěkně udýchaný, ale teď už je to lepší. Hlavně jsem si toho půlku vymyslel sám, tak jsem si říkal, že to přece nemůžu flákat.

Není vám líto, že hlavní role pro všestranného umělce, jako jste vy, přišla až po 27 letech kariéry?

Líto nelíto. Prostě takový je život a je to moje práce, moje zaměstnání. Kdyby každý na světě řešil svoji práci přes emoce, tak taky třeba ráno nebude upečený chleba a lidstvo třeba vymře na krysí mor.

Momentálně účinkujete v muzikálu Nezemřela jsem, kde ztvárňujete oproti Quasimodovi velice zápornou roli, a to autoritativního otce, který nejde pro ránu daleko. Jaké vás při tom provázejí pocity jakožto otce dvou dětí?

Svoje děti jsem nikdy nemlátil. Ale umím si představit vnitřně rozpolceného fotra, jak vlastně nerad, ale o to častěji, bije doma puberťáka, se kterým si neví rady, protože je na něj slabý. Domácí násilí je vůbec veliký problém, o kterém se málo mluví. Myslím, že bychom pěkně koukali, co se všechno ještě dnes tutlá v rodinách, různých sektách, klubech a společenstvích.

Tomáš Trapl jako Quasimodo ve stejnojmenném muzikálu

Tomáš Trapl jako Quasimodo ve stejnojmenném muzikálu. Zdroj: tomas-trapl.cz

Měl jste čest poznat Evu Olmerovou, o které tento muzikál je, osobně?

Ano. Měli jsme jeden z prvních kšeftů v roce 1986 s DVQ. Vystupovali jsme a už během našeho zpívání za námi připitá chodila a nutila nás, abychom s ní šli k pianu a tam s ní jamovali. Tak jsme pak šli a byla z toho slušná pařba.

Máte za sebou již plno různorodých muzikálových rolí. Chybí vám nějaká role, kterou jste dříve hrál? Jaká a proč?

Jo, dal bych si znova Chicka z Pěny dní. Ten byl dobrý. Ten muzikál byl vůbec super. Kdybych byl bohatý producent, tak bych ho oprášil. Byl zajímavý i tím, že se na něm potkali tenkrát lidi, kteří pak spolu vytvořili prvního i druhého Jesuse a mnoho dalších legendárních kusů.

Jaký je váš názor na současný muzikálový svět? S jakým divadlem/lidmi se vám nejlépe spolupracuje/spolupracovalo?

To nejde radikalizovat. To je zase strašně emoční. Musíte pochopit, že jsem třicet let chodil do továrny, a i když na jevišti vypadám, jako že ze mne stříkají emoce, tak ve skrytu duše jsem zcela normální nezáživný dělník, který dělá jenom svoji práci a plní úkoly režisérů, skladatelů a textařů. To oni promlouvají mými ústy a tělem k divákům, ne já. Abych to shrnul: v každém kolektivu jsou kolegové více či méně sympatičtí. Kdybych řešil, s kým chci a s kým nechci stát na jevišti jenom proto, že se nemusíme, kdybych řešil, se kterou produkcí chci nebo nechci spolupracovat jenom proto, že platí víc nebo míň, tak si třeba taky vůbec nezahraju. Jak říkám, je to o profesi.

Tomáš Trapl jako otec v muzikálu Nezemřela jsem. Zdroj: www.facebook.com/NezemrelaJsem

Tomáš Trapl jako otec v muzikálu Nezemřela jsem. Zdroj: Petra Bogačová

Chystáte se v nejbližší době na nějaký konkurz nebo jste již nějakou roli získal? Prozraďte, kde se na vás mohou diváci těšit.

Teď momentálně mám za sebou druhé kolo na Fantoma opery. Pokoušel jsem se o tři role: Fantom, Firmin a Andre. Tak uvidíme…

Svůj hlas propůjčujete též dabingu. Která role se vám dabovala nejlépe a která naopak nejobtížněji?

Můj oblíbenec je Timon ze Lvího krále. Toho jsem tak miloval, že když se mi měl narodit syn, tak jsem na chvilku uvažoval, že mu dám jeho jméno. Ten totiž i zpíval, tak jsem se v něm fakt vyžíval. Nejhůř mi asi jdou civilky, já dělám radši kreaturky, protože vlastně taková malá kreaturka jsem.

Zanedlouho oslavíte své padesáté narozeniny a zároveň třicáté výročí vaší kariéry. Jak se udržujete ve formě?

Piju, flámuju, kouřím, nespím, nejím, učím, hraju, zpívám…

Připravujete svůj velký narozeninový koncert, hrajete, zkoušíte a zároveň učíte na Pražské konzervatoři… Jak to všechno zvládáte?

To jenom tak vypadá. Mezi námi chodí plno lidí, kteří makají stokrát víc než lidi v divadle a nikdo o nich neví. Třeba doktoři, sestřičky,.. Těch se ptejte. A jak se to dá zvládnout? Musí vás to bavit, musíte z toho mít radost. Pak je to v pohodě a zvládnete všechno.

Otec (Tomáš Trapl) v muzikálu Nezemřela jsem... Nejde pro ránu daleko! Tomáš Trapl (otec) a Zuzana Offenbartl Dovalová (Eva Olmerová). Zdroj: Petr Marek

Otec (Tomáš Trapl) v muzikálu Nezemřela jsem… Nejde pro ránu daleko! Tomáš Trapl (otec) a Zuzana Offenbartl Dovalová (Eva Olmerová). Zdroj: Petr Marek

Vždy je co vylepšovat. Co vás vlastně motivuje k lepším výkonům?

Třeba výkon kolegy, který je lepší než já, chcete se mu vyrovnat. Nebo odměna v podobě diváckého potlesku, to je taky slušná droga. Člověk je pak z toho tak zblblý, že třeba doma umyju nádobí nebo posekám trávu a jdu to všem ohlásit, protože podvědomě očekávám potlesk.

Vaše základna fanoušků je obrovská, jaké to je, být ve středu zájmu tolika lidí? Necítíte se občas zahlcen jejich pozorností?

Mně je to příjemný. Ale nemám pocit, že by ta základna byla zas tak obrovská, spíš tam vídám stále stejné jádro, čehož si vlastně vážím ještě víc. Moc jim za to děkuju. Až bude přetraplováno, tak na to rád budu s hůlkou v ruce na vejminku na zápraží svého domku vzpomínat.

Pokud chcete Tomáše Trapla vidět naživo, neváhejte a zajděte na nějaké z hrajících se představení. Nyní můžete tohoto muzikálového chameleona vidět v operetě MAM´ZELLE NITOUCHE v Hudebním divadle Karlín, v muzikálu Nezemřela jsem… O životě Evy Olmerové hrajícím se v Divadle v Dlouhé či muzikál Casanova v Divadle Broadway. Volné jsou i vstupenky na veliký narozeninový koncert, tak neváhejte!

Zdroj perexové fotografie: archiv Tomáše Trapla na jeho stránkách tomas-trapl.cz

Kateřina Jánková

Kateřina Jánková

Člověk s neskutečnou touhou po divadle a dobré knížce...

Zanechte komentář