Novinky v kinech: Zase jednou upíři

Film / 14.11.2013

Thora v kinech vystřídali upíři i mafiánská rodinka. Nenechte si je ujít.

Byzantium

I když vám nehrozí smrt, život přináší mnoho problémů. Zdroj: csfd.cz

I když vám nehrozí smrt, život přináší mnoho problémů. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 14. 11. 2013

Fantasy thriller

Velká Británie / USA / Irsko, 2012

Režie: Neil Jordan

Hrají: Saoirse Ronan, Gemma Arterton, Caleb Landry Jones, Sam Riley, Daniel Mays, Uri Gavriel, Gabriela Marcinková, Warren Brown, Jonny Lee Miller, Tom Hollander, Thure Lindhardt, Jeff Mash, Kate Ashfield, Patricia Loveland, Maria Doyle Kennedy

Máte rádi upíry? Ne, nemluvím o těch, co pijí džus a třpytí se na slunci. Ale vlastně ani o těch klasických zabijácích, kteří tu byli před nimi. V Byzantiu se totiž setkáte s upíry trochu jinými, než na jaké jste zvyklí. Eleanor (Saoirse Ronan Hostitel, Město Ember) a Clara (Gemma ArtertonJeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, Hra na hraně) sice vypadají jako sestry, ale ve skutečnosti jsou matka a dcera a mladší z nich se narodila v roce 1804. A když se ubytují v malém přímořském městečku v penzionu Byzantium, začnou se v okolí ztrácet lidé. Nakonec Eleanor nezbude nic jiného, než Frankovi (Caleb Landry Jones X-Men: První třída, Antiviral), který se jí líbí a nabídl dvojici pomocnou ruku, přiznat pravdu – jsou prastaré bytosti, které se živí lidskou krví.

Režisér Neil Jordan má s upíry zkušenost: právě on stojí za legendárním Interview s upírem, kde v hlavních rolích zazářili Brad Pitt, Tom CruiseKirsten Dunst. Byzantium má však s jeho upíří prvotinou málo společného, vzhledem k tomu, že se nemohl spolehnout na obrovský rozpočet a slavná jména, rozhodl se Jordan vydat jinou cestou. Vsadil totiž hlavně na atmosféru, stejně jako například v předchozím snímku Ondine. A tak se před vámi začne odvíjet působivá podívaná, která je nejen psychologickým dramatem, ale také vizuálním bonbonkem plným kontrastů a nepředvídatelných zvratů.

Byzantium bylo natočeno na základě úspěšné divadelní hry od Moiry Buffini a divadelní epičnost a drama prostupuje i filmovou podobou. Neil Jordan se skrz populární tematiku upírů rozhodl zauvažovat nad věčným životem a frustrací, kterou nekonečná existence může přinášet. Pomalé tempo snímku i dlouhé záběry navozují dojem nekonečna, které diváka přiměje k zamyšlení, zda je skutečně věčný život něco, co bychom si měli přát.

Insidious 2

Vítejte do světa nočních děsů. Zdroj: csfd.cz

Vítejte ve světě nočních děsů. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 14. 11. 2013

Horor

USA, 2013

Režie: James Wan

Hrají: Rose Byrne, Patrick Wilson, Lin Shaye, Ty Simpkins, Michael Beach, Barbara Hershey, Leigh Whannell, Jocelin Donahue, Angus Sampson, Sienna Farall

První díl snímku Insidious se do českých kin vůbec nedostal. Díl druhý původně také ne, ale nakonec se distributoři slitovali a 14. 11. tak mohou všichni milovníci hororu vyrazit na premiéru. Insidious 2 je v porovnání se svým předchůdcem promyšlenější, strašidelnější a rychlejší. Ovšem bez znalosti jedničky se do kina radši nevydávejte. Dvojka staví na základech v prvním dílu položených a příběh dále rozvíjí, v případě jeho neznalosti je tedy možno se v ději lehce ztratit.

Stejně jako předtím je hlavním hrdinou Josh Lambert (Patrick WilsonV zajetí démonů, Strážci – Watchmen) a jeho duchy pronásledovaná rodina. Film začne tam, kde předchozí díl skončil. Podivné věci, které se začnou znovu odehrávat, opět všechny vystraší, a na scénu se vrátí i tajemný duch pronásledující Lambertovy všude, kam se hnou – a nepomůže ani to, že se Josh s manželkou (Rose ByrneProroctví, X-Men: První třída) a synem (Ty Simpkins Iron Man 3, Tři dny ke svobodě) nastěhují do matčina bytu.

Režisér James Wan není v hororech žádným nováčkem, kromě prvního Insidious má na kontě taktéž úspěšné V zajetí démonů, které mělo premiéru taktéž v letošním roce, nebo klasický horor Saw, jeden ze základních kamenů tohoto žánru. Fanoušci se mohou těšit i na třetí pokračování, ovšem pravděpodobně již ne pod taktovkou oblíbeného režiséra. Ten se totiž podle vlastních slov chce zaměřit také na jiný žánr než horor. Vychutnejte si tedy tuto jeho povedenou hororovou tečku pro případ, že by skutečně další podobné dílko nebylo.

Mafiánovi

Taková normální rodinka. Zdroj: csfd.cz

Taková normální rodinka. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 14. 10. 2013

Krimi komedie

USA / Francie, 2013

Režie: Luc Besson

Hrají: Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Tommy Lee Jones, Dianna Agron, Dominic Chianese, David Belle, Vincent Pastore, Domenick Lombardozzi, Greg Antonacci, Paul Borghese, Anthony Desio

Je na čase to trochu odlehčit, nemyslíte? Těm, kteří horory moc nemusí, by mohla lépe sednou komedie Mafiánovi (The Family). Hvězdně obsazená gangsterská jízda vás seznámí s rodinkou, kterou na předměstí běžně nepotkáte. A už samotný trailer prozrazuje, že jsou schopni vlastně všeho – k zemi padá jedna mrtvola za druhou, do vzduchu zase létají supermarkety, není problém rozlámat tenisovou raketu o kluka, který vás nevhodně balí. Od téhle čtveřice lze čekat prakticky cokoli – a také se s kupou absurdit setkáte.

Robert De Niro (Terapie láskou, Všemocný) kdysi býval mafiánským bossem, který se ničeho neštítil, a jeho manželka Michelle Pfeiffer (Čarodějky z Eastwicku, Hvězdný prach) mu úspěšně šlapala na paty. Nyní se však kvůli tomu, že díky jejich kooperaci bylo dopadeno mnoho hledaných zločinců, nacházejí v programu na ochranu svědků. Po krku jim totiž jde celý zbytek podsvětí. A chudák agent FBI Tommy Lee Jones (Muži v černém, Lincoln) je z nich už pěkně zoufalý – vždycky se jim podaří se prozradit. A tak jim dá poslední šanci – Normandii. Že ani tam se to příliš nevyvrbí, to je jasné už z traileru.

Film podle knižní předlohy Badfellas Tonina Benacquista si vzal pod svá křídla režisér Luc Besson, chlápek, který stojí za Kurýrem nebo 96 hodinami. Nejedná se o nic epického, ale o skromnou komedii, která staví na rozdílech mezi francouzským a americkým způsobem života, nepřizpůsobivosti a… co si budeme nalhávat, násilí. Pokud jsou tedy kriminální komedie vaší srdcovkou, neváhejte a nechte se nestárnoucí dvojkou Pfeiffer – De Niro pobavit.

Crazy Joe

Je přátelství s jeptiškou klíčem k vykoupení? Zdroj: csfd.cz

Je přátelství s jeptiškou klíčem k vykoupení? Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 14. 11. 2013

Akční thriller

USA / Velká Británie, 2013

Režie: Steven Knight

Hrají: Jason Statham, Agata Buzek, Vicky McClure, Benedict Wong, Christian Brassington, Lee Asquith-Coe, Andrew Ellis, David Bradley

Joey (Jason StathamRallye smrti, Kurýr) dříve býval vojákem. Do té doby, než na něj dolehla všechna tíha války a provedl něco ne moc milého. A od té chvíle je mu minulost v patách a nedá mu na chvíli vydechnout.

Těžko říci, proč se český distributor uchýlil k názvu Crazy Joe. Originální Redemption totiž mluví přesně o tom, co snímek obsahuje – o vykoupení. Joey se totiž snaží smýt ze sebe všechny své hříchy. A že to nebude nic jednoduchého, může napovědět už to, že nebude jednoduché obvykle sympatickému Stathamovi fandit. Když se s ním seznámíte, je Joey vlastně obyčejný bezdomovec, postupně se vyhrabává z úplného dna a stává se například asistentem londýnského gangstera. A čím déle je na plátně, tím více střípků z jeho minulosti se k vám dostane. Nebudou se vám líbit.

Jediným světlým bodem filmu je tak jeptiška Cristina (Agata BuzekDruhá strana mince, Lena), která se snaží Joeyho udržet nad vodou i v těch nejtemnějších chvílích. A že jich je ve snímku bezpočet. Mezi Stathamovými filmy se tak Crazy Joe nejvíce blíží psychologickému dramatu, akčních scén zde najdeme poměrně poskrovnu a zápletka má hlubší rozměr, než by se na první pohled zdálo. Režisér Steven Knight ví, jak zobrazit zaplivané ulice a podhoubí velkého města, jak už dokázal například ve Špíně Londýna. Můžete se tedy těšit na řádnou porci z života těch, kteří prostě neměli to štěstí a chyby je dohnaly až na samotné dno.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

Křídla Vánoc – česká komedie o čtyřech přátelích ve vánočně vyzdobeném obchodním domě

Odhalený přístav – finská mozaika o hledání lásky a uznání

Perverzní průvodce ideologií – britský filosofický dokumentární snímek o tom, co je vlastně ideologie

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář