Zimní Itálie zve na lyže

Cestování / 5.12.2013

Dny se pomalu zkracují a počasí ochlazuje, je nejvyšší čas oprášit zimní výbavu a začít přemýšlet „kam letos?“.

Důvodů k tomu, že je Itálie jedním z nejnavštěvovanějších států světa, je mnoho. Nejen že je to stát s rozsáhlými plážemi, množstvím památek, známou venkovskou kulturou, filmovými a kulturní mi festivaly, ale také se zde nachází i největší podíl jižních Alp a Dolomity.

Trend poslední doby ukazuje, že zimní dovolená v Alpách vyjde stejně draho jako stejně dlouhá dovolená v jednom z našich zimních horských středisek, přičemž úroveň vybavení, délka sjezdovek a celkový komfort je podstatně vyšší. Kromě těchto technických kvalit je lyžování v Itálii svým způsobem i estetickým zážitkem. Za jasného počasí (Itálie má statisticky přibližně 300 slunečných dní v roce) se můžete kochat majestátností alpských masívů nebo shlížet do údolí na typické vesničky. S přihlédnutím ke všem okolnostem není divu, že podíl Čechů na alpských svazích každým rokem roste.

Na základě hodnocení německého lyžařského průvodce ADAC, který každoročně srovnává a následně i vyhlašuje ta nejlepší alpská střediska co do kvality sjezdovek a vybavení v poměru k ceně skipasu, vám představíme to nejlepší z Itálie a na závěr i tři střediska z vlastní zkušenosti.

1. místo: Monterosa Ski

Sjezdovky v Monterose jsou dostatečně široké i pro carvingové lyžování. Zdroj: foter.com

Sjezdovky v Monterose jsou dostatečně široké i pro carvingové lyžování. Zdroj: foter.com

Skipas – 39 €/den
Celková délka sjezdovek – 180 km
Modré – 26
Červené – 52
Černé – 10
Počet vleků a lanovek – 44

Středisko Monterosa se nachází na hranicích se Švýcarskem a nedaleko Francie. V provozu je již déle než 30 let. Jako mnohá střediska tohoto typu i Monterosa nabízí nejen velké množství upravených sjezdovek, ty nejdelší překovávají převýšení až 2000 metrů, ale také rekreační a relaxační zázemí.

2. místo: Via Lattea

I vy se můžete cítit jako olympijští sjezdaři na Mléčné dráze. Zdroj: foter.com

I vy se můžete cítit jako olympijští sjezdaři na „Mléčné dráze“. Zdroj: foter.com

Skipas – 45,50 €/den
Celková délka sjezdovek – 400 km
Modré – 41
Červené – 92
Černé – 30
Počet vleků a lanovek: 88

Druhé nejlepší italské středisko má poetický název Via Lattea, což v překladu znamená „Mléčná dráha“. Oproti už tak velkému centru Monterosa je Via Lattea skutečným obrem. Její celková délka sjezdovek je více než dvojnásobná. Pokud byste si chtěli vyzkoušet, jaké je sjíždět „Mléčnou dráhu“, zamiřte na italsko-francouzské hranice. V roce 2006, kdy Turín hostil Zimní olympijské hry, se některé disciplíny konaly právě na zdejších svazích.

3. místo: Val Gardena a Seiser Alm

Sjezdovky v Itálii jsou každý den upravované. Zdroj: foter.com

Sjezdovky v Itálii jsou každý den upravované. Zdroj: foter.com

Skipas – 46 €/den
Celková délka sjezdovek – 175 km
Modré – 49
Červené – 74
Černé – 9
Počet vleků a lanovek: 56

Ze všech „nejlepších“ italských ski areálů je Val Gardena  tím pro Čechy nejbližším. Středisko se nachází v Jižním Tyrolsku v oblasti Dolomit, cesta z Prahy trvá přibližně šest hodin (cca 650 km), z Brna zhruba o hodinu déle (cca 700 km) a z Ostravy se celá cesta dá zvládnout za osm až devět hodin (cca 880 km). Také Val Gardena je dějištěm sportovních událostí, každý rok už od 1969 se zde koná Světový pohár ve sjezdovém lyžování (slalom a super G). Kromě nejdelšího slalomu si zde užijete i širokých sjezdovek pro milovníky carvingu. Významné plus je, že ani běžkaři nepřijdou ve Val Gardeně zkrátka.

Tip Generace 21: Pokud stále nemáte vybrané ty pravé lyže, pomůžeme vám!

Foppolo

Po výčtu tří nejlepších italských alpských ski areálů se přesouváme k těm, s nimiž mám osobní zkušenost. Hned ze začátku bych chtěla předeslat, že všechny tři lokality jsou poměrně snadno dostupné z ČR a vyžití zde najdou lyžaři a snowboardisté všech kategorií. Všechna střediska bych tedy bez zaváhání vřele doporučila.

Jedna ze sjezdovek ve Foppolu. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Jedna ze sjezdovek ve Foppolu. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

Foppolo je ski areál u stejnojmenné malinké vesničky přibližně 60 km vzdálené od regionální metropole Bergamo a 120 km od Milána. Pomocí skibusu je areál propojen i s dalšími dvěma – San Simone a Carona. Všechny tyto areály jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Zakoupený skipas ve Foppolu platí pro střediska Foppolo, San Simone a Carona.

Tyto údaje jsou platné pro ski areály Foppolo, San Simone a Carona dohromady:

Skipas – 21 €/den během týdne a 31 €/den o víkendu a ve svátcích
Celková délka sjezdovek – 80 km
Počet vleků a lanovek: 40

Aprica

Skutečně naměřená teplota na jednom z turniketů v Aprice - 13°C. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Skutečně naměřená teplota na jednom z turniketů v Aprice, 13°C. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

Skipas – 34 €/den
Celková délka sjezdovek – 50 km
Modré – 7
Červené – 10
Černé – 5
Počet vleků a lanovek: 24

Aprica je jedno z nejznámějších italských lyžařských středisek, populární je také tím, že je možné lyžovat prakticky až ke dveřím domu, kde jste ubytováni.  Po vyčerpávajícím lyžování se můžete buď zregenerovat ve veřejném bazénu, využít služeb městečka, nebo si zabruslit na kluzišti pod sjezdovkami. Lyžařská sezóna zde trvá až do pozdního jara, sjezdovky se zasněžují až do dubna. Chcete-li si tedy užít prosluněné lyžování i v krátkém rukávu, v Aprice máte příležitost.

Sesto / Sexten

Pohodička v Sestu. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Pohodička v Sestu. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

Areál Sesto/Sexten je součástí Alta Pusteria, pro níž platí:

Skipas – 43,50 €/den
Celková délka sjezdovek – 82 km
Modré – 22
Červené – 66
Černé – 12
Počet vleků a lanovek: 31

Projedete Rakouskem a sotva překročíte hranice, už se prakticky nacházíte v posledním ski areálu z našeho výčtu. Právě kvůli své poloze se používají oba názvy, jak italský – Sesto, tak rakouský – Sexten.  Tento areál je obzvlášť vhodný pro pokročilé lyžaře a snowboardisty, pro něž je připravena více než polovina sjezdovek. Ovšem na své si zde přijdou i běžkaři, ski-alpinisté a další milovníci sportu v přírodě – a to nejen v zimě.

Nevýhodou zimní dovolené v Itálii je, že zdejší pracovníci často mluví jen italsky, německy a popřípadě francouzsky (jen u francouzských hranic), takže přestože máte třeba excelentní angličtinu, je možné, že se v některých situacích budete muset uchýlit k univerzální řeči těla. Taková nevýhoda je ovšem vyvážena mnohými klady, které jsou jmenovány v úvodu. A navíc, po náročném dni si můžete vychutnat pravou italskou pizzu nebo jinou místní lahůdku.

Zdroj perexové forografie: foter.com

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář