Mladí sociální demokraté – příležitost pro mladé zapojit se do politiky

V obraze / 29.11.2013

Autor:

MSD jsou nezávislou organizací, sdružující levicově smýšlející mladé lidi ve věku od 15 do 35 let.

Jak je již z názvu této organizace patrné, zaměřuje se především na zájmy mladých lidí a na jejich volnočasové aktivity, ale neopomíjí přitom zdůrazňovat demokratické principy a sociálně demokratické ideje. Aby mohli MSD toto všechno plnit, navázali spolupráci s několika organizacemi.

MSD spolupracují nejen z organizacemi u nás

  • Masarykova demokratická akademie (MDA) byla založena v roce 1896. Je to sociálně demokratická vzdělávací instituce pořádající debaty, semináře a školení na vybraná témata. Jak můžeme najít na webových stránkách MDA, zaměřuje svoje působení na vzdělané vrstvy všech společenských skupin. Předsedou MDA je Vladimír Špidla (bývalý předseda vlády a člen ČSSD).
  • Young European Socialists (YES), čili Mladí evropští socialisté.
  • International Union of Socialist Youth (IUSY), Mezinárodní unie socialistické mládeže je největší politická mládežnická organizace na světě, stará více jak 100 let (založena v roce 1907).
  • Socialists & Democrats (S&D), což je skupina poslanců Evropského parlamentu.

Všechny tyto organizace spojují základní myšlenky, které se snaží prosazovat a obhajovat: svoboda a lidská práva, sociální spravedlnost, solidarita.

Mladí sociální demokraté pořádají, a to i ve spolupráci se zmíněnými organizacemi, různé semináře, debaty, konference či workshopy, na kterých jsou prezentovány a popularizovány tyto myšlenky.

Co mimo jiné prosazují MSD

Školství

Co se týče školství, nikoho asi nepřekvapí odmítavý postoj vůči školnému na VŠ, ale naopak by třeba prodloužili statut studenta až do 28 let.

Lidská práva

V oblasti lidských práv mají nulovou toleranci vůči jakémukoliv projevování rasové nesnášenlivosti, zrušili by tak všechny subjekty, které jsou podobné Dělnické straně sociální spravedlnosti. Objevuje se tu také zajímavý návrh především pro teenagery, a tím je volební právo občanům starším 16 let v komunálních volbách.

Kultura

K výraznějšímu zkulturňování mládeže má pomoci bezplatný vstup  do muzeí a galerií pro mladé lidi do 28 let. Debatu v kulturní obci může způsobovat i požadavek na vyšší podporu alternativní kultury.

Životní prostředí

V této oblasti (na které by měla stavět i moderní sociálně demokratická strana v našem politickém prostředí) podporují efektivní třídění odpadů či výstavbu infrastruktury pro cyklistiku a zvýhodnění hromadné dopravy. Podobné návrhy má ve svém programu i Strana zelených (SZ).

Internet

V této oblasti nabízejí podobné návrhy jako Piráti, kteří se letos snažili dostat do Sněmovny. A tak vás ve věcech, které prosazují MSD, nepřekvapí myšlenky, jako jsou „svobodný internet“ či „stahování není zločin“. Podle nich by tak nemělo být nezákonné sdílení jednou zakoupeného multimediálního obsahu (hudba, filmy či data) s ostatními.

Mladí sociální demokraté úzce spolupracují s ČSSD, zdroj: cssd.cz

Mladí sociální demokraté úzce spolupracují s ČSSD, zdroj: cssd.cz

Ve všech dalších oblastech je evidentní podobnost s programem ČSSD (např. podpora mateřských škol či výstavba startovacích bytů). Mnoho lidí napadne, že Mladí sociální demokraté (MSD) jsou pouze politickou přípravkou ČSSD, ale není tomu tak, byť s ČSSD úzce spolupracují. V minulosti byl předsedou MSD například Jiří Dienstbier (stínový ministr spravedlnosti za ČSSD) či Jan Hamáček (stínový ministr obrany za ČSSD).

Jak se stát Mladým sociálním demokratem

Nejsou-li vám cizí ideály mladých sociální demokratů a chtěli byste se stát členy, stačí navštívit web MSD a vyplnit přihlášku.

Podělte se v komentářích o svoje názory na volební právo od 16 let či statut studenta do 28 let.

Zdroj perexové fotografie: Mladi.cz

Jan Brychta

Jan Brychta

Student elektrotechniky (nikoliv elektrotechnik !), zajimající se o sport, politiku, a moderní dějiny. Mám rád komedie, a to jak divadelní tak filmové (především francouzské) :-), ale jinak nepohrdám žádným žánrem ;-). Jsem hrdým fanouškem Liverpool FC :-)

Zanechte komentář