Ennino Morricone

Před 85 lety se narodil mistr filmové hudby Ennio Morricone

Hudba Kultura / 10.11.2013

Autor:

Ennio Morricone slaví 85. narozeniny. Jeden z nejslavnějších skladatelů filmové a vážné hudby je i přes svůj věk stále aktivní dirigent. 

Málokterý současný skladatel filmové hudby se může pochlubit tak dlouhým seznamem své práce jako Ennio Morricone. Ten, jinak též dirigent a někdejší hráč na trumpetu, slaví dnes své 85. narozeniny. Za svůj život napsal hudbu pro více než 500 filmů a televizních seriálů, přičemž nejznámější je jeho westernová tvorba v čele se snímky Tenkrát na západěHodný, zlý a ošklivýRodák z Říma studoval na konzervatoři hru na trumpetu a skladbu. Teprve až ve svých 33 letech začal psát hudbu pro filmy. Jeho nejslavnější díla vznikla v 70. letech při spolupráci s režiséry Sergiem Leonem a Bernardem Bertoluccim.

Ač světově proslulý, mezi mladými Čechy jeho jméno zná jen málokdo. O něco lepší je to pak s jeho tvorbou, která je často slyšet při různých příležitostech. „Jako fanoušek Metallicy o jeho hudbě vím. Kapela totiž používá melodii z filmu Hodný, zlý a ošklivý jako intro svých koncertů,” říká student Tomáš Zouhar. Stejnou melodii, tedy The Ecstasy of Gold, používali i punkrockoví pionýři Ramones, zatímco například britští Muse si vypůjčili skladbu Man With The Harmonica ze snímku Tenkrát na západě.

Za svou kariéru Morricone posbíral velkou řadu ocenění. Vedle cen Grammy (za filmy Neúplatní, Hodný, zlý a ošklivý a Tenkrát na západě), Zlatých glóbů ( MiseLegenda o 1900) a dalších více než čtyřiceti cen je to taky Oscar za celoživotní dílo, kterého obdržel v roce 2007. Autor nezapomenutelných westernových melodií přijede v únoru po dvouleté pauze do Prahy, kde se symfonickým orchestrem představí své největší hity.


The Man With The Harmonica je jednou z nejznámějších filmových melodií vůbec, což dokazují i její hojné adaptace. Nejinak tomu je i v případě ústřední písně Tenkrát na západě, kterou u nás přezpívala Věra Špinarová.


Experimentovat se Morricone nikdy nezdráhal. Pískání jako hlavní motiv mu posloužilo v slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navícHodný, zlý a ošklivý. Také díky režii Sergeie Leoneho a herectví Clinta Eastwooda se z této série stala klasika žánru.


Nejenom westernové příběhy, ale i kriminálku dokázala Morriconeho hudba pozvednout. Jasným důkazem je snímek Profesionál s Jean-Paul Belmondem, z něhož pochází legendární skladba Chi Mai.


Morricone neskládá hudbu jen do světově proslulých filmů, i přesto se však jeho písně stávají nesmrtelnými. Jeden z mála případů, kdy se v jeho skladbách objevuje výhradně klavír, je film Legenda o 1900.

Zdroj perexové fotografie: enniomorricone.it

Zdroj videí: youtube.com

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář