Noc divadel poprvé v České republice

Divadlo / 14.11.2013

Několik měsíců příprav konečně spěje ke svému vrcholu. Vše vypukne v sobotu 16. listopadu 2013 ve 21 českých a moravských městech.

Do akce se zapojí více než 80 divadel v celé České republice. Sobota 16. listopadu se tak stane dnem otevřených dveří divadel. Komponovaný večer European Theatre Night funguje již od roku 2008 a poprvé se k němu připojí také Česká republika. Koordinátorem akce u nás je Institut umění – Divadelní ústav.

Cílem projektu je představit divadlo tvořivým a netradičním způsobem. Třetí listopadovou sobotu tak divadla otevřou své prostory, aby divákům umožnila prožít mnoho nejen divadelních zážitků. Na programu jsou mimo jiné představení pro děti i dospělé, workshopy a semináře, koncerty, prohlídky zákulisí a spousta dalšího.

Program začíná už dopoledne, kdy budou cílovou skupinou především rodiny s dětmi. Divadla připravila pohádky, dětské zážitkové hry a workshopy pro nejmenší. V odpoledních hodinách odstartuje i program pro dospělé, který bude probíhat až do noci, v některých prostorech až do ranních hodin. Diváci se mohou těšit na opravdu netradiční a různorodé zážitky, hrát se bude nejen na prknech velkých divadel či v menších alternativních prostorech, ale i na ulici, ve vestibulu metra či na nádraží,“ doplňuje Eliška Míkovcová, PR Institutu umění – Divadelního ústavu.

Program pro návštěvníky si připravilo například Národní divadlo, kde se můžete zúčastnit komentované prohlídky historické budovy a večer se podívat na některé z představení, které vám nabízí 4 scény Národního divadla.

Pokud byste raději něco tvořivějšího, můžete zavítat do Divadla v Řeznické, kde si pro vás připravili workshop herectví. Ve 21:00 tak začíná Řeznická (divadelní) dílna „Divadlo v noci na vlastní kůži“.

Představení Ironické Férrum Cirkusu Mlejn. Zdroj: Cirkus Mlejn

Představení Ironické Férrum Cirkusu Mlejn. Zdroj: Cirkus Mlejn

Klubu Mlejn můžete zhlédnout ukázky z představení významných cirkusových souborů jako jsou například domácí Cirkus Mlejn, Cirk La Putyka nebo Cink Cink Cirk. „V rámci této významné akce bychom divákům rádi představili výběr toho nejlepšího, co je u nás na poli nového cirkusu možné vidět. Současně bychom  chtěli na tento žánr upozornit ty návštěvníky, kteří ho zatím znají jen málo nebo vůbec, a ukázat jim, že existují i jiné formy divadla, než na které jsou zvyklí,“ říká ředitelka Klubu Mlejn Dagmar Roubalová.

Pokud chcete navštívit tento jedinečný projekt, nemusíte nutně do Prahy. V Městském divadle v Mostě je pro návštěvníky připravena Fire Show před budovou divadla a následné prohlídky – technických prostor pro muže a uměleckého zákulisí pro ženy.

Slovácké divadlo Uherské Hradiště nabídne kromě jiného cimbálovou skupinu Harafica a jejich netradiční pojetí známých muzikálových hitů.

Pozadu nezůstalo ani Brno, kde můžete v Národním divadle Brno zhlédnout představení Nebezpečné známosti nebo se zúčastnit prohlídky zákulisí s názvem „Bojíme se v divadle aneb Expedice do strašidelného snu.“

Programy jsou velice různorodé, ale jedno mají společné. V 19 hodin se všechna divadla a jejich návštěvníci připojí k hromadnému potlesku. Toto vše a ještě mnohem více můžete na vlastní kůži zažít již 16. listopadu.

Více informací na stránkách jednotlivých divadel nebo na: http://www.nocdivadel.cz/

Zdroj perexové fotografie: nocdivadel.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář