DIOR

Legenda jménem DIOR

Krása a móda / 14.11.2013

Móda je víra. Parfém otevírá bránu k novým světům. Christian Dior je legenda, která si stále zachovává svůj šarm. Proč? Čtěte dál.

[two_third]

„Když se 12. února 1947 vyzývavě prošla Paříží žena v rozhoupané plisované sukni a s kloboukem lehce posazeným na stranu, bylo jasné, že v této ztělesněné koketerii se válkou zdecimovaná Francie vrací k obnově svého proslulého umění žít. Christian Dior se stal okamžitě slavným, i když pravým strůjcem jeho úspěchu byli Američané, zhlížející se v tradicích staré Evropy. Christian Dior zemřel ve dvaapadesáti letech na vrcholu slávy.“ (Zdroj: Pochnaová, Marie-France. Christian Dior)

[/two_third]

Pro typickou českou ženu by mohly být modely Christina Diora jakoby určené pro zámeckou šlechtu nebo pro ženy ověšené šperky, dámy z prvních tříd a nejlépe plující na Titanicu. Spousta žen získává své poznatky o módě prostřednictvím televize – ať už sledováním módních přehlídek nebo třeba také kultovního seriálu Sex ve městě, kde, ať se to někomu líbí či nikoliv, je móda hned na druhém místě. Své úsudky na módu dámy trochu upraví, pak už jen čekají na pražské obchody s luxusním zbožím a zlaté kreditní karty nestíhají strhávat částky z účtů. Dior je značkou originální, luxusní a pro miliony žen stále ještě nedosažitelnou. Nejde jen o módu, kosmetiku nebo parfumerii. Dior je zkrátka ztělesněním všeho, co si elegantní žena dnešní doby může jenom přát.

Christian Dior

Christian Dior
Zdroj: www.cafleurebon.com

Christian Dior se narodil v ranních hodinách 21. ledna 1905 ve Francii jako syn A. L. Maurice Diora a M. M. Juliette. Měl velmi jemné rysy a šikmé oči. Nenarodil se však jako jedináček, nýbrž mu osud nadělil tři sourozence – staršího bratra, mladšího bratra a rovněž mladší sestru. Nikdy nechtěl následovat profesní dráhu svého otce, tedy pracovat se stroji, námořníky a trojstěžníky s nákladem guána pro rodinné sklady (pozn. red.: jeho otec pracoval s hnojivy). Měl k tomu doslova odpor od té doby, co navštívil otcův závod. Životem ho vedla hlavně jeho maminka, která toužila po kráse.

Vždy, když se blížila doba masopustu, ovládlo Christiana vzrušení. Líbila se mu nejen atmosféra, ale hlavně kostýmy. Později zjistil, že v jejich navrhování je opravdu dobrý. Jeho talent se však neschovával jen za navrhováním, ale i za kreslením, které se stalo pro jeho budoucnost nezbytné. Sourozenci se s navrhováním kostýmů obraceli rovnou na něj.

„Ten lehkovážný génius naší doby s magickým jménem, jež nezapře Boha ani zlato.“   

Jean Cocteau

Christian studoval mezinárodní vztahy a diplomacii. Živil se poté jako galerista a teprve až v roce 1946 si založil v Paříži svůj módní dům. Ve svých modelech zdůrazňoval hlavně ženskost, proto si zachovaly svůj půvab až do dnešní doby. Jejich znakem byla široká sukně, zvýrazněná prsa a zúžený pas. Klasická elegance – to byla Christianova zbraň.

New Look 1947

Tzv. New Look z roku 1947. Vidíme zde širokou sukni, která je zcela typická pro Christianovy modely.
Zdroj: www.diorablestyle.blogspot.com

Dior míval často konflikty s rodinou kvůli své homosexualitě. Byl známý i kvůli mladému Yves Saint – Laurentovi, který jako sedmnáctiletý mladík přišel v Paříži ke spolupráci právě s Christianem Diorem. Toto spojení bylo jedním z nejkreativnějších v historii módy. Když bylo Laurentovi něco málo přes dvacet let, přenechal mu Dior dokonce vedení módního domu. Po mistrově smrti se Laurent stal jeho uměleckým ředitelem.

Christian Dior zemřel na dovolené v Itálii v celkem nízkém věku dvaapadesáti let na selhání srdce.

Současná doba Diorova

Zde už vidíme téměř současné modely. Stále však přetrvává elegance a široké sukně.
Zdroj: www.trixiefantastic.files.wordpress.com

V dnešní době se Dior zapisuje do podvědomí žen nejen módou, ale i parfémy, které jsou již legendárními, a samozřejmě i dekorativní kosmetikou, kterou seženete zejména ve značkových parfumeriích Sephora nebo Douglas. Jeho modely pak najdete především v nejdražší ulici v Praze – v Pařížské.

Vlastníte nějaký model od Diora? Nebo jste snad věrné jeho dekorativní kosmetice? Podělte se o to s námi. 

Zdroj perexové fotografie: www.famouslogos.net

Andrea Mikolášová

Andrea Mikolášová

Ráda zkouším nové kosmetické produkty a sleduji trendy z oblasti vizážistiky. Kontakt: andymikol9@gmail.com

Zanechte komentář