Lžete? Bez obav, milosrdné lži se nosí!

Osobní rozvoj Vztahy / 12.11.2013

Milosrdná lež je ta nejněžnější, nejšetrnější, nejvíce omluvitelná. Každý někdy v životě zalhal, kdo tvrdí, že ne, tak lže!

Je mnoho lží, které vypustíme za život z úst, někdy jsou třeba, někdy ne. Jsou takové lži, které se neodpouštějí, a takové, o jejichž existenci víme a můžeme je s klidným svědomím přejít. Milosrdné lži jsou jemné jako dýka, kterou vám někdo pomalu zabodává do zad, ale vy necítíte bolest.

Zkuste si někdy spočítat, kolikrát za den či týden zalžete. Jsou ovšem lži, které se dají prominout, jejichž existence je dána nutností zalhat, a to proto, abychom někomu nenávratně neublížili nebo situace zkrátka tuto lež nekompromisně vyžaduje. Milosrdné lži mají mnoho dalších synonym jako bílé lži či altruistické lži. Jak často lžeme? A komu? A proč často lžeme sami sobě?

Po milosrdné lži sáhneme nejčastěji když:

Nechceme někomu ublížit

Chceme někoho potěšit a povzbudit

Potřebujeme se před něčím ochránit

Chceme získat výhodu

Chceme se prosadit

Snažíme se předejít hádce


Co když „to praskne“, že jsme lhali? Žádný strach, milosrdná lež bývá velmi často ze zdvořilosti přehlížena!

Mami, jak se dělají děti?

Lhaní nás doprovází již od útlého věku. „Ano, děti, miminka nosí čáp a dárečky nosí Ježíšek.“ Jinak by to ani nešlo, takto je to nastaveno už od nepaměti, lež jako obraný štít proti realitě našeho světa, kvůli vytvoření něčeho hezčího. Svět jednoduše potřebuje milosrdné lži, aby se lidé měli stále rádi, aby mezilidské vztahy nevzaly za své v okamžiku, kdy je chceme vybudovat.

n-a-3560

Lžete i sami sobě? Zdroj: foter.com

Lež z nouze?

Představte si modelovou situaci, kdy víte, že někdo ve vašem okolí podvádí partnera, ale jelikož víte také to, že v případě prozrazení by se stalo něco strašného, že podváděný je agresivní žárlivec, určitě nic neřeknete. Nikdo by přece nechtěl nést následky agresivity a ublíženosti podváděného partnera. Tento příklad je typický pro obrannou lež, která je velice podobná lži milosrdné. Děláte to přece pro dobro ostatních – a taky pro to své. Objektem milosrdných lží jsou většinou ti nejslabší, děti, staří lidé a lidé s jakkoliv zlomenou psychikou, zranitelní lidé.

Vezměte průměrnému člověku lež a berete mu zároveň štěstí. Henrik Ibsen

Škola milosrdných sebeklamů

Milosrdně lžeme i sami sobě… a proč? Abychom se uchránili před realitou, vymlouváme se na okolnosti a na ostatní, svalujeme vinu na jiné, abychom zakryli naše vlastní nezdary. A jaké jsou naše nejčastější výroky?

To nikdy nedokážu.

Nemůžu nikdy zhubnout.

Nemám na to čas.

To se může stát jenom mně.

Za všechno můžou ostatní.

Je mi to jedno, dělej si co chceš.

Je mi jedno, co si o mě kdo myslí.

Poznáváte se? Zeptali jsme se, kdy naposledy jste někomu řekli milosrdnou lež a proč? 

,, Nedávno jsme se rozešli s přítelkyní, už jsem s ní být prostě nechtěl, ona stále doufá, že se s k sobě někdy vrátíme. Já jí to ani nevyvrátil, nechtěl jsem už žádné scény, teď je alespoň klid, ale být s ní určitě nechci.“ Martin 24 let

,,Bohužel taky sypu dost milosrdných lží z rukávů, někteří si o ty milosrdné lži vlastně sami říkají. Přece když se vás kamarádka zeptá, jestli není v těch nových džínách tlustá, nemůžu jí říct, že hubená rozhodně není. Očekává se odpověď, že není. Každá jiná odpověď je špatná.“ Karin 30 let

Občas zalhat je lidské, pokud jde o malinké lži, které nikomu neublíží a naopak pomůžu a povzbudí, je vše v pořádku.  Ale dejte pozor, abyste se nezamotali do pavučiny vlastních lží a někomu neublížili. Stojí určitě méně úsilí někoho potěšit malou milosrdnou lží, než v důsledku neopatrné manipulace se lží získávat zpět ztracenou důvěru těch, které máme rádi. 

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář