Jak přežít 24 hodin v zatopených Benátkách?

Cestování / 15.12.2012

Když se řeknou Benátky, každému se vybaví gondoliéři ve stejnokrojích, zdobené kamenné mosty, romantické restaurace a v neposlední řadě honosné renesanční stavby.

Pokud byste chtěli zažít Benátky trochu jinak, dobrodružněji, vydejte se na poznávání na podzim.

Světový unikát

V souvislosti s italskými Benátkami se bezesporu dá hovořit o světovém unikátu. Město vybudované na bažinatých ostrovech, jehož ulice a stavby jsou podpírány miliony dubových kůlů, každoročně na podzim a v zimě sužují rozsáhlé záplavy. Faktorů, díky kterým je budoucnost Benátek nejistá, je hned několik.

Náměstí Sv. Marka.

Náměstí Sv. Marka. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Měření prokázala, že během minulého století město kleslo o dvacet tři centimetrů vůči okolní mořské hladině. Důvodem jsou výše zmíněné kůly zapuštěné do bahnitého terénu, které zabezpečují statiku celého města.

„Acqua alta“

Dalším jevem, který město pravidelně ohrožuje, je tzv. „acqua alta“ neboli velká voda. Jde o přílivové vlny, které jsou společně s větrem a deštěm schopny zvednout hladinu vody v kanálech o desítky centimetrů. Záplavy jsou oficiálně potvrzeny, když voda dosáhne 110 centimetrů.

V ulicích Benátek se bez holínek neobejdete.

V ulicích Benátek se bez holínek neobejdete. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Sirény, varující před příchodem přílivové vlny, se pravidelně ozývají brzo ráno a večer, kdy je kombinace všech faktorů způsobujících jev „acqua alta“ nejsilnější.

Holínky jsou nezbytností

Chvíli po spuštění sirén se voda začíná pozvolna, ale viditelně zvedat. Ačkoliv teplota mořské vody se ještě na podzim pohybuje okolo 16 – 18 stupni Celsia, bez holinek se člověk neobejde. Procházet se celý den bosou nohou zatopenými Benátkami může být zajímavá výzva, ale upřímně tuto variantu nedoporučuji.

Toulky nočními Benátkami.

Toulky nočními Benátkami. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Na všech turisticky oblíbených místech jsou dřevěné lávky nad hladinou vody, po kterých se dá přejít suchou nohou. Pokud byste ovšem chtěli navštívit menší uličky nebo kavárny, vodě se nemůžete vyhnout.

Benátčané fungují beze změny

Mimo hlavní turistická místa zjistíte, že život v Benátkách i při povodních běží pořád stejně. Obchody jsou otevřené, obyvatelé nakupují, chodí do zaměstnání, mnoho kaváren a restaurací je v provozu… Lidé se této přírodní události, která je stíhá i několikrát do roka zkrátka přizpůsobili.

život v Benátkách běží beze změny

Život v Benátkách běží beze změny. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Jako turista ovšem člověk postřehne odlišnosti. Zboží v obchodech je do regálů ukládáno jen od určité výšky, nebo že figuríny mají přes oblečení přehozenou pláštěnku. Úsměvné se zdálo upozornění v recepci hotelu „caution wet floor“ při výšce vody pod kolena.

Věčný problém s městskou kanalizací

Přestože jsou kavárny otevřené, nemusí být posezení vždy příjemné. Důvodem je kanalizace města, která pokaždé při zvednutí hladiny zažívá zatěžkávací zkoušku. Jak jsem výše zmínila, Benátky byly vybudovány na bažinatých ostrovech a ty utvářejí lagunu, která je před okolním mořem chráněna hrázemi. Ty se snaží nepropouštět vodu dovnitř, tedy ani ven. Nepříjemnému zápachu z toalet se v tomto období nejspíš nevyhnete.

Před vodou neutečete ani v kavárně. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21

Před vodou neutečete ani v kavárně. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Benátky jsou v sezóně turisty přeplněná destinace. Pokud se chce člověk ocitnout na náměstí sv. Marka zcela osamocen, nemůže být vhodnější období než na podzim. Ačkoliv si nebudete moc užít klasickou jízdu v gondole, která by díky výšce vody neměla šanci pod nízkými mosty projet, zažijete Benátky úplně jinak. Opuštěné, s ponuřejší a tajemnější atmosférou, kterou na jiném místě na světě snad nejde zažít.

Zdroj perexové fotografie: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Zuzana Skříčilová

Zuzana Skříčilová

studentka práv a politologie, ve volném čase se věnuje cestování a fotografii

Zanechte komentářVaše názory

  • Magda Klápová

    Teda klobouk dolu, v Benátkách jsem byla, dokonce 4 dny a to přímo v centru a nedokážu si představit, že bych se tam měla procházet ve vodě. Ale vzhledem k tomu, že tam určitě ještě pojedu, tak si tenhle článek vezmu k srdci.