Bitva uvnitř ČSSD? Už se jen šlape po mrtvých

V obraze / 12.11.2013

Za vítězstvím Sobotky ve vnitrostranickém boji stojí z velké části lídři ostatních parlamentních stran, kteří odmítli jednat s Haškovým týmem.

Scénář povolebních manévrů uvnitř ČSSD je v těchto dnech již jasný. Těsně po sečtení hlasů se pětice alternativně smýšlejících členů strany rozjela do zámku v Lánech za prezidentem Milošem Zemanem. O tom, že nestáli o společnost, svědčí i to, že nejeli přímo ze sociálnědemokratické centrály, ale po skupinkách se přesunuli do nedalekých podzemních garáží, odkud odjeli ve dvou vozech na zámeček. Zde jednali s prezidentem o „obecném vývoji politiky“ a podobných neurčitých tématech právě ve chvíli, kdy lídři a špičky ostatních stran horečně hodnotí volební výsledky a na „obecná témata“ rozhodně nemají čas. Když zjistili, že před branami Lán stojí novináři, rovněž se snažili utajit svou přítomnost a ujeli bočním výjezdem, kde je kamera nestihla kvalitně natočit.

Michal Hašek lže, jako když tiskne. K jeho smůle do kamer.

Pouze několik hodin poté se pokusili pomocí výzvy, jejímž předkladatelem byl primátor Brna Roman Onderka, svého předsedu Sobotku vyřadit z vyjednávacího týmu o budoucí vládě a pak ho vystrnadit i z předsednického křesla. Není divu, že tento pokus jen umocnil bobtnání otázky, na kterou účastníci Lánské schůzky odpovídali svorně negativně: totiž zda ona schůzka byla a kdo byli její účastníci. Jako prvnímu povolili nervy Milanu Chovancovi, který cestu do Lán přiznal. V návaznosti na tento fakt, že zejména lídr bez-sobotkovského vyjednávacího týmu „lhal kamerám do objektivu“, šéfové ostatních stran jasně prohlásili, že s ním nikdy jednat o vládě nebudou. Právě tímto rozhodnutím byl Hašek zasažen mnohem více, než samotným lhaním a poškozením své pověsti. Prezident se ho nezastal a Hašek zůstal sám.

Nemám rád podrazy a tento krok je dvojitým podrazem. 
Miroslav Kalousek, TOP 09

Nemám žaludek na spolupráci s Michalem Haškem.
Andrej Babiš, ANO bude líp

Prezident Zeman mlčí

Ve chvíli největšího napětí, kdy novináři bušili na bránu Lán a žádali vyjádření prezidenta k vývoji uvnitř ČSSD a jeho zásluze na něm, si Miloš Zeman poranil koleno a odmítl s novináři komunikovat. Ve svých pozdějších rozhovorech pak neodpověděl na otázky, proč sám neřekl pravdu, když jeho návštěvníci v televizi zapírali a zda on sám schůzku svolal z vlastní iniciativy.

Setrvávající předseda Sobotka ve svém úsilí nepolevuje ani dnes, kdy je jeho pozice uvnitř ČSSD stabilní jako málokdy a jeho podpora nezná mezí. Dalo by se říci že s buldočí zarputilostí zadupává zbytky Haškovy reputace stále hlouběji a hlouběji. Je si dobře vědom, že teď musí jednak ukázat svou předsedovskou sílu před stranou, ostatními partajemi, voliči i prezidentem, ovšem zejména sám před sebou. Sobotka nebyl nikdy rázný, výrazný, charismatický politik a ví, že aktuální vývoj musí využít bezezbytku. Rovněž je velmi žádoucí, aby se ČSSD dostala do vlády, a to i za cenu širokých ústupků. Kdyby se tak nestalo, znovu by se oslabil.

Co se zbytkem Haškovy skupiny?

Byť aféry a zapomenuté průšvihy nejsou v tuzemské politice nepřekonatelnou překážkou, je vysoce pravděpodobné, že Michal Hašek skončil ve svém současném postavení uvnitř ČSSD. Může fungovat např. na krajských úrovních, ale naděje na post premiéra, který měl téměř na dosah ruky, se pro něj ztrácí v mlze.

Kdo naopak celou záležitost přejde relativně bez úhony, je Roman Onderka, haškovec, který v Lánech nebyl, ale předložil návrh na vyškrtnutí Sobotky. Onderka dobře odhadl, kdy je třeba vycouvat a být zticha, než se situace uklidní.

Milan Chovanec, první, kdo přiznal barvu, nejspíš také neponese trest nejvyšší. Co ho čeká, nyní závisí na jednání uvnitř ČSSD a na Sobotkově uvážení, stejně jako to bude u zbytku skupiny. Chovanec má však naději na přežití největší.

Dnes je již uvnitř strany dobojováno. Nestála proti sobě dvě oddělená křídla Sobotky a Haška, ale Hašek a jeho skupina proti zbytku strany. Svůj boj prohrál Hašek těsně před vítězstvím z různých důvodů. Ten nejzásadnější důvod je, že Michal Hašek nedokáže na svůj triumf čekat. Miloš Zeman pochopil, že je mu jeho trójský kůň uvnitř ČSSD již k ničemu a bez skrupulí ho zahodil do bláta, stejně jako některé své předchozí spolupracovníky. Sobotka se může v klidu věnovat vyjednávání o vládě, v zádech ho bude hřát vysoká podpora jeho příznivců. Poražená Haškova společnost teď čeká na rozsudek, resp. na blížící se sjezd ČSSD.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: cssd.cz

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář