Krvavá svatba zaujme. Pod Palmovkou vznikla inscenace plná vášně a napětí

Divadlo Kultura / 12.11.2013

Libeňská scéna se renovuje, ale její soubor nezahálí. Divákům servíruje novou inscenaci.

Divadlo pod Palmovkou prožívá nyní jedno ze složitějších období, které je bezpochyby plné změn. Nejenže přišlo nové vedení, ale po jarních povodních je soubor z Libně dokonce bez stálé scény, kde probíhá rozsáhlejší rekonstrukce. Divadlo se ale nenechalo zahanbit a se změnami se vyrovnalo se ctí. Do vedení se dostal režisér Michal Lang a oblíbená pražská scéna hraje dál po celé Praze i na zájezdech s novou sezonou nazvanou „Divadlo pod Palmovkou nad vodou“.

Umělecký soubor z Libně nezahálí ani v uvedení nových inscenací a již koncem října jsme mohli vidět první novinku, na níž nejsou znát žádné problémy, které divadlo muselo v uplynulých měsících řešit. Svou premiéru mělo slavné dílo Frederica García Lorcy Krvavá svatba a jeho zinscenování je propracované a promyšlené do sebemenších detailů.

Nevěsta (Tereza Dočkalová) se Ženichem (Ondřej Volejník). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Nevěsta (Tereza Dočkalová) se Ženichem (Ondřej Volejník). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Spalující vášeň vedoucí do neštěstí

Režisér Michal Lang představuje Krvavou svatbu v klasickém uvedení, čeká vás tak poutavý příběh plný vášně, který je na jevišti prezentován s opravdovým vkusem. Nechybí výborné obsazení, krásná scénografie ani nápadité výstupy plné magie a napětí. Příběh nás přenese na španělský venkov, kde čerpal inspiraci zejména Tomáš Kypta. Ten navrhl kostýmy a pracoval hlavně s velkými sukněmi i typickými klobouky. Na jevišti se však nejčastěji objevuje černá barva značící velké utrpení, které prožívají ústřední postavy. Vizuální ponurost tak výborně působí na diváky, již od začátku je totiž cítit, že inscenace bude plná bolesti.

Hlavním tématem příběhu je ale i nezkrotná touha, která ovládá bývalé milence. Oba však už žijí svůj vlastní život, Nevěsta se stává vyvolenou pro jiného muže a blíží se jejich svatební den, její bývalý milenec Leonardo je již ženatý a jeho žena čeká druhého potomka. Přesto se od sebe nedokážou odpoutat a pokračovat dál, provází je spalující vášeň, kterou oba nemohou přemoci, snad ani nechtějí. Jak ale může dopadnout svatební den, během kterého Nevěsta zvolí vášeň a tím vybírá i jistou katastrofu?

Zajímavě ztvárněná postava Luny (Jan Teplý). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Zajímavě ztvárněná postava Luny (Jan Teplý). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Celý příběh je na jevišti vyprávěn s napětím, pomalu odkrývá důležité momenty a většina scén se snaží diváky upoutat něčím jiným, ať už to jsou herecké výkony, tanec a zpěv či dokonce poezie s lahodivými tóny hudby. Zaujme i výrazný výstup Luny ztvárněné hercem Janem Teplým na chůdách, z jehož promluv diváci opravdu oněmí. Výborně působí zastavení času, během kterého se svět zmenší na dvě osoby, jako by najednou neexistovalo nic jiného než ten druhý. To je jen výčet zajímavostí z celé inscenace, zaměřte se na každou scénu a nechte se pohltit jednotlivým prvkem, který daný výstup nabízí. Inscenace vás pak opravdu upoutá.

Jakou cestu zvolit?

Samotná scéna může vypadat nepromyšleně až prostě, na jevišti se totiž rozprostírá několik starých dveří společně s pár židlemi a stoly. Přesto scénograf Milan David nabízí scénu, která k příběhu nejen sedí, ale navíc ho i doplňuje. Největším prvkem jsou však dveře, ty jevišti dominují svou velikostí i svým počtem. Můžeme je vnímat jako cesty, kterými se milenci mohou vydat, vidí v nich jiné, snad lehčí možnosti. Nicméně si vybírají tu nejtěžší! Na samotném konci inscenace tak zůstávají stát pouze jedny dveře značící jedinou cestu, ze které již není možné sejít.

Nevěsta (Tereza Dočkalová) přichází za Matkou svého Ženicha (Zuzana Slavíková) v šatech od jeho krve i krve svého milence.. Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Nevěsta (Tereza Dočkalová) přichází za Matkou svého Ženicha (Zuzana Slavíková) v šatech od jeho krve i krve svého milence. Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Neúnosnou tíhu celého příběhu je z jeviště cítit již při začátku představení, diváci vnímají nešťastnou situaci dvou milenců i velký smutek, který se přímo hrne do hlediště. Nejpřesvědčivější výkon však podává zejména Ondřej Veselý jako Leonardo, jehož postava je plná zlosti. Svůj hněv navíc dává náležitě najevo, diváci se strachem sledují jeho boj se sebou samým i okolím, které trestá za své nešťastné manželství. Ostatní herci jsou na jevišti jistí, svými vyváženými hereckými výkony i propracovanými pohyby jen podtrhují napětí celé inscenace.

Krvavá svatba z rukou Michala Langa je opravdu sofistikovaným dílem, které vás možná zaujme až na druhý pohled, ale zůstane ve vás ještě dlouho.

Inscenace: Krvavá svatba
Autor: Frederico García Lorca
Divadlo: Divadlo pod Palmovkou
Premiéra: 25. října 2013
Režie: Michal Lang
Herecké obsazení: Zuzana Slavíková, Tereza Dočkalová, Marcela Nohýnková, Lenka Langová, Barbora Valentová, Hana Seidlová, Ondřej Veselý, Ondřej Volejník, Aleš Procházka, Jan Teplý ad.
Cena: 160–280Kč, zlevněné vstupenky pro studenty na balkon za 100 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlopodpalmovkou.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář