Ole Gunnar Solskjær – nejlepší náhradník světa

Sport / 8.11.2013

Norský útočník za Manchester United nastřílel přes sto gólů. Většinu z nich z pozice náhradníka.

Vysedávání během zápasu na lavičce nemá žádný fotbalista rád, své by o tom mohl vyprávět v poslední době sparťanský útočník Roman Bednář. Přestože téměř výhradně nastupuje na hřiště až v posledních minutách, dokáže často skórovat. Když hrál Bednář v sestavě od první minuty, tak se paradoxně neprosadil, a proto ho trenér Lavička nadále využívá jako žolíka. Podobný osud měl během velké části své fotbalové kariéry norský útočník Ole Gunnar Solskjær.

Z Molde do Manchesteru

Solskjær byl během svého angažmá v Manchesteru United často označován jako nejlepší náhradník světa. Svou kariéru začal v divizním norském klubu Clausenengen, odkud v roce 1994 přestoupil do prvoligového Molde. Tam během svého působení zaujal spoustu skautů z evropských velkoklubů. Nakonec si ho v roce 1996 vyhlédl Alex Ferguson a hned v první sezoně mu dal šanci v základní sestavě United. S devatenácti góly se stal nejlepším střelcem týmu a pomohl tím k zisku mistrovského titulu.

Čtyři góly za deset minut

Útočník s dětskou tváří měl našlápnuto na hvězdnou kariéru, tu mu v další sezoně přibrzdilo zranění a po svém návratu do sestavy ztratil místo v základní sestavě. V ročníku 98/99 se usilovně jednalo o jeho přestupu do Tottenhamu. O to větší byla jeho motivace, když v posledních minutách dostával příležitost na hřišti. Právě v těchto zápasech si vysloužil přezdívku super-sub (super náhradník). Přestupovou smlouvu smetl ze stolu, když v 17 startech vsítil 17 gólů a v zápase proti Nottinghamu Forest, ve kterém přišel na hřiště deset minut před koncem, dokonce stihl dát čtyři góly.

Sladké finále

Největší chvíle jeho kariéry měly ale přijít až na samém konci sezóny. Hrálo se finále Ligy mistrů, Manchester proti Bayernu Mnichov. Za stavu 1:1 běžela poslední minuta nastavení a United zahrávali rohový kop. Toho se ujmul David Beckham, míč posadil na hlavu Teddyho Sheringhama, který sice bránu netrefil, ale Solskjær z dorážky již ano, a tak po deseti minutách na hřišti rozhodl o tom, že trofej pro vítěze Ligy mistrů putovala do Manchesteru.

Po hráčské kariéře pokračuje Solskjær jako trenér

Nyní Ole Gunnar Solskjær sbírá úspěchy jako trenér v norském týmu FK Molde

Smůla na zranění

V následujících ročnících střílel spoustu gólů, ať už hrál v základu nebo nastoupil až jako žolík. Trenér Ferguson ale vždy tvrdil, že je lepším hráčem až po naskočení z lavičky, když jsou soupeři unavení. V roce 2003 již měl nastříleno přes 100 gólů za Manchester, a když už to začalo vypadat, že se pozice věčného náhradníka definitivně zbaví, tak přišlo vážné zranění kolene. Po dlouhém léčení se do sestavy vrátil – opět jako náhradník. A jelikož se jeho zranění v dalších letech ve větší či menší míře vracelo, trvale se do základní sestavy již nikdy neprodral. V roce 2007 tak ukončil kariéru nejlepší náhradník světa, Ole Gunnar Solskjær.

V současné době se šestinásobný vítěz Premier League věnuje trenérské kariéře. V roce 2011 vyhrál norský titul s týmem FK Molde, první ve stoleté historii klubu. O rok později ho dokázal obhájit.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons