Navštivte Stockholm –„Benátky Severu“

Cestování / 16.11.2013

Jih Evropy už jste viděli a přemýšlíte, kam by příště mohly vést vaše cestovatelské kroky? Přinášíme vám tip – navštivte švédskou metropoli Stockholm.

Stockholm je největším a se svými 670 tisíci obyvateli také nejlidnatějším městem celé Skandinávie, které je už více než 750 let přirozeným kulturním, ekonomickým i politickým centrem Švédska. V současnosti město láká turisty jak na své historické památky a kulturu, tak i za přírodou. Díky všudypřítomné čistotě a ekologickým přístupům si Stockholm vysloužil nálepku nejčistší evropské metropole.

Pro nás Čechy není doprava do Stockholmu náročná ani finančně, ani časově. Na základě toho, odkud jste, můžete využít služeb nízkonákladových společností, které do Stockholmu pravidelně létají buď z Prahy, Vídně nebo Katowic. Let je přímý a trvá přibližně dvě hodiny. Samozřejmě je možné využít i pozemní dopravy, ta ale trvá podstatně déle.

Voda, voda, voda

K charakteristice města bývá často užíváno nejrůznějších přízvisek, například v nadpisu článku je použito „Benátky Severu“, ovšem ve švédských průvodcích nejčastěji naleznete označení „Beauty on the water“. Proč zrovna takováto pojmenování? Protože město se skládá ze čtrnácti ostrovů ležících mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Jednotlivé ostrovy jsou propojeny spletí mostů a celé město je navíc protkáno bohatou sítí vodních kanálů.

Bruslení na jezeře před letním královským plácem. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Bruslení na jezeře před letním královským palácem. Zdroj: Alžběta Holková, Generace 21

Švédové dobře vědí, jak se svým vodním darem naložit. Už v minulosti bylo Švédsko námořní velmocí, což se mimo jiné můžete dozvědět v Námořním muzeu, a jako pozoruhodný důkaz námořní síly také zhlédnout slavnou královskou válečnou loď Vasa v jejím vlastním muzeu. Lodě, loďky a čluny jsou i dnes nedílnou součástí panoramatu města, které si můžete vychutnat na jedné z mnoha vyhlídek.

Dokonce i v zimních měsících, kdy jezera zamrzají, na nich neutuchá život. Ledová vrstva je tak silná, že se po ní dá bez problému nejen procházet, ale i běžkovat, nebo třeba bruslit. Stát uprostřed jezera a sledovat kolem vás sportující Švédy tak může být dalším z velmi silných zážitků.

Sídlo králů a mozků

Díky tomu, že Švédsko zachovávalo neutralitu během druhé světové války, zůstala nejstarší čtvrť Gamla Stan nepoškozena, a tak je nyní možné zde obdivovat mnoho historických domů a památek. Mimo jiné je Stockholm dodnes sídlem švédské královské rodiny. Ta se stále mezi běžnými obyvateli těší velké oblibě, ačkoli formálně už má jen reprezentativní funkci. Ve čtvrti se nachází královský palác, kde turisté rádi přihlížejí výměně královské stráže. Mimo to má královská rodina také své letní sídlo, které nalezneme na okraji města.

Stockholmská radnice. Zdroj: Wikimedia Commons

Stockholmská radnice. Zdroj: Wikimedia Commons

Abychom nezapomněli, i u Stockholmu zmíním významné unikum – je to město, kde si můžete vychutnat atmosféru geniality. Ačkoli stockholmský rodák Alfréd Nobel se svým vynálezem příliš nezbohatl, založil ocenění, které se každoročně předává právě ve Stockholmu lidem, již měli daný rok pro lidstvo v různých odvětvích největší přínos. Tento ceremoniál probíhá na městské radnici, konkrétně ve Zlatém sále (pozn. Udělují se zde všechny Nobelovy ceny, kromě Nobelovy ceny za mír, ta se předává v Oslu.).

Nejstarší Skanzen

V roce 1891 Artur Hazeli založil první skanzen na světě na dalším ze stockholmských ostrovů. Skanzen je nejčastěji navštěvovanou turistickou atrakcí ve Stockholmu vůbec. Uvádí se, že se tam nachází sto padesát historických domků, kde probíhá ukázka tradičních řemesel. Děti obzvlášť ocení výběhy s typickými severskými zvířaty – losy, soby, medvědy, vlky a další menší zvířenou.

Stockholm toho má opravdu hodně co nabídnout, pokud tedy uvažujete o víkendovém útěku z české reality, může být Švédsko, potažmo Stockholm, tím pravým rozptýlením. Jen praktická informace na závěr týkající se švédských cen, aby se vám dovolená zbytečně neprodražila – číslovka na cenovce je často stejná jako u nás, ale nezapomínejte na to, že švédská koruna (SEK) má třikrát vyšší hodnotu než česká koruna (Kč).

Zdroj perexové fotografie: Alžběta Holková, Generace 21

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář