Co nás zaujalo v říjnu? Nobelovka, Bolívie a slepice na internetu

V obraze / 6.11.2013

V říjnu jsme nevěděli, co v médiích a na sociálních sítích sledovat dříve. Zatímco jsme volili, svět neustále překvapoval.

A jelikož naše redaktorka Anna pokryla volební tematiku přehledným seriálem, pojďme se konečně podívat, co zajímavého se mezitím událo za hranicemi našich volebních billboardů.

Nejmladší adeptka si Nobelovu cenu neodnesla

Novinek je hodně a času na sledování málo. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Novinek je hodně a času na sledování málo. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Letošní Nobelova cena za mír připadla mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Do léta relativně neznámá haagská organizace byla založena v roce 1997. Do povědomí veřejnosti vešla poté, co v srpnu vyslala své inspektory na chemické zbraně do Damašku. Nyní se na zasaženém místě podílí na likvidaci syrského chemického arzenálu.

Po loňské Evropské unii tak máme na stupních vítězů další organizaci. Nutno podotknout, že rozhodování nebylo jednoduché, poprvé v historii se totiž počet nominovaných vyšplhal na neskutečných 259.

Hlavní favoritkou přitom byla Pákistánka Malalaj Júsufzaiová. Teprve šestnáctiletá bojovnice za ženská práva se ve své domovině nebála mluvit nahlas o důležitosti přístupu ke vzdělání – což se znelíbilo Tálibánu a málem to stálo mladou hrdinku život. Naštěstí se po teroristickém útoku uzdravila v Británii a svým poselstvím zanechává celý svět v naprostém úžasu. Protože kolik z nás má na něco takového odvahu.

Co byste řekli, kdybyste hleděli do očí atentátníkovi? Malalaj má odpověď:

Latinská Amerika posílá zdravý vzkaz celému světu

McDonalds zavřel 8 bolívijských poboček a poraženě odjel. Zdroj: Shutterstock.cz

McDonalds zavřel 8 bolívijských poboček a poraženě odjel. Zdroj: Shutterstock.com

Stejně jako Malalaj řekla NE strachu a zlovůli, ukázala Bolívie jasný nezájem fastfoodovovému konzumu.  Latinskoamerická země jako první na světě dovedla giganta McDonalds k uzavření všech 8 poboček a dala tak signál celému světu. Nutno přiznat, že Big Macy, přesolené hranolky a vanilkové shaky světového lídra již přes 14 let živořily v konkurenci místních stánků s rychlým občerstvením. S čerstvým, neustále dostupným a cenově přijatelnějším jídlem totiž nemohly soupeřit. Za nás má andský stát palec nahoru – kdo bude další?

Virál jako finál: tančící slepice a Facebook v zajetí žiraf

Minule jsme končili náš mediální přehled virálním komentářem. Také dneska je na řadě „zvířátko“ nakonec. Vlastně dvě. Ptáte se, co mají společného slepice a žirafy? Opeřenci i sudokopytníci totiž zaplavili světový internet.

Poslední dobou se roztrhl pytel s virálními videi, které skutečně geniálně šíří reklamní sdělení – prostřednictvím slepic. Proč zrovna popelavé partnerky kokrhajících kohoutů?

Slepice, stejně jako další ptáci, udržují hlavu neustále ve stejné rovině nezávisle na tom, jak se pohybuje tělo. Je to dáno tím, že jejich zrak se nedokáže soustředit na jeden fixní bod jako lidský, proto musí být slepičí krk neustále narovnaný, aby opeřenec neztratil orientaci ani balanc.

Slepice ukazuje, jak funguje podvozek Mercedesu:

To činí ochočené slepice ideálními parťáky k demonstrování perfektních vlastností technických vychytávek. A tak zatímco se za břicho popadáte, jak motorkář připevnil slepici na hlavu minikameru a jezdí s ní rallye, podvědomě si uvědomujete také perfektní obraz, který pták kamerou zachytí. Mercedes potom posunul fenomén slepic na vyšší úroveň a má přes 6 milionů zhlédnutí (tak 2 denně ode mě):

Jestli neotevřeš žirafě dveře, zaplaví Facebook

Ťukali jste si v minulých dnech na čelo, proč si vaši facebookoví přátelé sveřepě mění profilovky za žirafí škleby? Záplavu vyplazených jazyků a Melmanů z Madagaskaru má na svědomí Australan Andrew Strugnell, autor žirafí výzvy:

Je to vlastně jednoduché. Odpovězte správně na hádanku – a máte klid. Odpovězte špatně, a musíte si vyměnit profilovou fotku za žirafu. Jak jste prošli? “Jsou 3 ráno, najednou se ozve ťukání na dveře. Za nimi stojí rodiče a chtějí s tebou posnídat. Máš marmeládu, med, víno, chleba a sýr. Co otevřeš jako první?” No, a pak, že máme všichni tak nabitý program a málo času na blbosti.

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Shutterstock.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář