Mezinárodní rozhodčí

Lucie Ratajová: Musím být stoprocentně připravená!

Sport / 17.11.2013

Zajímá vás, jaké je být ženskou fotbalovou rozhodčí, a to dokonce mezinárodní? Přečtěte si rozhovor s Lucií Ratajovou. 

Zelená je tráva, fotbal to je hra, žena jako rozhodčí věc je nádherná! O činnosti, která je stále pro některé trochu kontroverzní, si s námi povídala jedna ze dvou ženských rozhodčích figurujících v českých mužských profesionálních soutěžích, Lucie Ratajová.

Lucie Ratajová, 33 let

Usměvavá bruneta, fotbalová rozhodčí, civilním povoláním kriminalistka. Mezinárodní ženská rozhodčí, kterou můžete potkat v nejvyšších soutěžích můžu i žen v České republice. Letos se zúčastnila Mistrovství Evropy žen ve Švédsku.

Nejspíše tradiční otázka, jak jste se rozhodla stát se fotbalovou rozhodčí?

V minulosti jsem hrála za tým Drachkov na okrese Benešov. Když náš tým po 3 letech strávených v 1. lize sestoupil zpět do 2. ligy, rozpadl se a já přestala s aktivním hraním. V této době jsem ukončila i studium na škole a nastoupila do pracovního poměru. Tři z mých kolegů byli, a stále jsou, rozhodčí a díky nim jsem se stala rozhodčí i já.

Na jakém postu jste tehdy hrála?

Byla jsem univerzální hráčkou, ale většinu času jsem nastupovala jako záložnice.

Jak jste se cítila před prvním zápasem v pozici rozhodčí?

Mým prvním zápasem byl okresní zápas mladších žáků a byla jsem velmi nervózní.

Co pro vás bylo nejtěžší?

Poprvé písknout do píšťalky a být koncentrovaná po celou dobu utkání.

Měla jste někdy chuť skončit?

Určitě jsem tento pocit měla, a to nejen jednou. To myslím potkalo a potká každého rozhodčího nebo rozhodčí.

Spokojená Lucie Ratajová na hřišti

Lucie tráví čas na trávníku ráda. Zdroj: archiv Lucie Ratajové

Být ženskou rozhodčí není tak obvyklé. Jak je těžké se prosadit?

Je to těžké, ženská rozhodčí musí stále dokazovat, že je stejně tak dobrá jako její mužští kolegové. A také je to o štěstí. Musím ale přiznat, že pohled na ženy v pozici rozhodčí se za posledních pár let určitě změnil k lepšímu. Už nejsme tou „atrakcí“, jako to bylo dřív.

Na jaké zápasy jste obsazována?

V současné době v 1. lize žen. Některé zápasy řídím jako rozhodčí a v některých působím jako asistentka. Dále jsem obsazována jako asistentka v 1. a 2. lize mužů, zároveň jako asistentka i rozhodčí v juniorské a dorostenecké lize.

Nastupujete raději jako hlavní rozhodčí nebo asistentka?

Obě pozice, rozhodčí i asistentka, mě baví. Musím ale přiznat, že v současné době se cítím jistější jako asistentka.

Chovají se k vám muži při utkání odlišně než k vašim kolegům?

Myslím si, že se ke mně chovají stejně jako k mým mužským kolegům, za což jsem velmi ráda. Sama necítím, že by se chovali nějak jinak.

Trio rozhodčích v Lize mistryň

Lucie s kolegyněmi Dagmar Damkovou a Adrianou Trešlovou před finále Ligy mistryň. Zdroj: archiv Lucie Ratajové

Jste mezinárodní rozhodčí. Co všechno to obnáší?

Musím být stoprocentně připravená nejen na hřišti, ale i mimo něj. Myslím tím například umět angličtinu a zdokonalovat se v ní, dále sledovat fotbalové zápasy u nás i ve světě, pod vlastním heslem vyplňovat každý měsíc na internetu různé dotazníky, testy a tabulky zasílané od FIFA nebo UEFA. Zároveň se třeba i účastnit některých seminářů rozhodčích v Evropě i ve světě, kde plníme fyzické prověrky, děláme testy z fotbalových pravidel a jsme zkoušeni při různých teoretických i praktických cvičeních na hřišti.

Jak trénujete a udržujete se v kondici?

Dalo by se říci, že trénuji každý den, samozřejmě podle možností. Jedná se o různé druhy tréninků, počínaje individuálním běžeckým tréninkem, společnými tréninky s ostatními rozhodčími a dále pak posilovnou nebo dalšími druhy sportů. O konkrétním tréninku v konkrétní den si rozhoduji výhradně sama. Důležitá je i regenerace, bez té to na téhle úrovni již nejde.

Je nějaký zápas, kterého si nejvíc ceníte?

Vybrat jeden konkrétní je těžké. Ale asi největším zážitkem bylo finále Ligy mistryň v Londýně v roce 2011 a dále pak letošní Euro žen ve Švédsku a zápasy tam.

Máte vytyčené cíle, kterých byste ve fotbale ještě ráda dosáhla?

Ráda bych se ještě zúčastnila nějakého závěrečného turnaje žen pořádaného UEFA nebo FIFA a chci zůstat v 1. a 2. lize mužů u nás co nejdéle.

mezinárodní rozhodčí Lucie Ratajová

Na hřišti vždy s úsměvem. Zdroj: archiv Lucie Ratajové

Čím se kromě fotbalu ráda bavíte?

Všeobecně ráda sportuji, cestuji, chodím do kina a jako relax mám práci na zahrádce.

Co byste vzkázala těm, kteří by s touto aktivitou chtěli začít?

Určitě bych jim doporučila, aby to zkusili, věnovali se tomu naplno a měli štěstí. Pak se třeba dostanou tam, kde jsem já teď. A v případě, že se nějaký zápas nepodaří, tak aby to hned nevzdávali a pracovali na sobě.

Zdroj perexové fotografie: Pavel Jiřík ml.

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář