biokrb v interiéru

Biokrby aneb jde to i bez komína

Design / 11.11.2013

Vyřešte na dobro problém s chybějícím krbem ve vaší domácnosti.

Ve většině bytů či rodinných domů je možnost zabudování krbu s komínem naprosté tabu. Je to velká škoda, protože v nadcházejících zimních měsících se může zdát krb téměř jako povinné vybavení při rodinných návštěvách a oslavách. Řešením mohou být biokrby, které jsou již několik let velmi vítaným společníkem v domácnostech.

Učíme se rozdělat oheň

Biokrby nevyžadují žádné připojení ke komínu a oheň, který z nich vychází, nešíří žádný zápach nebo dým. Nejdříve se zbavme předsudku, že oheň z biokrbu není opravdový, protože je tak opravdový, jak jen oheň může být. Teplý plamen sálající z krbu, který je doprovázen příjemným praskáním, navodí téměř identickou sváteční nebo romantickou atmosféru. Co činí tedy oheň v biokrbu bez komínu opravdovým ohněm a jak se vytváří? Ani v tomto případě se sirkám nevyhnete. K zapálení slouží kombinace zapalovače nebo sirek společně se speciálním biolihem nebo denaturovaným etanolem. Bio krby mají v sobě zakomponované zhasínače, které jednoduše omočíte v biolihu, vložíte do krbu a následně zapálíte. Zní to snadně, nemyslíte?

Biokrb ze skla

Volně stojící krb byt zútulní a zmoderní v jednom kroku.
Zdroj: lovter.com

Instalace a vhodné umístění

I přesto, že biokrby nejsou vázány ke komínu, pořád vydávají reálný oheň. Je proto třeba myslet na několik opatření, které zamezí vzniku požáru. Pokud chcete zakomponovat krb do stěny, ujistěte se, že je zeď pevná a vyrobená z nehořlavých materiálů. Vzdálenost od podlahy by pak měla být minimálně 60 cm a od stropu minimálně 1,8 m. Naopak volně umístěné typy krbů na stolech  musejí mít pod sebou rovný a pevný povrch. Kolem hořícího krbu platí zásady, kterými se řídíme i u běžného ohně, ať už v přírodě, nebo doma. Pozor si dejte na rychlé pohyby u krbu, na průvan a zaručeně s krbem nemanipulujte, když právě hoří. Při návštěvách myslete dopředu a ujistěte se, že nebudete muset tuto situaci s přemístěním krbu řešit. Pokud nastane problém,  nikdy nehaste oheň vodou, ale použijte vždy sněhový hasicí přístroj nebo jinou vhodnou hasicí látku.

Charakteristika biokrbů aneb Návod k použití

  • Jelikož krb spaluje i kyslík v místnosti, kde se nachází, nesmíte zapomenout dobře a pravidelně větrat.
  • Nezaměňujte dekorační účely za tepelné. Tento typ krbu vám doma příliš tepla neudělá.
  • Při hoření oheň produkuje pouze oxid uhličitý a vodu.
  • Snadná manipulace a montáž je zaručena. Hmotnost nejtěžšího krbu nepřesahuje 100 kg.
  • Respektujte za každých okolností požární bezpečnost.

Využití biokrbů je opravdu všestranné a designéři si tuto módu vychutnávají plnými doušky. Přece jenom je to vhodná alternativa, která vypadá více než reálně. Cenová škála biokrbů je velká. Jako vždy záleží na výrobci, kterého si zvolíte, na velikosti a způsobu umístění krbu. Někomu se můžou zdát tyto krby příliš drahé, ale za tu nádheru to stojí, no ne?

Biokrb v interiéru

Doslova hořící koule jsou krásným doplňkem interiéru.
Zdroj: lovter.com

Zdroj perexové fotografie: thebioflame.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář