Mladoboleslavští herci se dotkli současných problémů

Divadlo / 24.11.2013

Po „historickém“ Zkrocení zlé ženy si mladoboleslavské divadlo pro diváky připravilo moderní hru Na dotek.

Hra pojednává o propletené a velice rozdílné čtveřici Londýňanů a zabývá se aktuálním problémem hledání lásky, milostného života i skutečného citu v současné „rychlé době“.

Divadelní hru Na dotek napsal současný britský dramatik, scénárista, herec a režisér Patrick Marber v roce 1997 a již v roce 2004 byla tato inscenace zfilmována. Ve filmu se jako čtveřice mladých Londýňanů představili Julia Roberts, Natalie Portman (která za roli získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara), Clive Owen (který byl také nominován na Oscara) a Jude Law.

Larry (Petr Prokeš) a Anna (Petra Nakládalová). Zdroj: www.mdmb.cz

Larry (Petr Prokeš) a Anna (Petra Nakládalová). Zdroj: mdmb.cz

Celý děj se odehrává v Londýně v průběhu několika let. Před očima diváků se postupně vyvíjí vztahy všech čtyř postav, z nichž ani jedna není hlavní. Všichni jsou si rovni a každý divák si najde svého oblíbeného hrdinu, někoho, komu bude fandit, ale pozor, ani jedna z postav není taková jako se na první pohled zdá.

Jako Alice, která se snaží zjistit, zda je možné najít v dnešním světě opravdovou lásku, se představila Svatava Milková. Petra Nakládalová hraje  (z počátku možná chladnou) fotografku Annu. V roli neúspěšného spisovatele Dana a muže, který tápe asi nejvíce, se představil Václav Šanda. Největší potlesk získal Petr Prokeš coby dermatolog Larry.

Žádný z herců za celou dobu neodešel z jeviště. Scénu tvořilo chladné akvárium, které dokonale doplňovalo atmosféru celé inscenace. Všechny proměny na jevišti obstarávaly hry se světly a současná dynamická hudba.

Inscenace má velice výstižný podtitul – „Žijeme, stejně jako sníme – sami…“ Zde jednou větou autor popsal celou hru a přitom diváky navnadí podívat se, co se v tom skrývá. Dozvědět se, jak Alice bude trpět a s kým nakonec skončí Anna a jak to vlastně skončí celé? Přitom myslím, že divák to tuší, protože celá inscenace je o nás, o našem světě, o našich rozhovorech, jen se to odehrává na jevišti. My se tak díváme na nám dobře známé situace. A právě proto si myslím, že ne všem divákům se hra líbila. Při odchodu z divadla jsem nejednou slyšela: „Proboha, a o čem to vlastně bylo?“ Bylo to o nás, bylo to upozornění, abychom si uvědomili, jestli skutečně žijeme život, který chceme. A to je právě to, co si ze hry Na dotek máme odnést.

Dan (Václav Šanda) a Alice (Svatava Milková). Zdroj: www.mdmb.cz

Dan (Václav Šanda) a Alice (Svatava Milková). Zdroj: mdmb.cz

„Je to o čtyřech lidech v metropoli, o nějaké anonymitě, o virtuálním světě, o potřebě dotýkat se, a potom o nějaké samotě ve smyslu osamocení,“ řekl režisér Petr Mikeska.

Celému autorskému týmu i hercům se podařilo předat divákům poselství celé hry, ve kterém si každý našel něco, co zná z vlastního života, co sám prožil. A právě upozornění na současné nebezpečí odcizení se ve vztazích je to, co si každý divák odnáší z představení hluboko v sobě.

Inscenace: Na dotek
Autoři: John Cameron, Stephen Clark, Helen Edmundson, Isabel Allende
Divadlo: Městské divadlo Mladá Boleslav
Premiéra: 18. října 2013
Režie: Petr Mikeska
Herecké obsazení: Svatava Milková, Václav Šanda, Petr Prokeš, Petra Nakládalová
Cena: 90-350 Kč

Zdroj perexové fotografie: www.mdmb.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář