Novinka Lháři rozveseluje plzeňské hlediště

Divadlo Kultura / 10.11.2013

Nová komedie v Divadle Josefa Kajetána Tyla útočí hlavně na bránice diváků. Přijďte se do Plzně pobavit!

Plzeňské divadlo jako první uvádí na české jeviště komedii skotského dramatika Anthona Neilsona s názvem Lháři. Drsnou komedii, která je situována do současnosti, mohli diváci poprvé vidět poslední říjnový víkend. Premiéra byla opravdu veselá, celé hlediště se náramně bavilo a aplaudovalo zejména dvou ústředním postavám. Přesto vás během některých scén napadne, že tohle opravdu není možné. O to ale vůbec nejde, hlavním cílem je pobavit diváky, a to se v tomhle případě daří.

Příběh plný slovní a situační komiky

Lháři nás přenesou do časů vánočních, které pro jednu rodinu nemají být vůbec veselé. Dvojice policistů přichází oznámit rodičům tragickou nehodu jejich dcery. Již během úvodního dohadování, kdo nešťastnou novinku rodině oznámí, nám je jasné, že s touhle dvojicí to nebude lehké. Zato nás ale čeká pořádná dávka humoru.

Dvojice policistů (Jan Maléř a Marek Adamczyk) u rodičů (Zdeněk Mucha a Zorka Kostková), kterým se snaží oznámit nešťastnou novinku. Zdroj: djkt-plzen.cz

Dvojice policistů (Jan Maléř a Marek Adamczyk) u rodičů (Zdeněk Mucha a Zorka Kostková), kterým se snaží oznámit nešťastnou novinku. Zdroj: djkt-plzen.cz

Po delším úvodu se konečně přesouváme do domu, kde policisté rozehrávají grotesku plnou nešťastných náhod a omylů. Najednou se bojuje o vlastní záchranu z prekérní situace, do které se policisté zamotávají s každou lží a nejasností víc a víc. Diváky to ale baví. Bez přestávky se z jeviště během hodiny a půl hrne obrovské množství vtipů a absurdních situací, které jsou tak neuvěřitelné, že nezbývá než se náležitě bavit.

Inscenace láká na herecké výkony a výbornou scénografii

Nová inscenace v plzeňském divadle tak staví hlavně na pobavení diváků. Za zmínku ale stojí i herecké výkony dvou ústředních postav. Nedávná posila činoherního souboru Marek Adamczyk hraje jednoho z policistů opravdu energicky. Mladý herec je na jevišti přímo neúnavný, jeho výkon je vzhledem k délce inscenace, která je navíc bez jediné přestávky, opravdu obdivuhodný.

Policisté (Jan Maléř a Marek Adamczyk) společně s Gronyou (Jana Kubátová) a Reverendem Shandym (Michal Štěrba). Zdroj: djkt-plzen.cz

Policisté (Jan Maléř a Marek Adamczyk) společně s Gronyou (Jana Kubátová) a reverendem Shandym (Michal Štěrba). Zdroj: djkt-plzen.cz

Adamczykovi skvěle sekunduje Jan Maléř, který ztvárňuje roli druhého policisty. Přestože je jeho úkolem působit spíše rozumně a opravdu profesionálně, tak ani jemu se nevyhnou absurdní situace, během kterých burácí hlediště smíchem. Maléř nehraje jen zmateného policistu, chvilkami působí jako vyrovnaný člověk, který se snaží převzít celou nesmyslnou situaci do vlastních rukou.  Jeho výkon je v těchto ohledech opravdu přesvědčivý.

Výtvarná složka inscenace je taktéž výborným dílem, která si zaslouží vyzdvihnout. Scéna, se kterou si skvěle pohrála Nikola Tempír, je propracovaným dílem. Nejenže je celé jeviště rozzářené barvami, ale scéna je i účelová. Herci využívají každý kout i únikovou cestu, která jsou jim na jevišti nabídnuta. Vizuální stránku navíc dotvářejí i kostýmy z dílny Petry Krčmářové, které scénu doplňují a společně vytvářejí obdivuhodný dojem.

 Carol (Kamila Šmejkalová) s policistou Gobbelem (Marek Adamczyk). Zdroj: djkt-plzen.cz

Carol (Kamila Šmejkalová) s policistou Gobbelem (Marek Adamczyk). Zdroj: djkt-plzen.cz

Nečekejte mnohé

Představení má několik znaků, které svědčí o tom, že je jako celek povedené. Nemůže být pochyb o výborných hereckých výkonech ani o scénografii, která oku opravdu lahodí. Přesto ale chybí něco navíc, co by celou hru udělalo výjimečnější. Lháři jsou tak komedií s bravurní zápletkou, jejichž úkol je jasný – pobavit diváky. Inscenace ale neslibuje hlubší divadelní zážitek. A to je právě to, co jsem nejvíce postrádala. Chtěla bych si z divadla odnášet hlubší pocity, které ve mě zůstanou ještě nějakou chvíli po představení a donutí mě se nad hrou zamyslet. A to se v tomto případě nestalo.

Přece i dobrá komedie může probouzet emoce, které se nám běžně nedostanou a my zůstanete zcela otupělí tím, co jsme právě viděli. Po zhlédnutí Lhářů již cestou do šatny ale téměř nevíte, co se na jevišti odehrávalo. Zůstává ve vás jen vzpomínka na energické herce, kteří inscenaci opravdu táhnou. Pokud nebudete čekat něco víc a do divadla půjdete s jasným cílem, pobavit se a na chvíli, alespoň během představení, zapomenout na běžné starosti, tak budete jistě spokojeni.

Inscenace: Lháři
Autor: Anthony Neilson
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Premiéra: 26. října 2013
Režie: David Šiktanc
Herecké obsazení: Marek Adamczyk, Jan Maléř, Jana Kubátová, Zorka Kostková, Zdeněk Mucha, Michal Štěrba, Kamila Šmejkalová ad.
Cena: 100–350 Kč, na nevyprodaná představení půl hodiny před začátkem sleva 50% pro studenty

Zdroj perexové fotografie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář