Novinky v kinech: Cestujeme meziplanetárně i časem

Film / 10.11.2013

Listopad s sebou přináší hned dvě chutná sousta – druhý díl Thora a Lásky čas – a i další zajímavé projekty.

Thor: Temný svět

Thor a Loki proti celému světu. Zdroj: csfd.cz

Thor a Loki proti celému světu. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 7. 11. 2013

Akční fantasy

USA, 2013

Režie: Alan Taylor

Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Kat Dennings, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Anthony Hopkins, Ray Stevenson, Jaimie Alexander, Tadanobu Asano, Zachary Levi, Christopher Eccleston, Rene Russo, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Benicio Del Toro, Stan Lee, Julian Seager

Už je to tak, Walt Disney Company vskutku vědělo, proč kupovat studio Marvel; investice se už několikrát vrátila a marvelovky stále jedou, během tří let už jde o pátý komixácký film, který můžeme v kinech zhlédnout. A všechny mají úspěch. Ani od snímku Thor: Temný svět (Thor: The Dark World) se nečeká nic jiného než plné sály a nadšení fanoušci, a to i přesto, že na režisérskou stoličku místo minule tak úspěšného Kennetha Branagha (kterého jste mimochodem mohli vidět jako Zlatoslava Lockharta v Harrym Potterovi) usedne Alan Taylor. Není však důvod k obavám. Z filmu možná trochu vymizí shakespearovská nálada, jíž byl první díl zcela prostoupen, ale ani Taylor není žádným nováčkem – i když jde o jeho první celovečerák.

Na rozdíl od svého předchůdce sice nemá dlouhou divadelní praxi, ale jeho práci všichni známe. Taylor je totiž režisérem televizních sérií a do jeho portfolia řadíme takové hitovky, jako je seriál Řím, Odpočívej v pokoji nebo fantasy vztahovka Hra o trůny. Všeobecně se tedy zdá, že je na co se těšit. A to i po stránce herecké, protože se dosud mluví o tom, že Tom Hiddlestone (Bezedné moře, Půlnoc v Paříži) podává v roli Lokiho svůj životní výkon a je až nebezpečně kluzký.

Loki vůbec hraje v příběhu důležitou roli. V druhém díle ságy o Thorovi (Chris HemsworthSněhurka a lovec, Rivalové) totiž bude muset hlavní hrdina spojit síly právě se zavřeným nevlastním bratrem, pokud tedy chce zachránit vesmír. Hrozí totiž, že ten bude svržen zpět do temnoty a proti šéfovi temných elfů, Malekitovi, nic nezmůže ani samotný Odin. Takže to už něco znamená. Na druhou stranu, Loki by se s tím vším poprat měl, takže dojde k bratrskému sblížení, i když Thor musí každou chvíli čekat kudlu pod lopatkou. Ale než k tomu dojde, zase si pokecá s Jane (Natalie PortmanStar Wars, Černá labuť) a tentokrát jí dokonce ukáže Asgard.

Vyplývá z toho hlavně to, že návštěva kina je povinná, protože rozhodně bude na co koukat.

Lásky čas

Víš, synu, musím ti něco říct... Zdroj: csfd.cz

Víš, synu, musím ti něco říct… Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 7. 11. 2013

Romantická komedie

Velká Británie, 2013

Režie: Richard Curtis

Hrají: Rachel McAdams, Domhnall Gleeson, Bill Nighy, Tom Hollander, Margot Robbie, Lindsay Duncan, Catherine Steadman, Amanda Renberg, Lee Asquith-Coe, Vanessa Kirby, Rowena Diamond, Lisa Eichhorn, Lydia Wilson

Těžko říct, jestli si český distributor myslí, že do kina přitáhne více diváků na romantičtější název, ale originální About Time je pro snímek Lásky čas zkrátka výstižnější. Rachel McAdamsovou (Protivný sprostý holky, Sherlock Holmes) očividně pronásledují role dívek, jejichž chlapi mají problémy s časoprostorem, takže se po Zakletý v čase ocitla s dalším takovým. Tim (Domhnall GleesonHarry Potter a Relikvie smrti, Anna Karenina) je obyčejný kluk, kterému tatínek (Bill NighyLáska nebeská, Underworld) prozradí docela nečekané tajemství: může cestovat časem. Tedy, ne tak úplně, ale jen do momentů, které prožil.

A tím se celý jeho život mění, protože když udělá botu, může ji rázem opravit. A tak získá holku svého srdce, Mary (Rachel McAdams), sice až na druhý pokus, ale to nevadí, protože ona o tom prvním neví, a má s ní super dokonalý vztah, protože každou nepovedenou větu hned může napravit. Ale aby měl film nějaký děj, musí se něco pokazit, že jo. Faktem totiž je, že kdykoli v minulosti něco změníte, celá přítomnost vypadá jinak, takže Tim prožije pěkných pár překvapení, když se snaží napravit některé své chyby. A nakonec jemu i všem divákům dojde, že hlavní pointou života je užít si ho, jak jen to jde – a pak není smysl se kamkoli vracet.

Za filmem Lásky čas stojí režisér a scenárista Richard Curtis, který má na kontě komediální romantiky jako Notting Hill, Čtyři svatby a jeden pohřeb, Deník Bridget Jonesové i nezapomenutelnou Lásku nebeskou. Nejedno srdce filmové fanynky – ale i nemála fanoušků – tak zaplesá, protože z Lásky čas se podle všeho vyklube další klasika, která zahřeje během chladných listopadových dnů. A nebojte se, že by bylo přeslazeno, stejně jako u všech předchozích snímků Curtis použil nemálo nadhledu a vtipu a kromě lásky se zaměřil i na další rodinné vztahy. V běžném životě filmových hrdinů se tak najde vlastně každý.

Husiti

Seznamte se, Mlhoš a Záboj. Zdroj: csfd

Seznamte se, Mlhoš a Záboj. Zdroj: csfd

Premiéra v ČR: 7. 11. 2013

Historický animák

Česko, 2013

Režie: Pavel Koutský

Hrají: Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Viktor Preiss, Martha Issová, Jan Přeučil, Marek Eben

Kolik znáte českých animáků? Vyřaďte Krtečka a moc jich asi nebude, na Kozí příběh rovnou zapomeňte, protože za ten se můžeme maximálně kolektivně stydět. Na druhou stranu, nový snímek Husiti si rozhodně zaslouží šanci, protože vypadá poměrně slibně. Nejde totiž vůbec o dějepis, jak ho známe, právě naopak. Pavel Koutský si velmi odvážně hraje s dějinami a době husitské dává zcela nový rozměr. Protože v čele všeho nestáli Hus a Žižka, ale Mlhoš a Záboj, Pat a Mat minulosti, kteří dokázali pokazit naprosto všechno. A když se jejich úkolem stalo přivést kazatele Husa do Kostnice… inu doslova změnili dějiny.

Na filmu pracovali ti nejlepší. Pavel Kohout je asi nejslavnějším českým autorem animovaných snímků, má na kontě například Curriculum vitae nebo v současnosti běžící sérii Dějiny udatného českého národa. “ Jen sebevědomý národ si může dělat srandu z vlastních dějin,“ tvrdí a dle jeho slov jsou Češi více než sebevědomí. Jeden vtípek střídá druhý,  k tomu všemu hlavní dvě postavy promlouvají hlasy Jiřího LábuseOldřicha Kaisera, kteří si výtečně nahrávají.

I když to tak může vypadat, Husiti nejsou dalším večerníčkem pro nejmenší, ale zábavnou podívanou pro příslušníky všech věkových kategorií. Všichni se totiž rádi zamyslíme nad tím, co když dějiny probíhaly trochu jinak…

Cesta za Vánoční hvězdou

Zachrání Sonja prokleté království? Zdroj: csfd.cz

Zachrání Sonja prokleté království? Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 7. 11. 2013

Rodinné fantasy

Norsko, 2012

Režie: Nils Gaup

Hrají: Jakob Oftebro, Agnes Kittelsen, Anders Baasmo Christiansen, Vera Rudi

Vánoce se pomalu blíží, a tak můžete začít lapat atmosféru třeba v kině, pokud vás výzdoba obchodů nechává chladnými. Vánoce se ve filmech zachraňují pravidelně a vždycky se to nakonec povede, Cesta za Vánoční hvězdou (Reisen til julestjernen) není žádnou výjimkou. Příběh byl poprvé uveden už v roce 1924 jako divadelní představení a v loňském roce ho natočil norský režisér Nils Gaup (Stopař, Vzpoura v Kautokeinu), aby byl přístupný všem filmovým fanouškům.

Vánoce jsou časem pohádek, stejně tak je Cesta za Vánoční hvězdou výletem do země kouzel a fantazie. Hlavní hrdinka Sonja (Vilde Zeiner) je odvážná dívka, která se rozhodne pomoci smutné královské rodině a vydává se hledat ztracenou Vánoční hvězdu. Mystický mudrc totiž králi prozradil, že jeho  ztracená dcera se vrátí domů, pokud se někomu podaří hvězdu do deseti let objevit. A protože se desetiletí rychle chýlí ke konci, je už na čase, aby se do hledání skutečně někdo pustil. Ale ne všichni si přejí, aby Sonja hvězdu znovu rozzářila…

Cesta za Vánoční hvězdou je zkrátka hraná pohádka, která před vámi rozprostře barevnou paletu celého zakletého království. Většina filmu byla natáčena na zasněžených norských pláních a záběry pocukrovaných lesů skutečně berou dech. Českého diváka pak jistě zaujme to, že ve filmu exceluje také oblíbený hrad Pernštejn, můžete tedy koukat po známých zákoutích. Nechte se tedy vtáhnout do vánočního dobrodružství a dejte Sonje šanci vás provést jejím královstvím.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

DK – dokument o životě architekta Davida Kopeckého

Nepravděpodobná romance – české drama o vztahu a životě dvou žen, které se rozhodly splnit si své sny

Komorník – životopisný snímek o Cecilu Gainesovi, který v Bílém domě sloužil sedmi americkým prezidentům jako komorník

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář