Kde obsadit celou rodinu? V apartmá Plaza v Divadle Palace!

Divadlo / 22.11.2013

Martin Stropnický názorně obnovuje tradici rodinných divadel v povídkovém triptychu na motivy Neila Simona.

Apartmá v hotelu Plaza se nejčastěji škatulkuje jako konverzační komedie plná zvratů a nečekaných situací. Faktem nicméně zůstává, že se jedná o chytře poskládanou trilogii, již spojuje nejen jedno a totéž apartmá, ale také tématika vrtkavosti lidských hodnot a v případě našeho představení také titíž herci.

Dalším pojítkem je téma bohatství – vzhledem k luxusním prostorům dějiště, jímž je zmíněné apartmá, je tento motiv nasnadě, a stejně jako se proměňuje nazírání na lidskou nevěru, vybarvují se zároveň pohledy na majetnické zázemí jednotlivých dvojic. Tím se dostáváme ke klíčovému leitmotivu všech příběhů – hlavní role jsou vždy svěřeny dvojici, ve dvou případech stárnoucím manželům, prostřední povídku ztvárňují milenci. Pro úplnost dodejme, že všechny manželské i mimomanželské peripetie hraje manželský pár – Martin Stropnický a Veronika Žilková.

Svatební hosté

První příběh nás tedy zavádí do přepychového apartmá ve výše zmíněném hotelu, které nadšeně očichává svůdně oděná Veronika, zatímco její manžel, podle ošacení i výrazu evidentně velmi zaměstnaný podnikatel, vyřizuje telefonáty a přesnými formulemi rozdává pokyny svým podřízeným na drátě. Byť se zmíněná snaží probudit ve svém choti romantickou atmosféru výročí svatby, tento je k jejím náznakům v podstatě chladně imunní a cele ho trápí bezodkladná schůzka se sekretářkou, jíž se musí daný večer věnovat.

Půvabnou asistentku hraje dlouho očekávaná Agáta Prachařová a byť si o jejím hereckém umění lze myslet všelicos, roztomilou ale zodpovědnou sekretářku se všemi dalšími přednostmi ztvárnila hezky. Jak divák správně tuší – večerní schůzky velkých podnikatelů s atraktivními asistentkami se jen vzdáleně točí okolo pracovních záležitostí, tuto banální nevěru samozřejmě prohlédne i Veronika a zcela po právu vyčte manželovi takto laciné porušení manželského slibu – se svou sekretářkou přece spí každý druhý!

Veronika se synem. Zdroj: produkce divadla Palace

Veronika se synem. Zdroj: produkce divadla Palace

V podstatě jednoduchá zápletka prvního příběhu je díky špičkování obou hlavních postav a noblesnímu hereckému přednesu manželů Stropnických skutečnou podívanou. Na samotné nevěře není pochopitelně banálního nic a zde se právě dostáváme k podstatnému rysu celé trilogie, kterou je výrazná tragikomičnost, na jejíž konkrétní vyznění je ale třeba se dojít podívat, proto raději přistupme k dalšímu načrtnutí následující povídky.

Host z Hollywoodu

Luxusní apartmá č. 719 obývá v druhém příběhu bohatý producent hollywoodských filmů, jehož také v prvním záběru nacházíme s telefonním sluchátkem u ucha, kterak, projížděje diář, láká své současné či bývalé milenky k návštěvě. Podaří se mu přivábit bývalou přítelkyni ze školních let, která byť se hodlá zdržet jen na pět minut a rozhodně se ničeho nenapít, postupně odhazuje spolu se zásadami také svrchní oděvy a pod tíhou líbivých lichotek klesá do náruče šarmantní celebrity.

Hroutící se manželé. Zdroj: produkce divadla Palace

Hroutící se manželé. Zdroj: produkce divadla Palace

Jak jsme již zmínili výše – druhou povídku odlišuje mnohé: ústřední dvojice není v podstatě ničím svázaná; Veronika sice zná díky bulvárním časopisům i adresu krejčího, jenž obouvá bohatého producenta; zmíněná hvězda má na ni však jen mlhavou vzpomínku a poznamenané telefonní číslo v řadě dalších. Celkové vyznění prostředního příběhu je také pravděpodobně nejsmutnější – alespoň tak jej vnímala autorka těchto řádků.

Věrní hosté

V poslední části v trojlistu povídek se autor znovu vrací k tématu manželství; tentokrát je ovšem ústřední postavou svéhlavá nevěsta, která se z neznámých důvodů odmítá vdát, což ještě zpečetí uzamknutím své osoby za zdi koupelny v apartmá č. 719. Než se svátečně oblečení manželé dopátrají příčiny jejího dobrovolného vězení, předvedou divákovi celou přehlídku komických dialogů, které dávají vyniknout absurditě celé situace.

Dáma mnoha podob. Zdroj: produkce divadla Palace

Dáma mnoha podob. Zdroj: produkce divadla Palace

Co by to ovšem bylo za americkou komedii bez happy endu – Agáta ve svatebním nakonec z koupelny vyleze, částečně kvůli otcově domluvě, spíše však díky snoubencově lakonické radě – nevyšiluj. To, že celá trilogie, v níž není nouze o hořkost a tragiku, nevěru a obviňování, zradu či lhostejnost, je zakončena veselkou, jen znovu upozorňuje na hořkosladký záměr, kterého se autorovi podařilo docílit, jenž herci pod vedením Martina Stropnického kouzelně ztvárnili a díky čemuž nezapadne toto představení mezi další komedie, které jsem viděla – naopak, všem doporučuji navštívit tento stánek na Václavském náměstí – nejbližší repríza bude již 11. listopadu!

Inscenace: Apartmá v hotelu Plaza
Autor: Neil Simon
Divadlo: Divadlo Palace
Premiéra: 22. 10. 2013
Režie: Martin Stropnický
Herecké obsazení: Martin Stropnický, Veronika Žilková, Agáta Prachařová, Vincent Navrátil
Cena: 220-420 Kč

 

Zdroj perexové fotografie: produkce divadla Palace

Hana Bulejová

Zanechte komentář