Netradiční zážitek v Ostravské knihovně

Literatura / 30.10.2013

Do knihovny jen pro knihy? Omyl! Na literární čtení herců Divadla Petra Bezruče.

Pokud se řada z vás vyhýbá knihovnám protože nečtete, nebo si knihy třeba raději kupujete, možná byste byli překvapeni, jaké zajímavé akce právě v knihovně můžete navštívit. Dne 22. října proběhla v Ostravské knihovně příjemná událost – literární čtení herců z Divadla Petra Bezruče.

O tom, že Divadlo Petra Bezruče patří k umělecky nejvýznamnějším divadlům v České republice, svědčí řada ocenění, názory kritiků i ohlas z řad obecenstva. Je to divadlo s moderním přístupem. U Bezručů se  také klade důraz na tvůrčí rozmanitost, progresi u vysoce ceněného hereckého souboru.

Třeba nejste divadelními příznivci, ale možná  právě vás bavilo v dětství poslouchat vyprávěné pohádky a jiné příběhy. Kdo jiný je dokáže podat lépe než právě herci z divadla? Stačí se usadit a poslouchat, vlastní představivosti a fantazii se meze nekladou…

Literární akce tohoto formátu jsem se zúčastnila poprvé a byl to pro mě zážitek, o který se chci s vámi podělit. Zazněly ukázky ze světových děl, jejichž adaptace se připravují v divadle na nadcházející sezónu. Předčítali Markéta Haroková, Dušan Urban a Norbert Lichý.

 

Literární čtení připravili herci divadla P. Bezruče: Zdroj: dpb.cz

Literární čtení připravili herci Divadla P. Bezruče: Zdroj: dpb.cz

Boris Vian – Pěna dní 

Jeden z nejznámějších románů tohoto francouzského spisovatele. Bezstarostné vyprávění o lásce Colina a Chloé střídá příběh o obavách z kruté smrti, demonstruje pomíjivost lidského štěstí a nemožnost uniknout společenskému systému té doby. Že láska léčí?

Bernard Malamud, Arnošt Goldflam – Správkař

Příběh o krutosti lidstva a síle člověka  inspirován skutečnou událostí. Hlavní hrdina Jákov Bok touží po novém životě. Je však velice neochotný Žid nevěřící v Boha a chce se tedy těšit svobodě gójů. Jákov se tak vydává na fyzickou i duševní cestu, na níž odmítne a posléze opět přijme svou identitu.

Jaroslav Havlíček – Petrolejové lampy

Příběh  pro mnohé známý z dob povinné četby ve škole. Hlavní hrdinkou je Štěpka Kiliánová, která se zamiluje do své osudové lásky – bratrance Pavla Maliny – působícího jako důstojníka u rakousko-uherské armády, z něhož se během služby stane syfilitik. Autor v knize sleduje přerod z městské paničky v těžce pracující selku, která se navíc musí starat o umírajícího manžela.

Tento večer probíhal za hudebního doprovodu pana Josefa Jelínka, který si kromě hraní na piáno na závěr také zazpíval. Tato akce se mi moc líbila. Jak jsem již zmiňovala, celý večer mě vrátil do dětství, kdy jsem tak ráda poslouchala vyprávěné příběhy.

Sledujte programy knihoven v okolí. Třeba i ta vaše překvapí podobnou zajímavostí. Rozhodně je to něco nového, originálního a velice působivého.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář