Markus Zusak napsal příběh o malé Zlodějce

Kultura Literatura / 5.11.2013

Zlodějka knih je příběh, který vypráví samotná Smrt.  O druhé světové válce a o malé německé holčičce, která milovala slova, i  když neuměla číst…

Smrt vypráví příběh

Australský spisovatel Markus Zusak (1975) se proslavil především knihami Posel a Zlodějka knih. Obě knihy jsou tajemné, nevšední a hlavně neobyčejně poutavě psané.

Na pozadí celého příběhu se objevuje nacistické Německo, vůdce Hitler a pochody Židů. A i když by se mohlo zdát, že právě tento problém tvoří základní téma celé knihy, není tomu tak. Všechny zmíněné okolnosti totiž pouze potkávají a mění osud jedné malé dívky, Liesel Memingerové.

Markus Zusak

Markus Zusak. Zdroj: foter.com

Beze slov by z Führera nezbylo nic. Nebyli by belhající se vězni, žádná potřeba útěchy ani vychytralé triky, které nám mají zlepšit náladu. K čemu byla slova?

Zdroj: Zlodějka knih

Smrt jako vypravěčka je kupodivu citlivá a moudrá. Jak by taky ne, když má za sebou tisíciletí, kdy musí odnášet lidské duše. I pro ni byla druhá světová válka náročná, možná víc než kdy předtím potřebovala dovolenou. Ale to si nemohla dovolit. Snaží se nepozorovat lidské příběhy, malá holčička s láskou pro knihy, jí však učaruje a po očku začíná pozorovat její osud.

Holčička, která měla ráda knihy

Jako devítiletá se Liesel přestěhuje do Molchingu blízko Mnichova. Tam se setkává se svou novou pěstounskou rodinou Hansem Hubermanneme, malířem a hudebníkem, a ráznou Rose. První ukradenou knihou je Hrobařův průvodce a malá dívka zpočátku ani neumí přečíst název. Jak pokračuje příběh, tak se i její schopnosti zlepšují a také pomalu rozšiřuje svou sbírku ukradených knih.  Malá dívka zpočátku nevidí a nechápe nástrahy nacismu, ale postupně vyrůstá a vidí kolem sebe všechnu tu beznaděj, nelidskost a krutost, ale také laskavost, naději a štědrost.

Zlodějka knih

Zlodějka knih Zdroj: foter.com

Láska, přátelství, ale i nemoc a utrpení

Ve sněhu se usadilo cosi černého a hranatého. Viděla to jen dívka. Sehnula se a zvedla to a svírala to pevně v prstech. Na knížce byl stříbrný nápis. HROBAŘOVA RUKOVĚŤ Dvanáct kroků k úspěchu v hrobařství. Vydal Bavorský pohřebnický svaz. Zlodějka knih poprvé udeřila – počátek zářné kariéry.

Zdroj: Zlodějka knih

Kouzelná kniha, která vypráví hrůzné zážitky z druhé světové války velice neotřelým, neobvyklým způsobem… Z pohledu samotné Smrti a malé holčičky. Odhaluje se zde, jak se tvoří dětské přátelství, jak náhoda dokáže zachránit život i to, že pomoc se můžeme dočkat z překvapivých míst. Je to směs všeho, co by mohla mít historická kniha. Ale Zlodějka knih má ještě něco navíc. Je to pocit, který člověka nutí přečíst si ji ještě jednou, aby mohl nasát tu neobvyklou atmosféru. 

Názor redaktorky:

Knihy s tématikou z druhé světové války většinou bývají depresivní. Ale Zlodějka knih spíše připomíná dětskou četbu, která za nešťastných okolností donutila mladou dívku dospět až moc rychle. Neochudila ji ale o ty pěkné věci, které lidé nabízejí. Odvážný příběh, který ukazuje, jak krutí, ale i laskaví mohou lidé být.

Autor se soustředí především na obyčejný život těch, kteří žili v nacistickém Německu, ale sami se snažili pouze přežít. Nejdůležitějším poselstvím, které tento příběh přináší, je to, že lidé by si měli uvědomit sílu slov. Smutná kniha s veselým příběhem.

Zdroj perexové fotografie: bux.com (upraveno)

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář