Jo, není to jednoduché, upozorňuje diváky Divadlo U Kapličky

Divadlo Kultura / 13.11.2013

Francouzská komedie Jean-Claude Islerta o vysokoškolském profesorovi, který se ve snaze neprozradit vztah se svou studentkou zaplete do vlastních lží. „Lež je jako sněhová koule – čím déle ji válíš, tím je větší!“ Lhát se nevyplácí, hlásá hlavní myšlenka díla. Hra přináší příjemnou atmosféru a diváky jednoznačně pobaví. Komedie proti sobě staví zábavným způsobem osoby, které by se mnohdy raději minuly velkým obloukem. Rozličné charaktery se vzájemně tlučou a vše se zaplétá do těžko řešitelného hlavolamu.

Zdroj: Jaroslava Malinová

Profesor se zamotává do sítě lží. Zdroj: Jaroslava Malinová

Příběh vypráví o stárnoucím vysokoškolském profesorovi Eduardovi (Luděk Šindelář). Jeho milenkou je mladičká studentka Sára, kterou původně doučoval matematiku. Eduard se chce se Sárou rozejít, ona ho chce dovléct k oltáři. Jeho bývalá žena Marion mu přichází oznámit, že by ho ráda seznámila se svým novým, mladším milencem.

jo, není to jednoduché 1

Sára a její svádění profesora. Zdroj: Jaroslava Malinová

A aby to nebylo tak jednoduché, přichází za Eduardem ještě jeho dcera Julie, také mladá studentka a přítelkyně Sáry, s požadavkem, zda by u něj nemohla dočasně bydlet se svým milencem Marcem, o jehož existenci neměl Eduard do té doby ani ponětí a který je navíc ve stejném věku jako on. Ocitáme se ve svazku lží, kdy Eduard před svou ženou chvíli skrývá mladou milenku, chvíli dceřina přítele. Ona v tom má ale jasno – její muž schovává v bytě svého milence. Co jiného může z tak složité situace vzejít, než brilantní francouzská konverzační komedie plná nečekaných situací a situačního humoru.

Eduardova žena Marion, dcera Julie a její přítel Marco. Zdroj: Jaroslava Malinová

Eduardova žena Marion, dcera Julie a její přítel Marco. Zdroj: Jaroslava Malinová

Kulisy vytvářejí jednoduchý a poněkud prázdný pokoj osamělého profesora. Kostýmy, které dokážou i pobavit, dodávají každé postavě osobitý charakter. Ať už jde o ztřeštěný účes i oděv mladé dcery nebo učitelovy modré trenýrky s Mickey Mousem.

Ze začátku se děj vleče. Konverzace jsou vtipné, ale pro diváka děj příliš neodsýpá. O to příjemnější je, když se po přestávce inscenace rozjede a běží do samotného konce. Ten naopak mírně zaniká a schází mu vyvrcholení. Na druhou stranu vybočuje ze standardního a zajetého konceptu závěrů komedií. Hra byla s velkým úspěchem a v mnoha reprízách uvedena v Paříži. A my doufáme, že i v Divadle U Kapličky se bude hra natolik líbit.

Inscenace: Jo, není to jednoduché Autor: Jean-Claude Islert Divadlo: Divadlo U Kapličky Premiéra: 23. října 2013 Režie: Jaroslava Malinová Hrají: Luděk Šindelář, Jindřich Šupitar, Kateřina Šimerová, Barbora Fuková, Jaroslava  Malinová

Zdroj perexové fotografie: Jaroslava Malinová

Kateřina Jánková

Kateřina Jánková

Člověk s neskutečnou touhou po divadle a dobré knížce...

Zanechte komentář