Co pro nás znamenají dušičky?

V obraze / 2.11.2013

Je pro nás Památka zesnulých jen nevýraznou poznámkou v kalendáři, nebo má stále svůj hluboký význam?

Hned první listopadový den patří slavnosti Všech svatých. Druhého listopadu si pak v našich zemích připomínáme naše blízké zesnulé, Památka všech věrných zemřelých se slaví již od 10. století. Je to primárně křesťanský svátek, který ovšem prožívají i nevěřící.

Vnímáme a vzpomínáme

I naše generace připisuje dušičkám specifický význam. Většina lidí stále vnímá atmosféru a i jen symbolické rozsvícení svíčky na hrobech blízkých nebo vzpomenutí není prázdným gestem. Pro řadu z nás je tato doba plná přemítání o těch, kteří nás už opustili, o jejich životech, o jejich odkazu.

Vždyť stačí jen zapálit svíčku a vzpomenout. Zdroj: photl.com

Vždyť stačí jen zapálit svíčku a vzpomenout. Zdroj: photl.com

Často je však krátké vzpomenutí lepší, než snaha mít víc ozdobený hrob než soused. Hřbitovy se tak bohužel často proměňují v místa plná umělých květin a místo drobných plamínků svíček na nás září strnulé elektrické světlo. Vytrácí se tak původní význam svátku a mění se v pouhou povinnost a soupeření.  Logice dušiček víc odpovídá malý, vlastními silami vyrobený věneček, květina, svíčka, než pompézní oslava se spoustou plastu. Obzvlášť tam, kde zbytek roku je pomník pustý a prázdný.

Halloween?

Stejný původ, podobný význam, ale málokdo si dokáže spojit dušičky s oslavami ve stylu Halloweenu. „Naše“ Památka zesnulých je pro mě mírným a jemným připomenutím těch, kteří už mezi námi nejsou, zatímco z Halloweenu mám poslední dobou pocit, že je to jen velká oslava se spoustou dýní a převlečených dětí. Obě tradice však vycházejí z keltského Nového roku – Samhainu. Keltové věřili, že se v tento den prolínají světy mrtvých a živých.  A ona lucernička z vydlabané dýně (původně řepy) sloužila jako ochrana před zlými duchy.

Halloween si s dušičkami spojí jen málokdo. Zdroj: photl.com

Halloween si s dušičkami spojí jen málokdo. Zdroj: photl.com

Ať už se vydáme cestou „našich“ dušiček nebo Halloweenu, neměly by být jedinou příležitostí, kdy vzpomínáme. A naopak – tento svátek nemusíme nutně vnímat jako povinnost.

Jak tento den vnímáte vy?

Zdroj perexové fotografie: Mateusz Stachowski, sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář