Odvažte se a udělejte ze svých bot originální kousek!

Krása a móda / 2.11.2013

Otevřete botníky, milé dámy. Budeme tvořit!

Máte doma boty, které jsou sice pohodlné, ale už tak trochu vyšly z kurzu? Potkáváte slečny ve stejných teniskách, jaké máte vy, při každé procházce po městě? Chcete se odlišit, nebo jenom mít dobrý pocit z toho, že si můžete přetvořit něco ve svém šatníku? Tentokrát se zaměříme na to, jak dát vaší obuvi šmrnc. Inspirujte se!

Můžeš kreslit, můžeš psát…

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak udělat z obyčejného kousku z obchodu naprostý originál, je vzít barvy a fixy na textil a okamžitě začít tvořit. Pokud jste kované umělkyně, zvládnete to i bez předlohy. Ostatním doporučuji udělat si nejdřív návrh (klidně i víc) na papír, a to ve skutečné velikosti, jakou bude mít výsledný obrázek na botě (jiná velikost může konečný efekt zkreslit). Až budete připravené, překreslete si motiv na boty tužkou (v případě tmavší obuvi krejčovskou křídou) a můžete začít naostro.

Malované oxfordky

Co takhle udělat si z bílých tenisek stylové oxfordky? Zdroj: gracestores.wordpress.com

Pokud budete chtít vzory nebo tvary opakovat, je dobré udělat si pomocné linky, nebo si na boty nalepit „vodicí“ izolepové pásky (v takovém případě budete mít zároveň jistotu, že nepřetáhnete). Pro opakování jednoduchých motivů si můžete vyrobit i šablonu z tvrdého papíru.

Černé malované boty

Kdo říká, že musíte mít obě boty stejné? Zdroj: latidoe.blogspot.com

Rozhodně se nemusíte omezovat pouze na tenisky. Chybí vašim balerínkám puntíky? Nevadí! Dodělejte si je na ně! Potřebujete naprosto změnit barvu vašich starých lodiček tak, aby byly zase cool? Stačí barva a šikovné ruce! Nezapomínejte však, že barva musí být vždy voděodolná.

Puntíkaté balerínky

Klidně se inspirujte v některém z butiků… Zdroj: stylewithshannon.com

Přestříkáno

Pokud vám kreslení a malování nestačí, můžete se pustit do sprejování. Tímto způsobem lze velmi rychle přestříkat celé boty nebo vytvořit efektní obrazce. Pro zakrytí míst, která nebudete barvit, použijte krycí pásku nebo izolepu.

Pozor: sprej má relativně velký dosah (především pokud stříkáte z větší výšky). Aby proto nepřišlo k úhoně okolí (jak míst, která mají zůstat v původní barvě, tak vašeho nábytku), použijte na zakrytí staré noviny.

Lodičky s neonovými špičkami

Stačilo si izolepou vyznačit místa, která chceme přebarvit, a vzít sprej… Zdroj: greenweddingshoes.com

Změna barvy bot

Potřebujete změnit barvu? Pro sprej to není žádný problém. Zdroj: transientexpression.com

Nablýskáno

Další možností, jak od základu změnit vaše boty, je pořádně je nablýskat. A to doslova. Budete k tomu potřebovat lepidlo a dekorační glitry (ty seženete ve většině obchodů s výtvarnými a kreativními potřebami). Pokud nechcete přetírat celou plochu bot, můžete si pořídit glitrové lepidlo – budete jím rovnou malovat na připravenou obuv a vynecháte krok natírání lepidlem.

Poté, co natřete požadovanou plochu lepidlem, posypte ji glitry a pokračujte, dokud se vám nebude zdát krytí dostatečné. Další variantou je připravit si glitrové lepidlo doma – tedy smíchat v misce lepidlo s glitry a nanášet ho pomocí štětce.

Glitrové lodičky

Věřili byste, že tyto lodičky byly původně červené a dost okopané? Zdroj: apairandasparediy.com

Glitrové lodičky

Jako nové! Takhle obuté by vás na ulici rozhodně nikdo nepřehlédl! Zdroj: apairandasparediy.com

TIP: Pomocí lepidla můžete nakreslit různé tvary, které se objeví poté, co je ponoříte do glitrů.

Glitry zespodu boty

Kdo říká, že se ve zdobení musíte omezovat pouze na svrchní část boty? Zdroj: thestylemogul.com

Ozdobeno

Boty můžete vyzdobit, jak vás jen napadne. Od mašliček a kamínků Swarovski pro romanticky laděné modely až po nýty kovových pyramid pro punkový look. Pokud mají boty, které upravujete, tkaničky, rozhodně nezapomeňte ani na ně. Můžete je nabarvit nebo vyměnit například za úzkou stužku.

Punkové tenisky

Ozdobit můžete tenisky i lodičky. Vlastní invenci se meze nekladou. Zdroj: pumpsandiron.com

Mašličky přišijte, kamínky přilepte (na větší komponenty můžete použít tavnou pistoli), kovové komponenty zanýtujte. Nezapomínejte, že na botách se mohou objevit i butony nebo šperky.

Zdobení kamínky

Variace na boty Miu Miu, jejichž cena se pohybuje v řádech stovek eur. Zdroj: honestlywtf.com

TIP: Rozbilo se vám zapínání nějaké bižuterie? Využijte hezkých komponentů, co vám zbyly.

Boty ozdobené šperkem

Boty ozdobené šperkem. Zdroj: glitternglue.com

Rozetřeno do ztracena

Plátěné boty můžete samozřejmě obarvit i v práškové barvě na textil (známá je značka Duha). Stačí ji připravit podle návodu na barvení v pračce, přičemž jako ustalovač barvy je dobré použít jedlou sůl nebo ocet.

Pokud ale budete chtít být vynalézavější, můžete si vyrobit i tenisky s barevným přechodem. Uděláte to tak, že si barvu připravíte dle návodu v hrnci a boty do ní špičkou ponoříte (aby se příliš neobarvila i podrážka, je dobré natřít ji např. vazelínou, která ji odizoluje). Následně vezmete hadřík nebo papírovou utěrku a budete barvu vtírat do bílých míst. A voilà – barevný přechod je na světě!

Barvení bot

Boty ponořte do barevné lázně jen zčásti. Zdroj: frankie.com

Roztírání barvy

Barvu roztírejte hadříkem směrem na nenabarvená místa. Zdroj: frankie.com

Konečný výsledek

Hotovo! Zdroj: frankie.com

I zaryté švadlenky si přijdou na své

Na boty můžete samozřejmě i cokoliv našít. Dokonce i větší části látky. Ideální je látku podlepit vlizelínem, aby se méně třepila a byla pevnější. Dobré je přilepit ji k botě, než začneme s šitím. Nejenže se vyhneme následnému krabacení látky na obuvi při chůzi, ale bude se nám i lépe pracovat.

Tenisky s textilní aplikací

Tenisky s textilní aplikací. Zdroj: youmakefashion.fr

Boty s textilní aplikací

Nemusíte se bát ani spojení textilu s kůží nebo koženkou. Zdroj: swellmayde.com

Kterou z představených variant jste se inspirovali vy?

Zdroj perexové fotografie: ohsoprettythediaries.com

Irena Točíková

Irena Točíková

Milovnice adrenalinových sportů a vášnivá pěstitelka dýní Hokaido. Nesnáší výraz "mraŽák".

Zanechte komentář