Hrozba jménem hormonální antikoncepce!

Osobní rozvoj Vztahy / 10.11.2013

Kolik žen si uvědomuje nebezpečí,  které se za touto pilulkou skrývá?

V dnešní době používá hormonální antikoncepci o mnoho více žen, než tomu bylo před několika lety. Dříve převládala mužská ochrana – kondom, ale dnes ji vytlačuje modernější ženská hormonální antikoncepce, která je v dnešní společnosti velice oblíbená. Lékaři ji téměř každé ženě a dívce doporučí, jelikož za každý nový recept předepsané antikoncepce mají určitý zisk. Pokud má dívka nepravidelný menstruační cyklus  nebo ji trápí akné, tak jí lékař bez problému předepíše právě tyto pilulky.

Dnes je nespočetně mnoho druhů této ochrany a téměř každá žena si vybere tu, která jí nejvíce vyhovuje. Ale mnoho mladých dívek a žen si většinou neuvědomuje nebezpečí, kterým vystavuje své tělo.

Pravidelné dávky těchto pilulek mohou končit i smrtí. Zdroj: photl.com

Pravidelné dávky pilulek mohou končit i smrtí. Zdroj: photl.com

Číst příbalové letáky!

V každém příbalovém letáku vás upozorní na nežádoucí účinky antikoncepce, jako jsou například bolesti hlavy, závratě, zvracení, žilní trombóza, plicní embolie, žaludeční potíže a mnoho dalších, ale mnoho žen si tyto informace ani důkladně neprostuduje.

Přes milion českých žen užívá hormonální antikoncepci, tedy každá druhá Češka v plodném věku. Podle statistiků je to téměř 54 % žen mezi 15 až 49 lety. Nejvíce se jich tak chrání v Praze, 69 %, a Olomouckém kraji, 61 %, nejméně v krajích Plzeňském, 44 %, a Středočeském, 45 %.

Čtením letáku se také dozvíte, jaké léky byste neměly užívat, pokud berete hormonální antikoncepci. Účinky některých léků se totiž mohou vzájemně ovlivňovat, může se zvyšovat a snižovat jejich účinnost. Také kombinace dvou léků může mít nežádoucí účinky.

Pokud trpíte jaterními a cévními problémy, lékaři nedoporučuji její užívání! Můžete jednoduše přijít k plicní embolii, která někdy končí i smrtí. Z důvodu zvýšené zátěže jater doporučují gynekologové dlouhodobou játra šetřící stravu. Konkrétně to znamená maximální omezení až vyloučení konzumace alkoholu a jiných drog, smažených jídel a snížení příjmu jednoduchých cukrů a samozřejmě STOP KOUŘENÍ! Tyto zásady nejsou mnohým uživatelkám známy nebo je vůbec nedodržují.

Nepodceňujte pravidelné vyšetření! Zdroj: foter.com

Nepodceňujte pravidelné vyšetření! Zdroj: foter.com

Problém s otěhotněním

Některé ženy, které se dlouhodobě chrání hormonální antikoncepcí, mají problém s otěhotněním, protože jejich tělo je navyklé na pravidelný přísun hormonů, které ovlivňují činnost ženských orgánů a ty po vysazení prášků nepracují tak, jak by měly. To proto, že jim menstruaci řídil prášek, který užívaly každý den několik let v kuse.

Pravidelná vyšetření

Mnoho lékařů nedělá kompletní vyšetření, která by vám měli pravidelně poskytovat. Váš gynekolog vám má každý půl rok provést preventivní prohlídku. Změřit váhu a tlak a především odebrat krev. Jednou za rok by měl provést jaterní testy. Někteří gynekologové se zapomínají ptát pacientek, jestli se u nich nevyskytly nějaké zdravotní problémy. Až poté by měli předepsat další balení této ochrany. Tato kompletní vyšetření nejsou všude samozřejmostí, lékaři často podceňují odběry krve a jaterní testy a bez problémů vám napíší další recept.

Je více druhů antikoncepce, než jen ta hormonální. A pokud si vážíte svého zdraví, je rozhodně na místě zapřemýšlet o jejím používání.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Eliška Petrová

Eliška Petrová

Jsem studentkou vysoké školy. Do mých prioritních koníčku bych zahrnula sport, literaturu a také zábavu s přáteli jako každý student v mém věku. V budoucnu bych ráda pracovala v oblasti kultury či médií.

Zanechte komentář