I po šestnáctém kole není stále jasné, kdo se dostane do play off.

Extraliga vře i po šestnácti kolech

Sport / 1.11.2013

Utekla další čtyři kola, která zamíchala pořadím. Jak vypadá nejvyšší hokejová liga dnes?

Karty jsou stále dobře zamíchané a o vítězi budeme ještě dlouho polemizovat, nicméně v pokročilé části sezóny začínají padat první trumfy. První šestice se výrazně bodově vzdaluje opačnému konci tabulky, byť boje o play-off i o záchranu jsou ještě daleko před vyvrcholením.

Sparta stoupá vzhůru

Je brzy na spekulace o bojích o záchranu, ale Litvínov a Piráti by měli začít bojovat už nyní.

Sparta aktuálně odskočila soupeřům o 4 body. Zdroj: Jan Markel

Zatímco v první fázi sezóny zářila Slávia a favorizovaná Sparta i přes výbornou střeleckou formu nestíhala držet krok, v posledních kolech potvrzuje svoji formu. Po třech jednoznačných vítězstvích dotáhla do zdárného konce i zápas s rivalem z Plzně a zvítězila na samostatné nájezdy 1:2.

Našlapanému duelu nechybělo po hokejové stránce nic, snad jen více branek. Ačkoliv domácí Plzeň celý zápas neprohrávala (vedoucí branku vstřelil v 33. minutě Václav Pletka a Sparta vyrovnala až v poslední třetině), nakonec odešla ze zápasu pouze s jedním bodem. Na vině bylo mnoho oslabení, do nichž se plzeňští hráči dostali po nevynucených faulech. A přesilová hra, to je pro rozjetou Spartu výzva ke skórování.

Když pak v samostatných nájezdech neuspěli domácí Václav Pletka a Ján Sýkora, zatímco Sparta proměnila své nájezdy suverénně, bylo po zápase a pražský klub tak díky zisku dalších dvou bodů odskočil soupeřům na čele tabulky už o 4 body.  Zároveň má nejméně obdržených branek.

Sprata odskočila v tabulce soupeřům, druhá je Slávia.

Jeden z dřívějších soubojů Sparty a Slávie. Dnes je na tom Sparta lépe.

Pardubická frustrace pokračuje

V uplynulých kolech se vůbec nedařilo hokejistům Pardubic a nejinak tomu bylo i v posledním kole. Tým, který byl ještě před čtyřmi koly na samotné špici tabulky, nastupoval do duelu se Slávií s jasným cílem – prolomit šňůru proher.

Přestože šly Pardubice rychle do vedení, které dokonce zvýšily na 2:0, v druhé části zápasu propadly. Nedohrávané osobní souboje a nízký tlak do útočného pásma vyústily v obrat Slávie, která vstřelila hned tři branky po sobě. Východočeši sice dokázali vyrovnat, nicméně pražský celek na srovnání stavu odpověděl hned dvěma trefami. Necelou minutu před koncem sice snížil Tybor, nicméně utkání skončilo za stavu 4:5.

Hráči Pardubic tak musejí zabojovat v dalších kolech, aktuálně se jejich tým nachází mimo play-off zónu, s čímž jistě nejsou spokojeni.

Pardubický brankář - slabý článek nebo ten, kterému se nedostává podpory?

I přes vlastní střeleckou potenci Pardubice více gólů dostávají.

První vítězství venku – značí obrat ve vývoji?

Pohár se dnes může např. Karlovým Varům zdát nedosažitelný, ale do konce sezóny je ještě daleko.

Který tým se nakonec zapíše jako vítěz letošní sezóny?

Pomalu se zlepšující trend potvrdilo 16. kolo i u týmu Karlových Varů. Přestože předchozí tři utkání prohráli, v nedělním duelu hráči Energie udolali hradecký Mountfield 1:2 a zaznamenali tak první letošní vítězství na ledu soupeře.

Porazit Hradec na domácím ledě se předtím podařilo pouze hráčům Slávie a ani Energetikům to nedali hráči bývalých Budějovic zadarmo. Ba naopak – na střely vyznělo utkání 38:18 ve prospěch domácích, Energii v zápase jednoznačně podržel brankář Tomáš Závorka, kterého ze všech sil podporovala defenzíva hostí. V prvním poločase vystřelili hráči Varů na brankou soupeře pouze dvakrát!

Nicméně na rozjetý Hradec to byl evidentně ten správný recept, a když se podařilo Varům dvakrát skórovat z brejku, zajistily si cenné tři body a odskok ode dna tabulky. Do „bezpečné zóny“ jim chybí už pouhé tři body.

Toliko k zajímavostem 12. – 16. kola naší nejvyšší hokejové soutěže, těším se zase příště.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons