Novinky v kinech: Dvojitý konec světa

Film / 1.11.2013

Halloweenské datum s sebou přináší hned dvě apokalyptické premiéry, zase jeden animák a přemítání o smyslu života.

Apokalypsa v Hollywoodu

S tím filmem je prostě něco špatně... Zdroj: csfd.cz

S tím filmem je prostě něco špatně… Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 31. 10. 2013

Komedie

USA, 2013

Režie: Seth Rogen, Evan Goldberg

Hrají:  James Franco, Jason Segel, Jonah Hill, Seth Rogen, Michael Cera, Paul Rudd, Emma Watson, Jay Baruchel, Danny McBride, Craig Robinson, Rihanna a další

Tento film není tím pravým pro milovníky hlubokého dramatu, intelektuálních konverzací, neznámých, ale přesto velmi talentovaných herců a děl, která vnesou do života člověka nový podnět k zamyšlení. Ani omylem. Apokalypsa v Hollywoodu (This Is the End) je čistokrevnou komedií, která se nebojí vulgarit a nekorektního humoru. Ostatně kdo Setha RogenaEvana Goldberga zná, nemohl ani čekat nic jiného. Tahle dvojka se scenáristicky podílela například na snímcích Travička zelená nebo Sousedská hlídka, první jmenovaný je pak také hercem, kterého jste mohli vidět například ve filmu Zack a Miri točí porno. Je ještě někdo z vás na pochybách, co čekat?

Ale když k tomu budete přistupovat prostě jako k ujeté komedii, nebudete zklamáni. Apokalypsa v Hollywoodu je totiž jednou velkou srandičkou, kterou si slavné celebrity vystřelily samy ze sebe. V cameo rolích se mihne kdekdo, od Rihanny po Emmu Watson, každá hvězda pak vyvolá záplavu více či méně vtipných hlášek. Ale o co že to vlastně jde?

To víte, koná se party, konkrétně u Jamese Franca. A jak už tak bývá zvykem, ta party se zvrhne do něčeho, co nikdo z příchozích nečekal – přímo do konce světa. Samotný trailer nám prozradí mnohé o tom, jak bude snímek vypadat. Jedna násilná a za vlasy přitažená scéna střídá druhou, vtípky jsou pěkně černé a mnozí přijdou o život. Je znát, že všichni zúčastnění si natáčení hodně užili, protože proč taky ne? A i když film nemá žádné velké ambice, minimálně za mořem už sklidil mnoho kladných ohlasů. Necháte se pobavit i vy?

Enderova hra

Prestižní vojenská akademie pro ty nejtalentovanější děti. Zdroj: csfd.cz

Prestižní vojenská akademie pro ty nejtalentovanější děti. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 31. 10. 2013

Akční sci-fi

USA, 2013

Režie: Gavin Hood

Hrají: Asa Butterfield, Abigail Breslin, Hailee Steinfeld, Harrison Ford, Ben Kingsley, Viola Davis, Moises Arias, Aramis Knight, Nonso Anozie, Andrea Powell, Brendan Meyer, Han Soto

Nemáte postapo snímků ještě dost a chtěli byste něco trochu serióznějšího? Žádný problém, od toho je tady Enderova hra (Ender’s Game), akční sci-fi podle stejnojmenného bestselleru Orsona Scotta Carda. Ocitáváme se ale v kapku jiné situaci, tentokrát přijdou ufouni. Ti totiž zaútočili na Zemi a ta se z toho sice oklepala, ale už má pěkně na kahánku a další podobnou akcičku by už přežít nemusela. Jak jsme se poučili už třeba v Pacific Rim, když to nejde silou, jde to ještě větší, takže lidstvo si usmyslí, že začne od útlého dětství cvičit geniální děcka na vojevůdce.

Parádní nápad, háček samozřejmě přijde. Kromě toho, že z dětí v prostředí věčného válčení, soutěžení a soubojů vyrůstají pěkní psychopati, program se nestihne dotáhnout do poslední fáze, když si mimouši usmyslí, že Zemi rozmáznou definitivně. Lidští šéfové tak nemají jinou šanci, než dát velení do rukou ještě zdaleka nedospělému Enderovi (Asa ButterfieldChlapec v pruhovaném pyžamu, Hugo a jeho velký objev), který sice veškeré ostatní kandidáty schopnostmi markantně převyšuje, je geniální, úžasný a kdesi cosi, ale pořád je to ještě nedomrlý puberťák. A teď má v rukou osud lidstva.

Už z traileru je jasné, že na snímku se nešetřilo, velkolepé tríčky střídají ještě velkolepější. Natáčelo se taky u NASA na písečku, štáb se usídlil v místech, kde se normálně staví raketoplány, takže atmosféra skvělá. A k tomu si ještě připočtěte povedený soundtrack, za kterým stojí Steve Jablonsky, který má na triku například Transformers nebo Pot a krev. Režisér Gavin Hood sice nepatří k těm nejznámějším, ale má už v držení Oscara v kategorii Zahraniční film za snímek Tsotsi a žánroví fanoušci mohli jeho práci vidět například ve snímku X-Men Origins: Wolverine. Z toho, co víme, jsou tedy očekávání velká, snad nás Enderova hra nezklame.

Ptačí úlet

To jsou ale Angry Birds. Zdroj: csfd.cz

To jsou ale Angry Birds. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 31. 10. 2013

Animák

USA, 2013

Režie: Jimmy Hayward

Hrají: Woody Harrelson, Owen Wilson, Dan Fogler, Amy Poehler, Colm Meaney, Lesley Nicol, Keith David, Carlos Alazraqui, George Takei, Josh Lawson, David S. Lee

Pamatujete si na Slepičí úlet, animák o tom, jak slepice chtěly uniknout svému smutnému osudu a vzbouřily se? Ptačí úlet (Free Birds) hraje vlastně na tutéž strunu, v hlavních rolích jsou tady však krocani. Blíží se totiž Díkůvzdání, a to znamená velké nebezpečí pro všechny krocany v zemi, může se totiž velmi snadno stát, že skončí na slavnostní tabuli jako hlavní chod. Dvojice krocaních kamarádů se však rozhodne zajetou rutinu změnit a zachránit mnoho krocaních životů.

Jejich nápad je prostý – musí se vrátit do minulosti pomocí stroje času a zamezit tomu, aby se vůbec ptačí pochoutka na stůl dostala. A tím začíná jejich dobrodružství, které zahrnuje mnoho bojů, útěků a nepříjemných situací, stejně tak vtipných i dojemných momentů. Setkání s krocaními prapředky prostě neprobíhá obden.

Ptačí úlet sice nepřináší mnoho nového, ale pobaví se u něj celá rodina. Režisérem snímku je Jimmy Hayward, který už zplodil třeba animovaného Hortona, fanoušci jeho předchozího filmu se tedy mohou o to víc těšit. Pokud vám tedy letošní filmy jako Turbo, Já padouch 2 či Univerzita pro příšerky nestačily, neváhejte.

Velká nádhera

Premiéra v ČR: 31. 10. 2013

Drama

Itálie, 2013

Režie: Paolo Sorrentino

Hrají: Toni Servillo, Sabrina Ferilli, Carlo Verdone, Carlo Buccirosso, Isabella Ferrari, Giorgio Pasotti, Serena Grandi, Luca Marinelli, Vernon Dobtcheff

Velká nádhera (La grande belleza) je dalším snímkem od úspěšného režiséra Paola Sorrentina, který má na kontě filmy jako Následky lásky, Rodinný přítel nebo Tady to musí být. Všechna předchozí díla se setkala s velkým ohlasem u diváků, takže očekávání nejsou zrovna nízko. Velká nádhera se drží Sorrentinova osvědčeného stylu, kdy se o vážném snaží bavit s lehkostí a nadsázkou a prolíná příběh s esteticky hodnotnými záběry.

Setkáváme se tu s Jepem, stárnoucím novinářem a spisovatelem. Jep žije v Římě a právě jeho prostřednictvím poznáváme krásy starého antického města s bohatou historií a vnitřním příběhem. V kontrastu s nestárnoucí elegancí antiky je tu postaveno lidské stárnutí, které je dnešní povrchní společností vnímáno jako něco nepatřičného a nehezkého. Sorrentino sice příběh podává částečně jako komedii, ale jedná se spíš o satiru, kritiku lidského vnímání, které je pokroucené dnešní dobou.

Velká nádhera není obvyklým filmovým zážitkem, ale o to déle utkví člověku v mysli.

Nevybrali jste si? Není proč zoufat, v kinech jsou i další premiérové novinky:

Žena v kleci – detektivní thriller o dvojici vyšetřovatelů podle knih Jussiho Adlera-Olsena

Hoteliér – český dokumentární snímek o zkoušení hry a vztazích mezi herci

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář