Jak vybrat a nosit… sako

Krása a móda / 30.10.2013

Tento kousek se vám v šatníku rozhodně neztratí!

Sako je velice univerzální kus oděvu, který se hodí pro každou příležitost a skvěle doplní téměř každý outfit. Dá se vzít přes šaty na večírek a doplnit lodičkami. Lze ho nosit k džínám a obout k němu tenisky. Zároveň je ale nutné vybrat takové sako, které vám perfektně padne. Jak na to?

Výběr střihu

Správné sako poznáte podle toho, že vám skvěle padne. A co to tedy znamená? Musí jít bez problému zapnout a zároveň nesmí být volné. Rukávy by zase neměly být příliš široké a hlavně ne moc dlouhé, ideální je těsně po zápěstí. Na škodu nejsou ani vycpávky, které hezky vytvarují ramena. Pokud jde o cenu, rozhodně nekupujte to nejlevnější, protože jeho střih nebude příliš kvalitní.

Raději jednoduchost, nebo zaměření na detail? Zdroj: polyvore.com

Raději jednoduchost, nebo zaměření na detail? Zdroj: polyvore.com

Při výběru se také řiďte tím, k čemu chcete sako primárně nosit. Jestli máte v šatníku spíše jednoduché oblečení v tlumených barvách, můžete si dovolit výraznější kousek. Pokud třeba preferujete sportovní styl, vsaďte na sako v jednoduchém střihu.

Barvy, vzory atd.

Správně střižené sako vám vykouzlí dokonalou siluetu. Naopak špatně zvolený střih vám může opticky přidat i pár kilo navrch. Čím silnější postavu máte, tím jednodušší střih saka byste si měli vybrat. Slušet vám bude delší rovné sako. Pokud máte větší prsa, rozhodně zapomeňte na volánky a podobné aplikace. Zbytečně by vám přidávaly na objemu. Útlé postavy si je naopak mohou dovolit. To samé platí i u kapsiček a výrazných aplikací. Tzv. vojenská sáčka pak sluší téměř každému.

A co barvy? Záleží jen a jen na vás, čemu dáte přednost. Vedle ale rozhodně nešlápnete s klasickou černou, která jak známo zeštíhluje, nebo s různými odstíny bílé. Letos je v kurzu například sněhová.

Sáčko rozhodně nemusí být nudné!

Sáčko rozhodně nemusí být nudné! Zdroj: polyvore.com

Ze vzorů je trendy tzv. kohoutí stopa, a to hlavně v černo-bílém provedení. Nemusíte se ale bát ani jiných vzorů, ať už květinových či geometrických. Sázkou na jistotu je i tvíd, který je již klasikou. A pokud máte odvahu, můžete zkusit i divoké proužky či kůži.

Kombinace

Dokonalé sako už máte, ale stále nevíte, s čím ho zkombinovat? Už dávno neplatí, že sako patří jen do kanceláře. S čistým svědomím v něm dnes můžete vyrazit do školy, do baru, ale třeba i do divadla. Nejdůležitější je sladit barvy a vzory, aby spolu jednotlivé kousky oděvu korigovaly.

Obecně platí, že čím výraznější a barevnější outfit, tím jednodušší sako co do barev i střihu. K džínám a teniskám bude dobře vypadat jednoduché sako sportovního vzhledu. Party outfit v podobě šatů s volnou sukní zase hezky doplní blazer s flitry.

Příklady kombinací pro inspiraci. Zdroj: polyvore.com

Příklady kombinací pro inspiraci. Zdroj: polyvore.com

Máte rádi jednoduchost? Pak zkuste tmavě modré sako zkombinovat s klasickými slim/skinny džínami, bílým tričkem a pohodlnými balerínkami. Jestli sázíte na detaily, oblékněte úzké černé (třeba i kožené) kalhoty, jednoduchý top a sáčko s volány. Pouzdrové sukni s jednobarevným topem pak bude slušet například blazer s květinovým motivem.

Co vy, nosíte rádi sako? S čím ho kombinujete?

Zdroj perexové fotografie: polyvore.com

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentář