Nastavujeme rozměry místností

Design / 30.10.2013

Změňte si tvary místností tak, jak vám to vyhovuje. Jde to i bez bourání či stavění!

Spousta z nás má v domě či v bytě místnost, která zkrátka nevyhovuje velikostním standardům, které bychom si přáli mít. Většinou si přejeme vzít pumpičku a nafouknout prostor do takových rozměrů, abychom se v něm necítili stísněně. Ovšem problém bývá někdy i ten, že je pro nás prostor až příliš velký, popřípadě máme v bytě vysoké stropy, které vytváří jakousi nekonečnost mezi tím vším, čím je místnost obklopena. Tyto malé zádrhely se dají eliminovat, aniž byste museli nutně bourat příčky, snižovat stropy nebo dokonce přistavět nové zdi.

Popadněte vzorník barev a porovnávejte

Není žádnou novinkou, že některé stěny interiérů září všemi barvami duhy, ale není to ani žádný zásadní omyl. Naopak! Volbou vhodné barvy dokážete opticky zmenšit či zvětšit pokoj dle vašich představ a díky této schopnosti se barevné zdi stávají klíčovou úlohou v bydlení. Nesmíme ale opomenout, že klasické bílé zatím neodzvonilo a dá se krásně zakomponovat do interéru.

Zvětšit prostor vyžaduje velkou soustředěnost a zdrženlivost ve výběru nábytku a dekorací. V takovém případě by se nemělo nic uspěchat a uvědomit si, do jakých barev budete váš pokoj stylizovat. Známé pravidlo zní, že méně je někdy více a ono to tak skutečně funguje. Čím méně barev zkombinujete, tím více bude prostor vzdušnější a bude se vám v něm lépe žít. Koneckonců každý z nás se chce vracet domů, kde vládne harmonie a barevný soulad.

Odstraněním dveří, si domů pořídíte nejen více denního světla, ale také více prostoru. Zdroj: everystockphoto.com

Odstraněním dveří si domů pořídíte nejen více denního světla, ale také více prostoru.
Zdroj: everystockphoto.cz

Jak opticky zvětšit prostor:

 • Volte chladnější barvy, které budou dobře odrážet světlo, místo aby jej pohlcovaly. Například odstíny světle hnědé, modré, zelené nebo i fialové.
 • Dejte přednost jedné barevné zdi v místnosti, ostatní můžou zůstat čistě bílé.
 • Stropy nechte čistě bílé a odstraňte dřevěné obložení na zdech i na stropě.
 • Pořiďte si více zrcadel, aby váš pokoj získal na jasnosti a zajímavosti. Buďte ale přitom opatrní na výběr a množství dekorací. Nezapomeňte, že váš pokoj bude mnohonásobný!
 • Odstraňte dveře tam, kde je nutně nepotřebujete mít.
 • Pozor si dejte na malé dekorace, které máte vystavené. Působí sice malebně, ale chceme prostor zvětšit, ne ho zadusit.
 • Místo záclon zavěste na kraje oken závěsy, které budou barevně ladit s barvou zdi. Pronikne tak do vašeho pokoje více denního světla.
Světlé a svěží barvy přidají pokoji na vzdušnosti. Zdroj: everystockphoto.com

Světlé a svěží barvy přidají pokoji na vzdušnosti. Zdroj: everystockphoto.com

Ani bydlení v prostorných bytech či domech nemusí být vyloženě záviděnihodné. Když je velký prostor nevyužit a je z velké části nezabydlen, působí místnost dojmem, že je stále v rekonstrukci nebo si zkrátka majitelé nevědí rady s rozlehlým prostorem. Rádi vám poradíme, jak si zútulnil prázdné prostory, jež kolem sebe máte.

Jak opticky zmenšit prostor:

 • Využít můžete celou paletu výrazných a teplých barev. Tmavší barvy opticky zmenšují prostor a tak se nemusíte bát vymalovat buď jednu zeď, nebo celou místnost například v odstínech červené, oranžové, žluté či hnědé.
 • Vyzkoušejte vymalovat každou stěnu jinou barvou. Myslete ale na  jemný přechod mezi barvami! Například tmavší hnědá bude postupovat do světlejší hnědé přes všechny zdi a vytvoří to tak efekt, který vám zmenší prostor, ale jen do takové míry, aby místnost nakonec nebyla až moc tmavá.
 • Pohrejte si i s barvou stropu, který můžete natřít i tmavšími odstíny. Strop se k vám opticky přiblíží a nebudete si doma připadat tak ztracení. Umělecké duše s velkou dávkou fantazie si mohou nechat na strop namalovat malbu s noční či denní oblohou.
 • Dlouhý prostor lze zkrátit podlahou s příčným nebo křížovým vzorkem.
 • Na zeď můžete aplikovat i tapety s větším vzorkem, ale dejte si pozor, aby celkový efekt nepůsobil příliš kýčovitě.
 • Volnost máte ve výběru nábytku, ale vždy by měl ladit s celkovým interiérem. Jestliže máte velký prostor, můžete zvolit i větší kusy nábytku. Pokud jste milovníci flóry, pořiďte si i nějakou větší rostlinku.
Opticky snížit strop lze i dřevěným obložením, působící moderně a zároveň zabydlene. co vís si přát! Zdroj: everystockphotocom

Opticky snížit strop lze i dřevěným obložením, působící moderně a zároveň zabydleně. Co víc si přát! Zdroj: everystockphoto.com

Může vás zajímat: Jaký význam mají barvy, které zvolíte ve své kuchyni?

Nesmíte zapomínat, že domov je místem, kde si každý den dobíjíte baterky po těžkém pracovním dni. Je důležité volit barvu vašeho interiéru, protože když zvolíte jednu z těch těžkých a do očí bijících barev, budou z vás tu energii jenom dál vysávat a vám už pak nezůstane nic na rozdávání. A kde jinde byste se měli cítit dobře, když ne doma?

Zdroj perexové fotografie: everystockphoto.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář